اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

خشونت و درگیری در خیابان های آلمان

خشونت و درگیری در خیابان های آلمان

درگیری‌های اخیر گروه‌هایی از جوانان با پلیس در شهر اشتوتگارت آلمان، تنها نمونه‌ای از ده‌ها مورد خشونت خیابانی و درگیری با نیروهای امنیتی طی چند ماه اخیر در این کشور است.

ده ها گروه از افراد خشمگین یکشنبه شب در مرکز شهر اشتوتگارت طی درگیری های خیابانی با پلیس، اموال عمومی را تخریب و چندین نیروی پلیس را زخمی کردند.

سخنگوی پلیس اشتوتگارت در این رابطه گفت: در ابتدا وضعیت کاملاً خارج از کنترل بود، اما بعد از گذشت چند ساعت، اوضاع حوالی صبح آرام شد. با این حال برای کنترل اوضاع، صدها نیروی امنیتی از سراسر ایالت بادن وورتنبرگ به مرکز ایالت اعزام شده بودند.

در ویدئوهای منتشر شده از این درگیری ها، تصاویری از مردانی که پنجره های فروشگاه ها را با لگد می شکنند یا سنگ فرش خیابان را تخریب می کنند دیده می شود. این نخستین مورد از وقوع چنین خشونت هایی در اشتوتگارت نبود؛ اواخر هفته گذشته نیز درگیری های پراکنده ای بین گروه هایی از جوانان و نیروهای پلیس این شهر رخ داده بود.

به نوشته تارنمای شبکه دویچه وله شهردار و مقامات پلیس شهر اشتوتگارت آلمان بعدازظهر یکشنبه، اول تیرماه در یک کنفرانس خبری شرکت کردند و نخستین نتایج تحقیقات خود درباره درگیری‌های خیابانی با پلیس را در اختیار رسانه‌ها گذاشتند. علت بروز این واقعه، بازرسی یک جوان آلمانی ۱۷ ساله مظنون به حمل مواد مخدر توسط پلیس بوده است.

«توماس برگر» جانشین رئیس پلیس اشتوتگارت در این رابطه گفت: ابتدا حدود ۲۰۰ نفر از افرادی که در پارتی‌های شبانه شرکت داشتند برای همبستگی با این جوان با پلیس درگیر می‌شوند و هنگامی که شمار ماموران پلیس افزایش می‌یابد، تعداد آنها نیز بالا رفته و در مجموع حدود ۵۰۰ نفر با استفاده از سنگ و بطری و اشیا دیگر با ۲۸۰ مامور پلیس درگیر شده‌اند.

این واقعه از حدود نیمه شب آغاز شده و تا ساعت چهار و سی دقیقه بامداد ادامه داشت و شدت درگیری ها به حدی بود که پلیس اشتوتگارت از پلیس ایالتی و دیگر نیروهای امنیتی تقاضای کمک کرد. طی این خشونت ها ۴۰ مغازه در مرکز شهر مورد حمله قرار گرفت و ۹ فقره از آنها غارت شدند. همچنین ۱۲ خودروی پلیس آسیب دید، ۱۹ مامور زخمی و ۲۴ نفر از مهاجمان دستگیر شدند.

«فرانتس لوتس» رئیس پلیس اشتوتگارت از گستره خشونت علیه ماموران امنیتی ابراز حیرت کرد و گفت که هنوز نمی‌تواند این اتفاق را باور کند. او با بیان این که حادثه شنبه شب انگیزه سیاسی نداشته اظهار داشت، در ۴۶ سالی که در نیروی انتظامی خدمت می‌کند چنین واقعه‌ای را مشاهده نکرده است.

به گفته لوتس، نیروهای پلیس در ماه‌های اخیر شاهد بروز خشونت از جانب برخی افراد بوده و آنچه که در این زمینه تازگی دارد، برنامه‌ریزی این خشونت‌ها از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است.

این در حالی است که جوانانی که در این گونه اعمال شرکت دارند، از حادثه فیلم می‌گیرند و آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند.
خشونت‌های شنبه شب هم توسط دوربین تلفن های همراه مستند شده و به‌وضوع می‌توان شاهد حمله به ماموران و فروشگاه‌ها و چرخ‌زدن‌های بی‌هدف هلی‌کوپترهای پلیس در آسمان بود.

در همین حال رئیس دولت ایالت بادن وورتنبرگ و شهردار اشتوتگارت تاکید کرده‌اند که عاملان این اعمال خشونت‌بار باید شناسایی و محاکمه شوند.
با افزایش خشونت های خیابانی در شهرهای آلمان، پلیس این کشور نیز برای مقابله با آنها دست به خشونت بیشتر می زند و این اقدام متعاقبا موجب خشمگین تر شدن جوانان می شود.

بنابه گزارشی تازه مأموران پلیس آلمان در سال گذشته ۶۷ بار به سوی افراد تیراندازی کرده‌اند که در اثر آن ۱۴ نفر کشته و ۲۹ نفر زخمی شده‌اند. برپایه آمار رسمی ایالت‌ها و پلیس فدرال، در سال ۲۰۱۸میلادی نیز در آلمان یازده نفر بر اثر تیراندازی پلیس جان خود را از دست داده‌اند.

برخی گزارش ها نیز از وجود گرایش های راست گرایانه و نژادپرستانه در بین نیروهای پلیس حکایت دارد. در همین راستا «زاسکیا اسکن» رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان، خواهان تحقیقات مستقل درباره افراد پلیس شده و درباره گرایش به نژادپرستی و آمادگی به خشونت در میان مأموران پلیس ابراز نگرانی کرده است./ایرنا


 

کپی