اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

پیامی برای آغاز «یک هفته با چخوف» در ایران

پیامی برای آغاز «یک هفته با چخوف» در ایران

رئیس انستیتو ادبیات جهانی ماکسیم گورکی و عضو ناظر آکادمی ملی علوم روسیه پیامی را به مناسبت صد و شصتمین سالروز تولد چخوف و آغاز برنامه «یک هفته با چخوف» در ایران صادر کرد.

 در پیام وادیم ولادیمیرویچ پالونسکی که توسط موسسه فرهنگی شهر کتاب منتشر شده، آمده است: «خانم‌ها و آقایان محترم!

انستیتو ادبیات جهانی ماکسیم گورکی آکادمی علوم روسیه از مجموعه برنامه‌های فرهنگی با عنوان «یک هفته با چخوف» که به مناسبت صد و شصتمین سالروز تولد این نویسنده بزرگ در ایران برگزار می‌شود به گرمی استقبال می‌کند. این برنامه را موسسه فرهنگی شهر کتاب ایران با همکاری بنیاد روسکی میر و با حضور و مشارکت نویسندگان و محققانی از ایران و روسیه و نیز استادان و دانشجویان زبان روسی و فارسی برگزار می‌کند.

این ابتکار در تداوم همکاری‌های سازنده فرهنگی بین ایران و روسیه است که در چند سال گذشته در اشکال برنامه‌ها و مراسم مختلف متجلی شده است که از جمله آن‌ها می‌توان از کنفرانس‌هایی برای بزرگداشت سعدی و پوشکین، ایوان بونین، لف تالستوی و فرهنگ شرق، برگزاری برنامه یک هفته با تالستوی در ایران، برنامه‌های ادبی در دانشگاه‌های مسکو، اتحادیه نویسندگان روسیه، بنیاد ماکسیم گورکی و نیز روزهای فرهنگی روسیه در ایران و برگزاری برنامه شبی با اساطیر شاهنامه که با حضور دیپلمات‌ها، ادیبان، فلاسفه و روزنامه‌نگاران در مسکو برگزار شد نام برد.

---

آنتون چخوف یکی از پرخواننده‌ترین نویسندگان خارجی در ایران است که در صد سال گذشته بیش از دومیلیون نسخه از آثار او در ایران منتشر شده است و نمایشنامه‌های او اغلب در این کشور بر روی صحنه بوده‌اند. این فراگیری و محبوبیت حاکی از چیست؟ شاید حاکی از این باشد که در آثار چخوف معنویت و مادیت، جاودانگی و روزمرگی از هم جدا نیستند و در اتحادی جدایی‌ناپذیر با هم قرار دارند. چخوف زندگی را در حد کمال خود، در یک جریان واحد که در آن امور عادی و متعالی و مسائل مهم و پیش پا افتاده در هم ادغام می‌شوند، بازآفرینی می‌کند. در سوژه‌های او ویژگی‌های حیاتی به شیوه‌ای شگفت فارغ از همه پیوندهای تاریخی و سیاسی توصیف می‌شوند. به لطف این ویژگی‌هاست که آثار چخوف برای خوانندگانی از فرهنگ‌های مختلف و متعلق به دوران‌ کاملاً متفاوت، ملموس و قابل فهم‌اند.

انستیتو ادبیات جهانی ماکسیم گورکی برای برنامه «یک هفته با چخوف» در ایران آروزی موفقیت دارد واظهار امیدواری می‌کند که همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه فرهنگ سال به سال تداوم و گسترش یابد.»/ایسنا

کپی