اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

درخواست پارلمان عرب برای توقف عملیات نظامی ترکیه در عراق

درخواست پارلمان عرب برای توقف عملیات نظامی ترکیه در عراق

پارلمان عرب ضمن محکوم کردن عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق، از آنکارا خواست این حملات یک‌جانبه را متوقف کند و به حاکمیت عراق احترام بگذارد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری «المسله» عراق،‌ مشعل بن فهم السلمی رئیس پارلمان عرب در بیانیه‌ای عملیات نظامی یک‌جانبه ترکیه در شمال عراق را با شدیدترین لحن محکوم کرد و از این کشور خواست که این عملیات را متوقف کند.

السلمی تاکید کرد: این اقدامات تجاوز به حاکمیت جمهوری عراق به شمار می‌رود و نقض آشکار منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است. ترکیه با این عملیات، قطعنامه‌های شورای امنیت و احترام به حسن‌ هم‌جواری را زیر پا گذاشته است.

رئیس پارلمان عرب حمایت خود را از  بیانیه‌های پارلمان و وزارت خارجه عراق در خصوص محکوم کردن عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق اعلام و تاکید کرد که این پارلمان از عراق و همه اقدامات و تدابیری که برای دفاع از حاکمیت خود اتخاذ می‌کند،‌ پشتیبانی خواهد کرد.

امروز ترکیه برای دومین بار طی یک هفته گذشته حملات خود را علیه شبه‌نظامیان کُرد در شمال عراق آغاز کرد.

جنگنده‌- بمب افکن‌های اف ۱۶ ارتش ترکیه بامداد یکشنبه در اولین عملیات خود در سال جاری،‌ با نام «پنجه عقاب»، ۸۱ موضع نیروهای حزب کارگران کردستان (پ. ک.ک) را در شمال عراق بمباران کردند.

پارلمان عراق حمله ترکیه به خاک این کشور را محکوم و آن را نقض حاکمیت عراق دانست.

ارتش ترکیه مدتی است با انجام عملیاتی موسوم به «چنگال» در شمال عراق، به دنبال پاکسازی این مناطق از حضور عناصر (پ. ک.ک) است./ایرنا 

کپی