اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

انتقاد ترامپ از پلیس و شهردار واشنگتن

انتقاد ترامپ از پلیس و شهردار واشنگتن

رئیس جمهور آمریکا با انتقاد شدیدی نسبت به پلیس واشنگتن دی. سی گفت: آن‌ها هنگامی که معترضان مجسمه‌ای از یک ژنرال کنفدراسیون را پایین کشیده و آتش زدند، "هیچ کاری نکرده‌اند".

به نوشته روزنامه "دیلی میل"، مجسمه یادبود ژنرال "آلبرت پایک" در جریان اعتراضات رالی، مرکز کارولینای شمالی، از سوی تظاهرکنندگان مورد حمله قرار گرفت؛ این در حالی است که این اعتراضات، مجسمه سربازان در بنای یادبود کنفدراسیون را نیز هدف حمله قرار داده بود.

 

---
---
---
---
---

این مجسمه‌ها با طناب به دور گردن آن‌ها پایین کشیده شده و در خیابان‌ها کشیده می‌شدند؛ یکی از آن‌ها از یک علامت راهنمایی رانندگی آویزان شده بود. مجسمه دیگری هم روبه‌روی دادگاه "ویک کورت" رها شده بود.

در میانه اعتراضات دنباله‌دار علیه نابرابری نژادی که در سراسر آمریکا در حال رخ دادن است، تظاهرکنندگان واشنگتن دی. سی جمعه شب در محل بنای یادبود آلبرت پایک گرد هم آمده و "روز آزادی" را گرامی داشتند. در این تعطیلی، پایان برده‌داری در تگزاس- دو سال بعد از اینکه "اعلامیه آزادی بردگان"  در ۱۸۶۳ برده‌ها در سایر نقاط ایالات متحده را آزاد کرد- جشن می‌گیرد.

مجسمه پایک در ابتدا طوری به نظر می‌رسید که در وضعیت پایداری قرار دارد اما سرانجام ساعت ۱۱ شب پایین افتاد و معترضان تظاهرات خود را در خیابان ادامه دادند. به گزارش روزنامه "واشنگتن پست"، زمانی که معترضان مجسمه پایک را به آتش کشیدند، پلیس هیچ عملی به منظور مداخله انجام نداده است.

در همین رابطه، رئیس جمهور ترامپ، پلیس را بابت هیچ کار نکردن هنگام پایین افتادن مجسمه و نیز "موریل باوزر"، شهردار واشنگتن دی. سی را مقصر دانست. شهردار واشنگتن دی. ‌سی، کسی است که ترامپ با او بر سر کنترل شهر و اجرای قانون دشمنی دنباله‌داری دارد.

ترامپ در توییتر نوشت: " پلیس واشنگتن دی. سی در حالی که شاهد پایین کشیده شدن و سوختن یک مجسمه بوده، وظیفه‌اش  را انجام نداده است".

وی افزود: " این افراد سریعاً باید بازداشت شوند. اقدام آن‌ها رسوایی برای کشور است! "

رئیس جمهور آمریکا در همین زمینه گفت: پایک، ژنرال در ارتش کنفدراسیون بود که اشعار "دیکسی" را بازنویسی کرد تا الهام‌بخش سربازان باشد.

برخی ادعا می‌کنند که پایک، ابزاری برای تأسیس "کوکلوس کلان" بوده در حالی که فراماسون‌ها، که پایک جزوی از آن‌ها بوده، اصرار دارند شواهی مبنی بر این موضوع وجود ندارد. مجسمه پایک در سال ۱۹۰۱ در واشنگتن دی. سی ساخته شد.

دست‌کم یک نفر در ارتباط با تلاش‌های قبلی برای پایین کشیدن مجسمه‌ها، دستگیر شد.

پایین کشیدن مجسمه‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که میلیون‌ها آمریکایی در "روز آزادی"، برای گرامیداشت پایان برده‌داری به خیابان‌ها آمدند.

هشدار ترامپ به معترضان تالسا، یک روز قبل از برگزاری رویداد کمپین او

رئیس جمهور آمریکا پیش از گردهمایی روز شنبه کمپین او در "تالسا"، ایالت اوکلاهما، به مردم این شهر درباره اعتراضات هشدار داد و تصریح کرد با معترضان به شدت برخورد می‌شود.

وی در توییتی نوشت: هرگونه معترض، آنارشیست، آشوب‌گر، غارت‌گر یا افراد سطح پایین که در حال رفتن به اوکلاهما هستند، لطفاً درک کنند با آن‌ها طوری رفتار نخواهد شد که انگار در نیویورک، سیاتل یا مینیاپولیس تشریف دارند! صحنه اعتراضات احتمالی در اوکلاهما بسیار متفاوت خواهد بود!

ترامپ پیش از این از رهبران دموکراتیک در نیویورک، سیاتل و مینیاپولیس بابت سرکوب نکردن تظاهرات- که برخی از آن‌ها به شورش انجامیده- به شدت انتقاد کرده بود.

ترامپ بعد از انتقاد گسترده به تصمیم کمپین او مبنی بر برگزاری گردهمایی در "روز آزادی" و در "تالسا"، کشنده‌ترین منطقه در حوادث خشونت نژادی ضدسیاه در کشور در سال ۱۹۲۱، ناچار شد زمان گردهمایی کمپینش را به تاریخ ۲۰ ژوئن (امروز) تغییر دهد. این کمپین همچنین بابت برگزاری رویداد حضوری در مقیاس بزرگ، همزمان با بیماری همه‌گیر کرونا، مورد انتقاد قرار گرفته است./ایسنا

کپی