اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

موسوی: سه کشور اروپایی گرفتار دامی شدند که صهیونیست‌ها و آمریکا برایشان پهن کردند

موسوی: سه کشور اروپایی گرفتار دامی شدند که صهیونیست‌ها و آمریکا برایشان پهن کردند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران قطعنامه شورای حکام آژانس را برای ایران غیر قابل قبول دانست و گفت: سه کشور اروپایی گرفتار دامی شدند که صهیونیست‌ها و آمریکا برایشان پهن کردند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) در واکنش به قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی به نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به تصویب رسید، در گفت‌وگویی عنوان کرد:آنچه مسلم است اقدامی است که شورای حکام انجام داده و برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست، چون ایران بالاترین و شفاف‌ترین همکاری را در چارچوب پادمان با شورای حکام و آژانس داشته است.

وی افزود: برای جمهوی اسلامی ایران قابل قبول نیست بعد از این همه همکاری مجددا به بهانه‌های واهی و براساس ادعاهای پوچ و بی مبنا که اطلاعات غیررسمی، غلط و ناقصی است، بخواهند ایران را مجددا تحت فشار قرار دهند.

موسوی گفت: خودشان می‌دانند جمهوی اسلامی ایران کشور، دولت و ملتی نیست که تحت فشار و زیاده‌خواهی بخواهد تن به کاری بدهد. مبنای همکاری و چارچوب‌های همکاری ما مشخص است و این قطعنامه برای ایران غیرقابل قبول است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: آنچه بیش از همه حائز اهمیت است، رفتار دوگانه و عجیب  و غریب اروپایی و به ویژه سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه است، با اینکه در برجام هستند و شرایط را می‌دانند و گذشته این پرونده در دست آنهاست، ولی متاسفانه وارد یک بازی غیرسازنده و خطرناکی شدند.

موسوی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنیم گرفتار دامی شدند که صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها زیر پای آنها پهن کردند و به ملت ما نشان دادند که کشورهای ناتوانی هستند در عین اینکه روز به روز غیرقابل اعتماد بودنشان را به ملت ما نشان می‌دهند.

وی گفت: به کشورهای اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار دادیم که این روندی که در پیش گرفتند و این قطعنامه را علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ما صادر و تقاضایی که مطرح کردند غیرقابل قبول است و حتما عواقبی خواهد داشت که عواقب آن متوجه کسانی است که این قطعنامه را بنیانگذاری کردند.

به گزارش فارس، شورای حکام آژانس امروز قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) را به تصویب رساند. ۲۵ عضو به این قطعنامه رای مثبت دادند، هفت کشور رای ممتنع، روسیه  و چین رای منفی دادند و پاراگوئه نیز غایب بود.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به تعهدات خود در چارچوب ان.پی.تی و پروتکل الحاقی کاملا پایبند باشد.

سید عباس موسوی شب گذشته نیز در اظهاراتی در واکنش به این قطعنامه گفته بود: این قطعنامه یک زیاده خواهی آشکار و طلبکاری سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی است و جمهوری اسلامی ایران زیاده طلبی را از جانب هیچ کشور و سازمانی نمی پذیرد.

وی تاکید کرد: مسئولیت تنش آفرینی در روابط جمهوری اسلامی ایران و آژانس بر عهده بانیان این قطعنامه است و این کشورها باید عواقب این اقدام خود را پذیرا باشند./فارس

کپی