اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
نماینده دادستان در پنجمین جلسه دادگاه طبری:

نبود متهم منصوری خللی در روند دادرسی ایجاد نمی‎ کند

نبود متهم منصوری خللی در  روند دادرسی ایجاد نمی‎ کند

پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و متهمان دیگر این پرونده، به ریاست قاضی بابایی در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. در این جلسه‎ که با گذشت دو روز از مرگ غلامرضا منصوری، (متهم ردیف نهم پرونده در کشور رومانی) تشکیل شد، نماینده دادستان تأکید داشت که هیچ خللی در روند دادرسی پرونده با فوت یکی از متهمان پیش نمی‌‏آید و قاضی بابایی هم گفت که هنوز صحت و سقم موضوع برای دادگاه احراز نشده تا تصمیمی قانونی اتخاذ شود.

 به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، رسول قهرمانی نماینده دادستان با ابراز تأسف از فوت احدی از متهمان پرونده گفت: امیدواریم با پیگیری مقامات ذیربط ایران و مقامات دولت رومانی ابعاد این حادثه دقیقاً و سریعاً بررسی شود و درباره نحوه و علت فوت نامبرده، پاسخ روشن و رسمی و قانع کننده به دستگاه قضایی ایران ارائه شود. نماینده دادستان ادامه داد: دادسرا در فرآیند تحقیقات مقدماتی و کشف جرم در مورد اتهامات همه متهمان از جمله متهم منصوری بررسی‎های مؤثر را انجام داده و مستندات فراوانی را تحصیل کرده است لذا نبود متهم منصوری از نظر دادسرا هیچ خللی در روند دادرسی پرونده ایجاد نمی‎کند. در ادامه این جلسه، قاضی بابایی هم درخصوص فوت منصوری گفت: راجع به فوت متهم ذکر شده، تا این لحظه صحت و سقم موضوع برای دادگاه احراز نشده، در صورت احراز صحت خبر، دادگاه وفق قانون در این خصوص اظهار تصمیم می‌کند.
اما در ابتدای این جلسه، قاضی بابایی از وکیل متهم طبری خواست تا درخصوص اتهامات موکل خود دایر بر اخذ رشوه از مصطفی نیاز آذری دفاعیات خود را شرح دهد. وکیل متهم طبری گفت: در مورد ملکی -در جلسه قبل در مورد آن فیلمی هم پخش شد- ارزشی که برای آن اعلام شده، اغراق‎آمیز است. فیلم پخش شده در دادگاه به صورت فنی و سه بعدی نمی‌تواند ادله اثبات جرم باشد. قاضی خطاب به وکیل متهم طبری، گفت: آقای وکیل آنچه در دادگاه پخش شد، فیلم نبود بلکه تصاویری بود که به وسیله ضابطین تهیه شده بود و با اجازه دادگاه پخش شد؛ اینکه شما از پخش فیلم سخن می‌گویید، باید بدانید که یک فیلم متضمن خصائص ویژه‌ای است. وکیل طبری ادامه داد: شرط فیمابین طبری و نیاز آذری هرگز تحویل گرفتن ساختمان مستقر در زمین‌های بابلسر نبود، به عبارت دیگر ملک مزبور به صورت غیررسمی به همسر موکل من انتقال یافت. موکل من در غیاب نیازآذری و در ایام اقامت وی در خارج هر از چند گاهی برای نظارت بر روند پیشرفت ساختمان به محل مورد نظر سرکشی می‌کرده تا ساختمان مزبور هرچه زودتر آماده شود و به فروش نهایی برسد. وی در ادامه با اشاره به موضوع لاشه‌های ۱۵ فقره چک ۴۵۰ میلیارد تومانی که از منزل متهم کشف شده، گفت: این لاشه‌های ۱۵ فقره چک که مندرج در کیفرخواست است، هیچ گاه به بانک انتقال نیافته. منشأ روابط قرارداد‌های حقوقی طبری و نیازآذری از آنجایی ناشی می‌شود که نیازآذری از فعالان اقتصادی کشور در حوزه‌هایی، چون طلا و پروتئین و همشهری طبری بوده است. وکیل متهم طبری درباره بی‎اطلاع بودن همسر موکل از موضوع وکالتنامه‌ها گفت: موکل همسر خود را مطلع ساخته است. در هنگام انتقال ۵ فقره زمین در بابلسر همسر موکل در دفترخانه ۳۴۴ حضور یافته و اظهارات همسر موکل مبنی بر بی‎اطلاعی مربوط به وکالت‎نامه تنظیمی در دفتر خانه ۷۱۸ است موکل عمل پنهانی انجام نداده است.
  تحویل پول به صورت نقدی در دفتر طبری
در ادامه، نماینده دادستان با اشاره به موارد مطرح شده از سوی وکیل متهم طبری گفت: وکیل متهم که مدعی است موکلش طی ۲۰ سال سر سوزنی تخلف مرتکب نشده، توضیح نمی‌دهد که موکل‌شان چرا بدون داشتن سمت و بدون تصریح به وکالت، به جای همسرش در ۵ فقره اثر انگشت درج می‌کند؛ حال آنکه براساس ماده ۱۰۰ قانون ثبت اسناد و املاک کشور این عمل موکل وی جرم جعل محسوب می‌شود. وکیل متهم از نمایش فیلم تکنیکی سخن گفت؛ در اینجا باید متذکر شوم که ما آن فیلم را به عنوان ادله جرم به کار نبردیم، بلکه چون آقای طبری گفت آن زمین دیمی است، به اذهان چنین القا شد که یک بیابان است حال آنکه ما نشان دادیم که این زمین به تعبیر آقای طبری دیمی دارای چه تصاویر لوکس و چشم‌نوازی می‌باشد و در حاشیه دریا است؛ البته فیلم‌های بیشتری نیز وجود دارد. نماینده دادستان گفت: ما اسناد را بررسی کردیم و در دفاتر نیاز آذری هاردی با اطلاعات خوبی به دست آوردیم. در اسناد مالی نیاز آذری پرونده‌ای درخصوص طبری وجود دارد. حساب چک‌ها را درآوردیم که گفتند وصول کردیم و داده‌ایم به متهم طبری. پول‌ها را به صورت نقدی به متهم طبری در دفترش تحویل می‌دادیم و همه چک‌ها وصول شده است. نماینده دادستان در ادامه از آقای مصدق کارشناس رسمی دادگستری نام برد که کارمند شاغل در معاونت اجرایی قوه قضائیه بود و طبری او را ۱۵ روز برای پیگیری ثبتی ملک بابلسر به آنجا می‌فرستد. در ادامه قاضی بابایی از مصدق به عنوان مطلع پرونده خواست در جایگاه حاضر شود. مصدق به عنوان مطلع گفت: طبری به من گفت که ملک برای خانمی در خارج از کشور است و امور ملک را پیگیری کن، من از ۵ سند تک برگ و نقشه جانمایی عکس گرفتم و طبری دستش را روی اسناد می‌گذاشت، به طبری گفتم باید به ثبت آنجا مراجعه کنم. طبری گفت با ثبت آنجا هماهنگ کردم با شما همکاری کنند. قاضی سؤال کرد چرا طبری دستش را روی اسم افراد می‌گذاشت؟ مطلع پرونده پاسخ داد نمی‌دانم که دلیل پنهان کردن نام خانمش چه بود، در اداره ثبت گفتم که ملک برای همسر یکی از نمایندگان مجلس است، طبری نمی‌خواست که من اطلاعی از جزئیات ملک داشته باشم.
قاضی بابایی با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: جلسه بعدی متعاقباً اعلام می‌شود.

کپی