اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

بازرس ویژه پرونده روسیه، درباره دروغگویی ترامپ تحقیق کرده بود

بازرس ویژه پرونده روسیه، درباره دروغگویی ترامپ تحقیق کرده بود

بر اساس یک سری بخش های ویرایش نشده مربوط به گزارش رابرت مولر در تحقیقات درباره رابطه با کمپین ترامپ و روسیه که اخیرا انتشار یافت بازرس ویژه این پرونده درباره هر گونه اقدام ترامپ برای گمراه کردنش در جریان این تحقیقات را نیز مورد بررسی قرار داده است.

به نقل از پایگاه هیل؛ یک بخش از این گزارش که به خلاصه سازی یافته‌های مولر در تحقیقاتش درباره مداخله روسیه به انتخابات ۲۰۱۶ پرداخته، تصریح داشته که پاسخ کتبی ترامپ به سوالی درباره وبسایت افشاگر ویکی لیکس و همچنین شخص راجر استون مشاور سابق وی گمراه کننده بوده است.

طبق این گزارش ترامپ در پاسخش نوشته بود که صحبت کردن با استون درباره ویکی لیکس را به خاطر نمی آورد. با این حال مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ بطور جداگانه به مولر تعریف کرده بود که به خاطر می آورد راجر استون در یک مکالمه به ترامپ گفت: ویکی لیکس برای انتشار اطلاعاتی در زمانی سریع برنامه‌ریزی کرده است و اینکه ترامپ از کوهن خواسته با استون درباره ویکی لیکس در تماس باشد.

در گزارش مولر عنوان شده است این احتمال هست که رئیس جمهور آمریکا زمانی که پاسخ‌های کتبی‌اش را دو سال بعد از وقوع رخدادهای مربوطه تسلیم کرده یا هیچ خاطره واضحی از گفتگو هایش با استون یا ارتباط استون با ویکی لیکس در ذهن نداشته است. با این حال در ادامه این گزارش عنوان شد: عملکرد رئیس جمهور آمریکا را می‌توان بازتاب اطلاعش از وجود اسناد و مدارکی نزد استون که ممکن است او برای رد انکارهای ترامپ ارائه کند دانست؛ اسناد و مدارکی که می تواند ارتباط رئیس جمهور آمریکا با تلاش‌های استون به منظور مراوده با ویکی لیکس را نشان دهد. این بخش از گزارش مولر نشان می دهد که این بازرس ویژه سابق چنین نکته‌ای را به عنوان یک مانع تراشی بالقوه در نظر گرفته بود.

مولر صراحتا در گزارشش متذکر شده که ممکن است رئیس جمهور آمریکا دنبال ایجاد گمراهی نبوده و صرفا وقایع را فراموش کرده باشد.

کوهن بعد از اذعان به گناهکاری در قبال اتهام نقض قوانین کمپین انتخاباتی و همچنین دروغگویی به کنگره به سه سال زندان محکوم شد . او اخیرا در دوران همه گیری کرونا ویروس جدید به حبس خانگی منتقل شد./ایسنا

کپی