اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

وضعیت سفید کرونا در کمپ روهینگیا
وضعیت کرونا در کمپ پناهجویان روهینگیا پس از یک ماه تحت کنترل درآمد. به‌گزارش فرانس پرس، گرچه آمارها وضعیت سفید منطقه را نشان می‌دهد اما همچنان این کمپ‌ها نیاز به مراقبت‌های بهداشتی دارند. این در حالی است که تراکم جمعیت کمپ پناهجویان، در عمل فاصله‌گذاری اجتماعی را غیرممکن کرده است؛ بیش از 800 هزار پناهجوی روهینگیایی از سال 2017 پس از فرار از میانمار در شرایط مشابهی در دو کمپ بنگلادش زندگی می‌کنند. دولت این کشور از ماه آوریل در هراس از شیوع کرونا به مناطق دیگر، رفت و آمد کادر درمانی به کمپ پناهجویان را  محدود کرده است.

 

---

مخالفت با استعفای اجباری
جفری برمن، دادستان منطقه جنوبی نیویورک که بر پیگرد قانونی متحدان دونالد ترامپ، از جمله مایکل کوهن، وکیل شخصی سابق ترامپ، نظارت دارد، حاضر به کناره‌گیری از سمت خود نشد. دادستان کل امریکا جمعه شب در بیانیه‌ای از کناره‌گیری برمن خبر داده و گفته بود، ترامپ «جی کلِیتون» را برای جایگزینی برمن معرفی کرده است اما برمن گفت، استعفا نداده است و تحقیقات خود را بدون وقفه ادامه می‌دهد و تنها زمانی استعفا خواهد داد که سنا فرد جایگزین او را تأیید کند. در پی تحقیقات تیم برمن، کوهن به‌دلیل جرایم مالی و دروغگویی به کنگره مجرم شناخته شد. برمن همچنین باعث شد علیه دو فرد مرتبط با رودی جولیانی، وکیل کنونی ترامپ برای کمک غیرقانونی به انتخاب دوباره وی کیفرخواست صادر شود.

 

---

اعلام خطر در پاکستان و آلمان
در روزهایی که سازمان بهداشت جهانی از سرعت گرفتن شیوع ویروس کرونا خبر داده است، آمارها در پاکستان نشان می‌دهد با ابتلای بیش از 4 هزار نفر در یک روز به این ویروس شمار مبتلایان از 165 هزار نفر گذشته است. همچنین در آلمان با وجود کاهش محدودیت‌ها و بازگشت به شرایط عادی، مثبت شدن تست 700 کارگر یک کشتارگاه در منطقه وستفالن نگرانی‌هایی را برانگیخته است.

 

---

مرد 94 ساله ؛ کاندیدای شهرداری
آندره تریگانو، مرد 94 ساله فرانسوی آنقدر امید به زندگی دارد که کاندیدای شهرداری شهر «پامیرس» شده و در دور اول انتخابات شهرداری‌ها هم که در ماه مارس برگزار شد به پیروزی رسیده است. او 8 روز دیگر شانس خود را در دور دوم انتخابات هم امتحان خواهد کرد و اگر پیروز شود، بر کرسی شهرداری تکیه خواهد زد و اگر اجل مهلت دهد تا 101 سالگی در این سمت باقی خواهد ماند.

 

---

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 8 میلیون و 781 هزار و 719 نفر رسید. آمار قربانیان  463 هزار و 11 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 2 میلیون و 297 هزار و 360 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 121 هزار و 407 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند؛ پس‌‌ از امریکا، برزیل با 1 میلیون و 38 هزار و 568 نفر مبتلا و 49 هزار و 90 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 576 هزار و 952 مبتلا و 8 هزار و 2 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم هند 396 هزار و 661 مبتلا و 12 هزار و 971 قربانی کووید 19 دارد. شمار مبتلایان انگلیس هم امروز به 301 هزار و 815 نفر رسید. این کشور 42 هزار و 461 نفر هم قربانی کرونایی دارد.


 

کپی