اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

خون و آتش در هیمالیا

خون و آتش در هیمالیا
گروه جهان

درگیری های پراکنده و کوچک بین نظامیان چین و هند در مناطق مرزی مورد مناقشه، سرانجام همان طور که انتظار می رفت، روز سه شنبه منجر به درگیری بزرگی بین آنان در مناطق مرزی هیمالیا شد که حاصل آن کشته شدن 20 نظامی هندی و برپایی نشست های اضطراری در دو کشور بوده است.

 به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، درگیری‌ها بین نیروهای ارتش دو کشور هند و چین در منطقه لداخ در ایالت جامو و کشمیر در دامنه کوه‌های هیمالیا، رخ داد. جایی که 57 سال است، دو طرف اختلافات مرزی زیادی بر سر آن دارند. ارتش هند که روز سه شنبه در نخستین بیانیه خود اعلام کرده بود، در این درگیری‌ها 17 سرباز این کشور زخمی شده  و یک افسر و دو سرباز جان خود را از دست داده اند، ساعتی بعد خبر داد، شمار نظامیان کشته شده این کشور در این درگیری ها به 20 نفر رسیده است. ارتش هند در بیانیه دوم خود با تاکید بر اینکه ارتش هند خود را ملزم به حفظ تمامیت ارضی کشورش می داند، اعلام کرده: «نظامیان هندی در منطقه مشخص شده خود در حال انجام وظیفه بودند که هدف آتشبار نظامیان چینی قرار گرفتند.» اما چین این سخنان را رد کرده و در بیانیه اعلام داشته است که نیروهای هندی از خط مرزی مشخص شده عبور کرده بودند و به همین دلیل هدف قرار گرفتند.
این اولین بار بعد از 57 سال است که دو طرف در این منطقه  درگیری نظامی جدی را تجربه می کنند. اما با توجه به درگیری های پراکنده بین دو طرف در دو ماه اخیر که در ماه می منجر به مشت و لگدپرانی سربازان دو کشور به یکدیگر در منطقه مرزی مورد مناقشه شد، انتظار می رفت که این درگیری ها به مشت و لگد ختم نشده و جدی شود. هند و چین آخرین بار سال 1962 در همین منطقه وارد جنگی تمام عیار شدند که با پیروزی چین به پایان رسید.  هند در تمام این سال ها دولت چین را متهم کرده، 38 هزار کیلومتر مربع را در غرب هیمالیا که متعلق به دهلی است، تصرف کرده است. اما چین حاکمیت خود بر این مناطق را قانونی می داند. البته دو کشور از سال 1962 به این سو چند بار دیگر نیز تا آستانه درگیری نظامی پیش رفتند. اما هیچ کدام از آنها به جنگی جدی منجر نشده است. اکنون نیز انتظار می رود، آتش درگیری جدید همچون تنش دو کشور در سال 2017 در منطقه دوکلم که بعد از 73 روز با مذاکرات نارندرا مودی، نخست وزیر هند و
شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین ختم به آشتی شد، بزودی فروکش کند.

کپی