اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

ترامپ دادستان را اخراج کرد
پس‌از آنکه جفری برمن، دادستان ارشد فدرال منطقه جنوبی نیویورک به استعفای اجباری تحت فشار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا و ویلیام بار، دادستان کل تن نداد، ترامپ شخصاً وارد عمل شد و او را اخراج کرد. برمن مسئول رسیدگی به پرونده‌های نزدیکان ترامپ از جمله مایکل کوهن، وکیل شخصی سابق و رودی جولیانی، وکیل شخصی فعلی ترامپ بود. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا در واکنش به اخراج برمن گفت، بر این باور است که «انگیزه‌های اساسی و نادرست» در پس زمینه اخراج دادستان نیویورک وجود دارد  و دادستان کل باید در این باره پاسخگو باشد.

 

 

 

---

احتمال ممنوعیت واردات هند از چین
در پی افزایش تنش‌ها میان هند و چین، یکی از بزرگ‌ترین اتحادیه‌های تجاری هندی خواستار ممنوعیت واردات کالاهای چینی شد. در چند روز گذشته پس‌از اینکه درگیری‌های مرزی میان هند و چین به کشته شدن دست‌کم 20 نظامی هندی منجر شد رئیس جمهوری هند برای مقابله، به ارتش در مرزها اختیار تام داد تا آتش جنگ میان دو کشور شعله ورتر به نظر برسد.
در این شرایط ممنوعیت واردات کالاهای چینی در حالی مطرح شده است که چینی‌ها سالانه 70 میلیارد دلار از این معامله سود می‌برند.
به‌گزارش رسانه‌ها، مردم هند نیز که از این درگیری‌ها خشمگین هستند در چند روز گذشته با آتش زدن کالاها و پرچم‌ چین اعتراض خود را به  این شرایط نشان دادند.

 

---

هتلی با مسافران ممنوع الخروج
شیوع کرونا در استرالیا سبب شد تا پناهجویانی که سال‌هاست با اقامت اجباری در یکی از هتل‌های شهر «بریزبین» که مانند زندان هستند،  توان ابراز وجود پیدا کنند و خشم‌شان را روی پارچه نوشته‌های بزرگی بروز دهند. به‌گفته یکی از میهمانان دائمی این هتل، تمامی اتاق‌ها از سال 2013 در اجاره پناهجویان است و در حالی که هیچ تدبیر امنیتی در اطراف هتل برقرار نشده، میهمانان تنها اجازه تردد تا چند کیلومتری هتل را دارند.

 

---

20 سال حبس برای مشاور رئیس جمهور
دیوان عالی جمهوری دموکراتیک کنگو «ویتال کامرهه»، رئیس ستاد کارکنان ریاست جمهوری این کشور را به‌ دلیل فساد مالی به ۲۰ سال زندان با اعمال شاقه محکوم کرد. کامرهه متهم است که بیش از ۵۰ میلیون دلار از اموال عمومی اختلاس کرده است. بخش زیادی از این پول از بودجه‌ای که برای ساخت 1500 واحد مسکن اختصاص داده شده بود، اختلاس شده است.

 

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 15 امروز به 8 میلیون و 939 هزار و 336 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 467 هزار و 133 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 2 میلیون و 330 هزار و 769 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 121 هزار و 983 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با یک میلیون و 70 هزار و 139 نفر مبتلا و 50 هزار و 58 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 584 هزار و 680 مبتلا و 8 هزار و 111 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم هند 412 هزار و 788 مبتلا و 13 هزار و 290 قربانی کووید 19 دارد. شمار مبتلایان انگلیس هم امروز به 303 هزار و 110 نفر رسید. این کشور 42 هزار و 589 نفر هم قربانی کرونایی دارد.

کپی