اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

بیماران کرونایی که ویتامین دی کمی دارند می‌میرند

بیماران کرونایی که ویتامین دی کمی دارند می‌میرند
آرزوکیهان

نمودار بدست آمده از بیمارستان‌های اندونزی نشان می‌دهد که بیماران کرونایی که با کمبود ویتامین دی روبرو بوده‌‌اند بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، کارشناسان اندونزیایی با بررسی سوابق ۷۸۰ بیمار کرونایی و تجزیه و تحلیل آزمایش خونشان به این اطلاعات دست یافته اند.
این در حالی است که پزشکان بریتانیایی نیز با بررسی بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ها این موضوع را تا حدودی تائید کرده اند.
گزارش‌های بدست آمده شگفت انگیز بوده است و می‌توان گفت تقریبا ۹۹ درصد بیماران کرونایی که کمبود ویتامین دی دارند بر اثر این بیماری جان سپرده‌‌اند و افرادی که ویتامین دی کافی داشته‌‌اند از کرونا جان سالم بدر برده اند.
از سوی دیگر نتایج تحقیقات دانشگاه آنگلیا روسکین در کمبریج نیز نشان می‌دهد که ساکنان کشورهای اروپایی دچار کمبود ویتامین دی بیشتری هستند و تلفات چشمگیر بر اثر کرونا در این کشورها نیز بیشتر است.
مبنع اصلی ویتامین دی در اکثر افراد نور خورشید است که از طریق پوست بدن جذب می‌شود اما در صورت کمبود نور خورشید و شرایط نامناسب می‌توان میزان لازم ویتامین دی را از مکمل‌ها دریافت کرد.
به گفته محققان اندونزیایی افرادی که کمبود ویتامین دی دارند ۱۰ برابر زودتر از عوامل دیگری چون جنسیت، سن و شرایط نامناسب بر اثر کرونا می‌میرند و این موضوع را رژیم غذایی ضعیف، سبک زندگی غلط در خانه و کمبود دریافت نور خورشید عنوان کرده اند.
بنا بر آمار سازمان بهداشت جهانی حدود یک میلیارد نفر در جهان از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند و برخی از آنها حتی از این موضوع آگاه نیستند.
می‌دانیم که افرادی که پوست تیره رنگ دارند برای دریافت ویتامین دی خورشید نسبت به افرادی با پوست روشن باید میزان زمان بیشتری در مقابل خورشید قرار بگیرند که این موضوع می‌تواند خطرات دیگر پوستی برای تیره پوستان بوجود آورد به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی درخواست کرده که ساکنان قاره افریقا با پوست تیره، ساکنان منطقه کارائیب و جنوب آسیا باید یک مکمل روزانه دریافت کنند. از سوی دیگر غذاهای دریایی، تخم مرغ، گوشت قرمز و جگر نیز می‌تواند حاوی ویتامین دی مناسب برای بدن باشد.
ویتامین دی قادر است تا سیستم ایمنی بدن را به خوبی تقویت کرده و دسترسی به قرص‌های ویتامین دی نیز ارزان و آسان است و این ویتامین مغذی قادر است انسان را در مقابل عفونت‌های تنفسی ویروسی محافظت کند.

---

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی