اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

۲۰۰هزار هکتار از مراتع کهگیلویه و بویراحمد برای مبارزه با آفت ملخ پایش شد

۲۰۰هزار هکتار از مراتع کهگیلویه و بویراحمد برای مبارزه با آفت ملخ پایش شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح پایش مراتع و مزارع استان از آبان سال ۱۳۹۸ برای شناسایی آفت ملخ آغاز شد و تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان‌های مختلف استان در برابر این آفت با مشارکت کارشناسان و نیروهای داوطلب پایش شده است.

حسین لایقی مطلق روز شنبه اظهار داشت: این میزان پایش در همه شهرستان های کهگیلویه وبویراحمدبه ویژه گچساران و باشت انجام شده است.

وی با بیان اینکه به دلیل شرایط طبیعی و اقلیمی این شهرستان ها که در بیشترین معرض آفت ملخ در کهگیلویه و بویراحمد قرار دارند اظهار داشت: مناطق بی بی حکیمه،لیشتر، امامزاده جعفر،سرابننیز و پشتکوه از مهمترین مناطق پایش شده پاییز امسال در استان هستند.

وی تاکید کرد: هنوز موردی از آفت ملخ در مزارع و مراتع کهگیلویه و بویراحمد مشاهده نشده است.
لایقی مطلق گفت: ۳۰ کارگروه متشکل از ۱۰۰ نفر کارشناس در حال انجام عملیات ردیابی افت ملخ در مراتع استان هستند.

لایقی مطلق همچنین از انجام طرح ردیابی ملخ های بومی در ۳۰ هزار هکتار از مراتع شهرستان های بویراحمد،دنا و چرام خبر داد و افزود: ۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ بومی نیز در مراتع مناطق سردسیری استان انجام شده است.

وی تاکید کرد: ۳۰ دستگاه سمپاش برای انجام عملیات سمپاشی در اختیار کارشناسان حفظ نباتات کهگیلویه و بویراحمد است.

لایقی مطلق اظهار داشت: ۱۶ دستگاه  سمپاش دیگر نیز با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار خریداری شده و به تجهیزات موجود اضافه می شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سم مورد نیاز برای مبارزه با آفت ها نیز خریداری شده است.

لایقی مطلق ابراز داشت: در سال گذشته کار پایش ملخ های صحرایی در  ۱۲۵ هزار هکتار از مراتع مناطق مختلف استان انجام شد.

ملخ‌های مهاجر که بهمن ماه سال ۱۳۹۷ از کشورهای حوزه شبه جزیره عربستان از جمله امارات، عمان و کشور عربستان وارد برخی استان‌های جنوب شرق کشور شده بود.

تخم گذاری ملخ به صورت خوشه‌ای انجام می‌شود که در آینده منجر به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ می‌شود.

ملخ‌های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.

این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است.استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد./ ایرنا

کپی