اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

مشاور ترامپ : مایل به خروج از عراق و سوریه هستیم

مشاور ترامپ : مایل به خروج از عراق و سوریه هستیم

-«گابریل سوما»، مشاور رئیس جمهور آمریکا در امور خاورمیانه با اعلام جزییاتی از گفت وگوهای اخیر میان نمایندگان عراق و آمریکا ، اعلام کرد که دونالد ترامپ، مایل به خروج نیروهای این کشور از عراق و سوریه است.

سوما روز سه شنبه در گفت و گو با «المعلومه»، اظهار کرد: با وجود توافق بغداد و واشنگتن در این باره، هیچ برنامه زمان بندی برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق تعیین نشده است.

وی افزود: گفت و گویی که اکنون میان ایالات متحده آمریکا و دولت عراق در جریان است، در سطح مقام های بلند پایه انجام نمی شود و تنها محدود به نمایندگان دو دولت است.

مشاور ترامپ در امور خاورمیانه ادامه داد: دولت آمریکا و عراق تمایل دارند نیروهای آمریکایی از عراق خارج شوند، اما آنها برای این کار زمان بندی تعیین نکرده اند.

وی تاکید کرد که رئیس جمهور آمریکا مایل به عقب نشینی نظامیان این کشور از عراق و سوریه است.

«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق جمعه گذشته، یک روز پس از گفت و گوی راهبردی میان نمایندگان بغداد و واشنگتن اعلام کرد که در این گفت و گو دو طرف در باره خروج نیروهای آمریکایی از کشور به توافق رسیدند.

گفت و گوهای راهبردی عراق و آمریکا عصر پنجشنبه گذشته به وقت بغداد از طریق ویدیو کنفرانس با حضور تیم های سیاسی و کارشناسی دو طرف برگزار شد.
الکاظمی گفت که بغداد در  گفت و گوهای راهبردی، به یک دستاورد بزرگ دست یافت.
وی ادامه داد که در این گفت و گوها بر اصل حاکمیت و منافع عراق تاکید شد و ما موفق شدیم به نتایج عالی برسیم.
نخست وزیر عراق اظهار کرد که خروج آمریکا از عراق مورد تایید همه گفت و گو کنندگان قرار گرفت و تصمیم پارلمان عراق مبنی بر اخراج نیروهای بیگانه از کشور به رسمیت شناخته شد.
وی توضیح داد که همکاری ها در زمینه روابط اقتصادی و سایر بخش ها با آمریکا وجود خواهد داشت و عراق در گفت و گوهای راهبردی  به دستاورد بزرگی دست یافت.
از سوی دیگر، دولت عراق و آمریکا بامداد جمعه گذشته با انتشار بیانیه مشترکی در باره  گفت‌وگوهای راهبردی میان دو کشور، بر کاهش نیروهای آمریکایی از عراق تأکید کردند.
در متن این بیانیه مشترک آمده است: بر اساس توافق‌نامه چارچوب راهبردی روابط دوستی و همکاری سال ۲۰۰۸ منعقده میان جمهوری عراق و ایالات متحده آمریکا، بحث‌های این نشست از طریق جلسات ویدئو کنفرانس میان دو طرف به نمایندگی از عبدالکریم هاشم مصطفی معاون وزیر امور خارجه عراق و دیوید هیل به نمایندگی از دولت ایالات متحده آمریکا برگزار شد و موضوعاتی از قبیل امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی، موضوعات سیاسی و روابط فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بیانیه می افزاید: دو کشور بار دیگر بر اصول توافق‌نامه چارچوب راهبردی سال ۲۰۰۸ تأکید کردند. همچنین ایالات متحده آمریکا بار دیگر بر احترام خود به حاکمیت عراق، تمامیت ارضی و تصمیمات صادره از سوی مقامات قانونی و اجرایی این کشور تأکید کرد./ایرنا


 

کپی