اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

بیشینه مساحت کسوف در استان سمنان ۵۱.۵ درصد است

بیشینه مساحت کسوف در استان سمنان ۵۱.۵ درصد است

مدیر انجمن علوم و ستاره شناسی استان سمنان با اشاره به خورشیدگرفتگی روز یکم تیر ۹۹ (فردا) گفت: بیشینه مساحت پوشیدگی این رویداد در استان تا ۵۱.۵ درصد قابل مشاهده است.

محمود خوشنویسان روز شنبه افزود: قطر پوشیگی خورشیدگرفتگی فردا در استان سمنان بیشینه ۶۱ درصد است و بالاترین رقم یعنی تا حدود ۹۸ درصد در مناطق جنوب ایران قابل مشاهده است.

وی زمان دقیق آغاز گرفت قابل مشاهده در استان سمنان را ساعت ۹ و پنج دقیقه و سه ثانیه فردا در ارتفاع ۳۸.۵ و سمت ۸۷ درجه عنوان واضافه کرد: عمده گرفت در استان نیز در ساعت ۱۰ و ۱۹ دقیقه و ۱۵ ثانیه در ارتفاع ۵۳.۵ و سمت ۹۸.۵ درجه محاسبه شده است.

مدیر انجمن علوم و ستاره شناسی استان سمنان بیان کرد: پایان گرفت روز یکشنبه در استان ساعت ۱۱ و ۴۳ دقیقه و ۲ ثانیه خواهد بود.

احتمال نابینایی در اثر نگاه مستقیم به خورشیدگرفتگی

خوشنویسان، عینک آفتابی طبی، عینک مخصوص خورشیدگرفتگی و ماسک جوشکاری را سه ابزار مناسب برای مشاهده گرفت فردا دانست و گفت: مردم از نگاه مستقیم به خورشیدگرفتگی جدا خودداری کنند چرا که آسیب های جبران‌ناپذیری برای بینایی دارد.

وی بیان کرد: نگاه به خورشیدگرفتگی جذابیت ویژه ای برای همه دارد ولی مردم باید بدانند نگاه های متوالی بدون استفاده از ابزار مناسب برای شبکیه چشم عواقب درمان‌ناپذیری دارد و حتی ممکن است به نابینایی بینجامد.

استفاده از صفحات رادیوگرافی توصیه نمی شود

مدیر انجمن علوم و ستاره شناسی استان سمنان افزود: این برداشت غیرعلمی در بین مردم وجود دارد که می توان از یک یا چندصفحه رادیوگرافی برای مشاهده خورشیدگرفتگی استفاده کرد که اساس علمی ندارد.

وی تاکید کرد: این دیدگاه از آنجا برمی‌آید که صفحه های رادیوگرافی جلوی شدت تابش را می گیرد ولی این مساله علمی نیست و ابدا توصیه نمی شود.

خوشنویسان  توصیه کرد: والدین به ویژه مراقب کودکان باشند تا از سر کنجکاوی به صورت مستقیم به گرفت فردا نگاه نکنند.

طبق اعلام شورای مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران روز یکشنبه یکم تیر ماه ١٣٩٩ ،خورشیدگرفتگی جزیی از نوع حلقوی در ایران رخ خواهد داد که در ایران به صورت جزیی دیده می شود، در آفریقا به جز بخشی از غرب آن، جنوب شرق اروپا و آسیا به صورت جزیی و در بخشی از جمهوری کنگو، سودان جنوبی، اتیوپی، یمن، عربستان سعودی، عمان، پاکستان، شمال هند، جنوب چین، تایوان به صورت حلقوی قابل مشاهده است.

بیشینه پوشیدگی این گرفتگی جزیی در شرق آسیا رخ می دهد که در شمال هند، ماه حدود ٩٩ درصد از قرص خورشید را می پوشاند، در تهران، گرفتگی در ساعت ٩ و ٥ دقیقه شروع می شود و در ساعت ١٠ و ١٦ دقیقه به بیشترین مقدار خود می رسد که در این حالت ماه ٤٨ درصد از قرص خورشید را می پوشاند، این گرفتگی در ساعت ١١ و ٣٨ دقیقه در تهران پایان می یابد./ ایرنا

کپی