اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
برپایی گرامیداشت پایان برده‌داری در امریکا پس از قتل فلوید

خروش 47 ایالت علیه نژادپرستی

خروش 47 ایالت علیه نژادپرستی
ندا آکیش خبرنگار

صدها هزار امریکایی در 47 ایالت از جمله واشنگتن، نیویورک، مینه‌سوتا، کارولینای شمالی و... روز جمعه (بامداد شنبه به وقت تهران) در حالی صد‌وپنجاه‌وپنجمین سالگرد پایان برده‌داری در کشورشان را گرامی داشتند که در دل غم قتل بیرحمانه جورج فلوید، سیاهپوست 46 ساله به‌دست پلیس سفیدپوست را داشتند و از حاکمیت نژادپرستی سیستمی و فزاینده که باعث بلند شدن فریاد «نمی‌توانم نفس بکشم» و به جریان افتادن جنبش «جان سیاهان ارزش دارد» در سراسر ایالات متحده شده خشمگین بودند.

به‌گزارش گاردین، در مینیاپولیس، شهری که جورج فلوید 25 روز پس از 9 دقیقه دست و پا زدن زیر زانوی پلیس سفید پوست، جان خود را از دست داد، گرامیداشت پایان برده‌داری موسوم به «جونتینث» بسیار گسترده برگزار شد و شرکت‌کنندگان در این مراسم با در دست داشتن عکس‌هایی از فلوید خواستار حاکمیت عدالت و پایان نژادپرستی شدند. در این راهپیمایی، معترضان صبح روز جمعه مسیر 5 مایلی را تا محل کشته شدن فلوید پیمودند و عصر جمعه هم در مرکز ایالت مینه سوتا تجمعی برگزار شد و حاضران از مقامات خواستند که قتل فلوید را به‌عنوان یک مسأله نژادی به رسمیت بشناسند.
دفاع ترامپ از یک مجسمه
در واشنگتن دی‌سی، پایتخت سیاسی ایالات متحده هم در سالروز پایان برده‌داری معترضان خشمگین مجسمه ژنرال آلبرت پایک را که از حامیان برده‌داری در دوران جنگ‌های داخلی امریکا بود، سرنگون کرده و به آتش کشیدند که خشم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا را برانگیخت و او در توئیتر نوشت: آنها کشور ما را بی‌آبرو کردند و باید دستگیر شوند؛ پلیس بخوبی به وظایف خود عمل نکرده است. این واکنش ترامپ به سقوط تنها مجسمه متعلق به یک رهبر حامی برده‌داری در حالی است که در حدود یک ماه گذشته که از قتل جورج فلوید به دست پلیس می‌گذرد، او نه تنها هیچ جمله امیدبخشی درباره سیاهان امریکا به زبان نیاورده بلکه مدام معترضان را با عباراتی نظیر «تروریست داخلی» خطاب کرده است.
جان سیاهان برای پنس ارزش ندارد
به گزارش سی‌ان‌ان، مایک پنس، معاون ترامپ هم روز جمعه در جریان یک مصاحبه که با «ای‌بی‌سی6»، نمایندگی شبکه‌ ای‌بی‌سی در پنسیلوانیا داشت، حاضر نشد عبارت «جان سیاهان ارزش دارد» را به زبان آورد و در عوض گفت: «تمام جان‌ها ارزش دارد.» «برایان تاف»، خبرنگار ای‌بی‌سی6 هم در واکنش به این اقدام پنس گفت: با عرض معذرت من در گزارشم تأکید خواهم کرد که شما حاضر نشدید این جمله را به زبان آورید. همه مردم امریکا می‌دانند که تمام جان‌ها ارزش دارد اما با به زبان آوردن «جان سیاهان ارزش دارد» می‌خواهند به آن قشری از جامعه که این اصل را قبول ندارند بفهمانند که جان سیاهان هم مانند جان همه انسان‌ها ارزش دارد. پس چرا شما حاضر نیستید این جمله را به زبان آورید؟ پنس باز هم حاضر نشد این جمله ضدنژادپرستانه را به زبان آورد. در میان شوک رسانه‌ها و مردم از مواضع نژادپرستانه ترامپ و معاونش در سالروز پایان برده‌داری، جان کری، وزیر خارجه سابق امریکا ابراز نگرانی کرده و هشدار داد، پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات می‌تواند منجر به بروز یک انقلاب در ایالات متحده شود. او که در نشست مجازی دموکراسی کپنهاگ سخن می‌گفت، افزود، چنانچه ترامپ بار دیگر پیروز انتخابات ریاست جمهوری باشد «وضعیت غیرقابل پیش‌بینی می‌شود» و دور دوم ریاست او خسارت هنگفتی به «جایگاه جهانی امریکا و توانایی این کشور در رهبری جهان» وارد می‌کند.
البته علاوه بر واشنگتن دی‌سی، در مرکز کارولینای شمالی هم معترضان روز جمعه دو مجسمه متعلق به رهبران کنفدراسیون را که در بنای یادبود جنگ‌های داخلی امریکا قرار گرفته بود، به زیر کشیدند.
در آتلانتا هم به مناسبت سالگرد پایان برده‌داری تجمع گسترده‌ای برگزار شد و حاضران خواستار اجرای عدالت برای آهمود آربری، سیاهپوست 25 ساله غیرمسلح که به دست یک سفیدپوست کشته شد و یک سفید پوست دیگر ویدئوی این قتل را ثبت و منتشر کرد، شدند. در آتلانتا همچنین دانشجویان دانشگاه‌ها و کالج‌ها راهپیمایی برگزار کردند.
در شهر تولسا در اکلاهما هم معترضان به نژادپرستی به خیابان‌ها آمدند و ال شارپتون، فعال بازنشسته حقوق مدنی که در مراسم خاکسپاری جورج فلوید سخنرانی کرده بود در جمع آنها و به مناسبت سالگرد پایان برده‌داری سخنرانی کرد. شهر تولسا از آن جهت اهمیت دارد که در سال 1921 گروهی از سفیدپوستان نژادپرست به سیاهپوستان این شهر حمله کرده و کشتار جمعی به راه انداختند. ال‌شارپتون در سخنرانی روز جمعه خود گفت: جونتینث را هم باید جشن گرفت و هم باید گرامی داشت و مرور کرد. این روز به ما یادآوری می‌کند که حتی حدود سه سال پس از آنکه اعلامیه پایان برده‌داری صادر شد، مردم تگزاس خبر نداشتند که برده‌داری تمام شده است. بنابراین من اینجا هستم که به همه بگویم ما از کجا به کجا رسیده‌ایم و چقدر دیگر راه برای رفتن داریم. ما باید ضجه‌های جمعی امریکایی‌های سیاهپوست را درک کنیم و بدانیم که چه سختی‌هایی کشیده‌اند.
کمپین به رسمیت شناختن تعطیلی جونتینث
در نیویورک سیتی، مرکز ایالت نیویورک هم روز جمعه چندین رویداد و برنامه فرهنگی به مناسبت گرامیداشت پایان برده‌داری برگزار شد و صدها نفر با اهدای ماسک صورت به شرکت‌کنندگان در این مراسم‌ها و توزیع غذاهای آفریقایی و پخش موزیک‌های متعلق به سیاهپوستان و به نمایش گذاشتن هنر و فرهنگ آفریقایی - امریکایی تبارها این روز را گرامی داشتند. اما اقدام بیل دو بلاسیو، شهردار نیویورک که اعلام کرد، از سال آینده «روز جونتینث» (19 ژوئن) یکی از تعطیلات رسمی این شهر خواهد بود، در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت. البته دموکرات‌های سنا از جمله کوری بوکر و کاملا هریس، کاندیدای دور مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری امریکا هم از پیش‌نویس لایحه‌ای که در آن آمده بود، «جونتینث» تعطیلات ملی اعلام شود، رونمایی کردند. انتظار می‌رود جمهوریخواهان سنا با این پیش‌نویس مخالفت کنند و از آنجا که اکثریت در سنا با جمهوریخواهان است، بعید است این لایحه به نتیجه برسد. فرمانداران ایالت‌های کانکتیکات، ورمنت، ماساچوست، مینه سوتا، ویرجینیا، کانزاس و ایلینویس هم جزو افرادی بودند که روز جمعه بیانیه‌های رسمی صادر کرده و 19 ژوئن را به‌عنوان «روز آزادی جونتینث» یا «روز به رسمیت شناخته شدن جونتینث» معرفی کردند. صنعت مد ایالات متحده امریکا هم روز جمعه اعلام کرد، از تظاهرات‌های ضدنژادپرستی حمایت می‌کند. بسیاری از شرکت‌های مهم امریکایی شامل مسترکارت، تارگت، نیویورک تایمز، توئیتر، اوبر، اسپاتیفای، نایک و لیگ فوتبال ملی هم روز جمعه را به احترام پایان برده‌داری تعطیل اعلام کرده بودند.
تصویب قطعنامه ضدنژادپرستی در پارلمان اروپا
همزمان با تظاهرات در امریکا، در پارلمان اروپا هم قطعنامه‌ای در محکومیت نژادپرستی و خودبرتربینی سفیدپوستان تصویب شد که در این قطعنامه شعار «جان سیاهان ارزش دارد» به رسمیت شناخته شد. این قطعنامه که با 493 رأی موافق در مقابل 104 رأی مخالف به تصویب رسید، اگرچه غیرالزام‌آور است اما یک سیگنال قوی و پشتگرمی جدی برای معترضان ضدنژادپرستی در امریکا و اروپا است. «میریام دالی»، عضو پارلمان اروپا درباره این قطعنامه گفت: ما باید مطمئن باشیم که در تمام جوامع مان، تمام شهروندان آزاد هستند. جان سیاهان ارزش دارد و ما باید با صدای بلند و شفاف این را فریاد بزنیم و بگوییم زانوهای سفید را از روی گلوهای سیاه بردارید.

برش
جونتینث چه روزی است

۱۹ ژوئن ۱۸۶۵ که به جونتینث (آزادی سیاهان) شهرت یافته مصادف با روزی است که نیروهای دولت فدرال موفق شدند در پایان جنگ‌های داخلی امریکا با تسلیم کردن ژنرال لی در تگزاس، رسماً ممنوعیت برده‌داری را در این ایالت اجرا کنند که به این ترتیب برده‌داری به طور رسمی در سراسر امریکا پایان یافت. تگزاس در حالی اعلامیه آزادی سیاهپوستان را اجرایی کرد که دو سال و نیم پیش از آن، یعنی در ژانویه سال ۱۸۶۳ آبراهام لینکلن، رئیس جمهوری وقت امریکا پایان برده‌داری را اعلام کرده بود اما در چند ایالت جنوبی این کشور، از جمله تگزاس، نیروهای محلی از تن دادن به این قانون سر باز می‌زدند.

کپی