اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
رئیس جمهوری خبر داد

آغاز سال تحصیلی از شهریورماه / حذف تعطیلی پنجشنبه‌ها

آغاز سال تحصیلی از شهریورماه / حذف تعطیلی پنجشنبه‌ها

رئیس جمهوری از آغاز سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها در روز ۱۵ شهریورماه خبر داد و گفت: ممکن است نیاز باشد مدارس از اول یا هفتم شهریور باز باشند و دست آموزش‌ و‌ پرورش در این زمینه باز است؛ اما ما مبنا را روز پانزدهم شهریورماه می‌گذاریم. به‌ گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: با توجه به اینکه ممکن است تصمیماتی در مورد تعطیلی یک روز در میان کلاس‌ها یا خلوت‌تر شدن کلاس‌ها گرفته شود، تعطیلی روزهای پنجشنبه هم حذف می‌شود.

 او با اشاره به اینکه «۱۲۳ روز از شروع شیوع ویروس کرونا گذشته است» اظهار داشت: ویروس کرونا خود به خود منتقل نمی‌شود بلکه توسط خودمان منتقل می‌شود؛ یعنی یک نفر بیمار می‌شود، مراعات نمی‌کند، خود را قرنطینه نمی‌کند، با افراد مراوده می‌کند و همه را بیمار می‌کند. پس خودمان در توسعه و انتقال این بیماری نقش داریم بنابراین باید به این ویروس کمک نکنیم بلکه به مردم کمک کنیم بویژه افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند.
به گفته رئیس‌ جمهوری، یکی از تصمیمات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا آن است که در یکی، دو هفته آینده طرح الزام استفاده از ماسک در جاهای ضروری تصویب و ابلاغ شود.
روحانی تأکید کرد: نه تعطیلی ضرورت دارد و نه مورد نظر ما است اما دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها همه باید مراعات شود. بنابراین «فعالیت آری، ولی تجمع و اجتماع و تردد در جاهایی که ضرورت ندارد، نه». وی در ادامه به فشار روحی و روانی این ویروس در جامعه اشاره کرد و گفت: ممکن است این ویروس مردم را نگران و افسرده کند و خیلی‌ها با ادامه این بیماری دچار بیماری روحی شوند. بنابراین از همه آنهایی که تخصص اجتماعی و روانشناختی و آنهایی که در زمینه علوم حوزوی و دینی تخصص دارند، در تبلیغات تخصص دارند، هنرمند و شاعر هستند و همه آنهایی که به نوعی در هنر ورود دارند و دستگاه‌های تبلیغاتی ما بویژه صداوسیما و فضای مجازی می‌خواهم که کمک کنند تا مردم را آماده کنیم و اولین آمادگی این است که مردم بدانند درگیری ما با این ویروس کوتاه مدت نیست و خودمان را برای یک زمان طولانی‌تر آماده کنیم بنابراین همه در این زمینه کمک و یاری کنند.
رئیس‌جمهوری گفت: مسأله بعدی اینکه هر استانی که بخشی از آن و شهرستان‌هایش دچار مشکل می‌شود، بلافاصله ستاد آن استان، پیش‌بینی‌های لازم و محدودیت‌های ضروری را انجام بدهد و بلافاصله آنها را برای ستاد بهداشتی درمانی و ستاد اجتماعی- امنیتی ما بفرستد تا بررسی شود و محدودیت‌هایی که در نهایت وزیر بهداشت و وزیر کشور به نتیجه رسیدند را اعلام کنند و با تأیید رئیس‌جمهوری، اجرایی و عملیاتی شود. روحانی بیان داشت: بنابراین ممکن است محدودیت، دیگر برای کشور و کل استان نباشد بلکه برای بخشی از استان‌ها باشد، این جزو تصمیمات امروز ما بود امیدواریم ساز و کار زودتر آماده شود.
وی ادامه داد:‌ نکته دیگری که در این جلسه مطرح شد این است که بنا شد برای یکی دو هفته آینده ما تصمیم نهایی را بگیریم که الزام استفاده از ماسک در برخی از موارد است. بیشتر الزام استفاده از ماسک، اجتماعات در فضای سرپوشیده است که جمعیتی است.
روحانی تصریح کرد: منتها ما باید قبل از الزامی کردن ماسک، آن را به وفور و ارزان در اختیار مردم قرار دهیم. باید ماسک پارچه‌ای، تمیز و قابل شست‌و‌شو در اختیار مردم باشد. بنابراین لازم است ماسک را در مناطق قرمز الزامی و ضروری کنیم.

کپی