اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

روابط پشت پرده ترامپ و اردوغان از زبان بولتون

روابط پشت پرده ترامپ و اردوغان از زبان بولتون

مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا گفت، دونالد ترامپ به رئیس جمهوری ترکیه گفته بود در تحقیقات مرتبط با یک بانک دولتی ترکیه در منطقه جنوبی نیویورک مداخله خواهد کرد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در مصاحبه‌ای با ای‌بی‌سی اظهار کرد این اقدام برای من شبیه به "مانعی در برابر عدالت" است. بولتون در حالی که به خاطرات خود اشاره می‌کرد، گفت هرگز نشنیده رئیس‌جمهور کشوری یک چیزی شبیه به این بگوید.

اظهارات وی قبل از اخراج روز شنبه "جفری برمن"، دادستان منطقه جنوبی نیویورک ثبت و ضبط شد. برکناری وی سر و صدای زیادی به پا کرد و قانونگذاران دموکرات را برانگیخت تا در این رابطه تحقیق کنند.

بولتون گفت که ترامپ به دنبال ایجاد توافقی برای متوقف کردن تحقیقات دادستان‌های فدرال نیویورک درباره این بوده که آیا "هالک بانک" تحریم‌های آمریکا را به منظور آزاد کردن یک کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه نقض کرده است یا خیر.

بولتون در کتابش نوشته شش هفته بعد از آزادی این کشیش، ترامپ در تماسی با اردوغان گفته است که رشته امور را به دست می‌گیرد.

جان بولتون در مصاحبه با ای‌بی‌سی درباره این مسائل اظهار کرد: آنچه اردوغان می‌خواست در واقع قراردادی بود که به موجب آن، فشار از روی هالک بانک برداشته شود و رئیس جمهور در یک مقطع زمانی به اردوغان گفت "ببین! آن دادستان‌ها در نیویورک آدم‌های اوباما بودند. اجازه بده من آدم‌هایم را به کار گیرم و در این مورد کارهایی که باید را انجام خواهیم داد".

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا افزود: این ایده که شما به اردوغان و خانواده او که از هالک بانک مانند صندوق پول سیاه استفاده می‌کنند، کور سوی امیدی بدهید که در نهایت با رفتار متفاوتی از سوی ترامپ یا این کشور مواجه می‌شوند، بسیار نگران‌کننده بود.

موضوعی که بولتون توصیف می‌کند در دسامبر ۲۰۱۸ اتفاق افتاده است؛ ماه‌ها بعد از آنکه برمن نقش دادستانی در ایالت متحده را بر عهده بگیرد.

کتاب خاطرات بولتون، "اتاقی که در آن اتفاق افتاد"، ترامپ را به عنوان رئیس جمهوری به تصویر می‌کشد که فقط با تلاش برای انتخاب مجددش انگیزه می‌گیرد و تمایل شدیدی به سوء رفتار دارد./ایسنا

کپی