اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

چین وب‌سایت نارندرا مودی را فیلتر کرد

چین وب‌سایت نارندرا مودی را فیلتر کرد

یک منبع خبری در حزب حاکم بهاراتیا جاناتای هند فاش کرد، در پی درگیری‌ میان نظامیان مرزبانی چین و هند در منطقه لداخ، ظاهرا مقام‌های چینی اقدام به فیلتر کردن وب‌سایت شخصی نارندرا مودی کرده‌اند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آمیت مالاویا، مقام مسئول بخش اطلاعات و فناوری در حزب حاکم بهاراتیا جاناتا در یک توئیت به نقل از یک گزارش خبری نوشت که چین وب‌سایت رسمی نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند را با استفاده از سیستم فیلترینگ اینترنتی مخصوص خود موسوم به "دیوار آتش بزرگ" مسدود کرده اما جلوی دسترسی به وب‌سایت یک سیاستمدار هندی دیگر یعنی راهول گاندی را نگرفته است.

با این حال سایت‌های رسمی حزب بهاراتیا جاناتا و رئیس سابق آن یعنی آمیت شاه و همچنین وب‌سایت حزب اصلی اپوزیسیون هند یعنی حزب کنگره ملی هند از سوی چین فیلتر نشده‌اند.

وب‌سایت مودی بعد از آن از سوی مقام‌های چینی فیلتر شد که نظامیان هند و چین در مرز دو کشور درگیر شدند.

ماه‌ها بن‌بست در دره گالوان، جایی که منطقه لداخ هند در ‌مرز با منطقه چینی آکسای چین واقع می‌شود، از دوشنبه پیش به درگیری خشونت‌بار تبدیل شده است. نیروهای مسلح هند از کشته شدن ۲۰ سربازشان در این درگیری‌ها خبر دادند. مقام‌های چینی هنوز آماری از تلفات منتشر نکرده‌اند.

در روزهای اخیر، مقام‌های پکن نیروهای هندی را مقصر این درگیری‌ها دانستند. روز جمعه سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت، این دره در طرف چینی خط کنترل (مرز دوفاکتوی چین و هند) واقع شده است. هند با رد این ادعای چین، تاکید کرد که نیروهای هندی همواره در سمت خودشان از خط کنترل حضور دارند./ایسنا

کپی