اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
مومنی خبرداد

افزایش ۵۰ درصدی قیمت موادمخدر/ مثبت بودن تست کرونای ۳۰ معتاد متجاهر

افزایش ۵۰ درصدی قیمت موادمخدر/ مثبت بودن تست کرونای ۳۰ معتاد متجاهر

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: از پنج هزار معتاد جمع‌آوری شده که تست کرونا حدود ۳۰ نفر مثبت بود.

 سردار اسکندر مومنی در نشست خبری که به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار کرد: سال ۹۸ سال بسیار موفقی برای جمهوری اسلامی ایران بود و سال متفاوتی بود. ما چند رویکرد اساسی در سال گذشته اتخاذ کردیم. رویکرد اصلی‌مان در چهار حوزه مقابله، درمان، پیشگیری و توانمندسازی بوده است و اگر این چهار حوزه با هم پیش نروند و اقدامات هماهنگ و متوازن و همگون نباشد به نتیجه نمی‌رسیم.

وی افزود: در چهار دهه گذشته اقدامات بسیار خوبی در حوزه مقابله صورت گرفت و اگر این اتفاق نمی افتاد می‌توانست شرایط بسیار بدتر از وضع فعلی باشد، اما در حوزه پیشگیری کمی غفلت شد و در حوزه درمان نیازمند بازنگری اساسی در شیوه‌ها هستیم.

مومنی با بیان اینکه افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و تحت درمان قرار می‌گیرند درصد بالایی از آنها دوباره به اعتیاد برمی‌گردند، گفت: حوزه توانمندسازی بسیار مهم است و زمانی که معتاد در مراکز درمانی، درمان شد و سپس خارج شد باید جامعه او را بپذیرد، مهارتی کسب کند و در جامعه مشغول کار شود در غیراین صورت دوباره به نقطه اول بازمی‌گردیم. خوشبختانه در حوزه توانمندسازی و بازگشت به جامعه ظرفیت‌های خوبی در کشور وجود دارد. مردم، سمن‌ها و گروه‌های مرجع اعلام آمادگی بسیار خوبی کردند و ما در این بخش ظرفیت‌های بالایی داریم که باید آنها را بسیج کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: در حوزه سازمانهای مردم نهاد و خیرین ظرفیت در کشور بالاست و اعلام آمادگی نیز بالاست و خوشبختانه تعداد سمنها افزایش یافته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه حدود ۳۰۰۰ سمن در حال فعالیت است و باز هم اعلام آمادگی توسط خیرین وجود دارد اشاره کرد: امیدواریم با فراهم سازی بسترهای لازم بتوانیم در ۴ حوزه به موفقیت برسیم، زیرا تمرکز بر یک حوزه ما را به نتیجه نمی رساند. هر ۴ حوزه با هم پیش بروند و کاستیهای گذشته نیز جبران شود که به ویژه در حوزه پیشگیری نقش همه نهادهای فرهنگ ساز به ویزه رسانه های جمعی نقش موثری است. 

وی با اشاره به اینکه در حوزه مقابله چند رویکرد را در سال گذشته اعلام کردیم افزود: رویکردهای اساسی مان شامل تمرکز بر مبادی ورودی مرزها، تمرکز بر اقدامات اطلاعاتی به جای اقدامات انتظامی و تمرکز بر باندهای بزرگ است که به جای اینکه اولویت را بر باندهای کوچک بگذاریم بر سر شبکه‌های اصلی و باندهای بزرگ بگذاریم که این ۳ رویکرد در اولویتهای ستاد قرار گرفت و همه دستگاه‌های عضو ستاد براساس این ۳ رویکرد فعالیت خود را ادامه دادند. نتیجه این کار دستاوردهای بسیار بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بود.

بالاترین میزان کشفیات مواد مخدر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۸

مومنی با بیان اینکه موفقیت بزرگی در سال ۹۸ کسب شد، تاکید کرد: بالاترین میزان کشفیات مواد مخدر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران مربوط به سال ۹۸ است. در دنیا نیز رتبه اول کشفیات تریاک، هرویین و مورفین مربوط به ایران است. مجموعه کشفیات جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۸ نیز به بیش از ۹۵۰ تن رسید که نسبت به سال ۹۷ ،۲۱ درصد افزایش داشته است که اگر با کشورهای دیگر مقایسه کنیم اصلا قابل مقایسه نیست.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تعداد شهدای ما ۵۶ درصد نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته، تعداد جانبازان هم ۶۰ درصد کمتر شده است. همچنین کشفیات سلاح، خودرو و توقیف خودرو نسبت به سال قبل افزایش یافته و تلفات و کشته اشرار نیز بیشتر شده است. همچنین مصادره اموال بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است. شناسایی اموال قاچاقچیان نیز بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

بنابر اظهارات وی، قیمت مواد مخدر در فروردین ۹۸ در مقایسه با فروردین سال ۹۹ بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.

کشف ۷۰ درصد مواد مخدر با کار اطلاعاتی

وی ادامه داد: حدود ۷۳ تا ۷۴ درصد کشفیات از بیش از ۹۵۰ تن، ناشی از کار اطلاعاتی بوده است، یعنی دستگاه‌های مقابله‌ای ما مستقیم روی هدف رفتند. همچنین حدود ۷۶ درصد کشفیات مربوط به استان‌های شرقی و حاشیه شرقی است.

مومنی در بخش دیگری با اشاره به معتادان متجاهر اظهار کرد: از اواخر سال ۹۷ این کار در تهران و بسیاری از نقاط کشور شروع شد. مناطق آلوده ساماندهی شدند و امید به آن مناطق بازگشت و مردم دوباره بازگشتند. موضوع کرونا پیش آمد و دو اتفاق افتاد؛ اول اینکه تصمیم گرفته شد که معتادان جدید دوباره جمع‌آوری نشوند که تصمیم درستی بود و ما هم حمایت می‌کنیم، زیرا مراکز تجمعی تعطیل شده بود. تصمیم گرفته شد معتاد جدید به این مراکز اضافه نشود زیرا اگر یک معتاد تستش مثبت می‌بود، می‌توانست در مراکز تجمعی یک فاجعه به بار بیاورد. از طرفی دیگر آنهایی که دوره‌شان تمام شده بود آزاد شده بودند و امکان جمع‌آوری آنها وجود نداشت به همین دلیل کمی چهره شهر دگرگون شد. در همان روزهای آغازین اسفند بلافاصله جلساتی در کمیته درمان تشکیل شد و اعتباراتی به وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی داده شد تا آنهایی که در خیابان هستند در خصوص رعایت نکات بهداشتی کنترل شوند که خوشبختانه زحمات خوبی پلیس و سازمان بهزیستی و هم وزارت بهداشت متحمل شدند.

مثبت بودن تست کرونای ۳۰ معتاد متجاهر

مومنی با بیان اینکه از پنج هزار معتاد جمع‌آوری شده، تست کرونا حدود ۳۰ نفر مثبت بود، در بخش دیگری یادآور شد: در حوزه پیشگیری نیز طرح «یاری‌گران زندگی» به تصویب رسید. با تفاهم‌نامه‌ و توافق‌نامه‌ای که با وزرات آموزش و پرورش صورت گرفت، قرار شد در سال ۹۸، ۲۰ هزار مدرسه انتخاب شود که این طرح در آن مدارس اجرا شود. خوشبختانه در ۱۲ هزار مدرسه، کار آموزش، پیشگیری و "قدرت نه گفتن" صورت گرفت.

رفع مشکل بیمه‌ای معتادان متجاهر

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه درمان حدود ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ مرکز درمانی در حال فعالیت هستند که بیش از ۱.۵ میلیون نفر را تحت پوشش دارند، اظهار کرد: مشکلی درخصوص بیمه معتادان متجاهر داشتیم که این بیمه نیز در جلسه سال گذشته با دستور رئیس جمهوری مصوب شد که در بودجه ۹۹ پیش‌بینی شود، خوشبختانه سازمان برنامه و بودجه آن را لحاظ کرد و مجلس نیز تصویب کرد. برای بیمه معتادان بی‌بضاعت و معتادان متجاهر در برنامه‌های سال ۹۹ اعتبارات لازم پیش‌بینی شده است و علی رغم مشکلات کشور، اعتبارات در حوزه مواد مخدر نه تنها کم نشده است بلکه افزایش هم یافته است./ایسنا

کپی