اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

واشنگتن از مذاکرات اربیل-بغداد حمایت کرد

واشنگتن از  مذاکرات اربیل-بغداد حمایت کرد

آمریکا موضعگیری خود را درباره دور آتی مذاکرات میان بغداد و اربیل درباره اختلاف‌های موجود میان دو طرف اعلام کرد.

به نقل از خبرگزاری شفق نیوز، احتمالا در هفته جاری هیاتی از دولت اقلیم کردستان عراق به بغداد خواهد رفت تا پس از دو دوره مذاکره که در ماه‌های قبل انجام شدند، سومین دور مذاکرات را با بغداد برای رسیدن توافقی در مورد اختلاف‌نظرهای موجود و در راس آنها دو مساله نفت و سهمیه اربیل در بودجه دولت مرکزی آغاز کند.

دفتر اطلاع‌رسانی سفارت آمریکا در بغداد به شفق نیوز اعلام کرد: دولت‌های بغداد و اربیل را برای ورود به گفتگویی سازنده جهت رسیدن به راه‌حل‌هایی برای مشکلات موجود تشویق می‌کنیم.

این سفارت‌خانه پیشتر به این سوال که واشنگتن چگونه در آستانه ازسرگیری مذاکرات میان اربیل-بغداد از این گفتگو حمایت می‌کند، پاسخ داده بود.

دور جدید مذاکرات اربیل-بغداد به ویژه پس از تصمیم کابینه قبلی عراق به ریاست عادل عبدالمهدی در آوریل گذشته برای قطع حقوق کارمندان اربیل، بر دو موضوع نفت و سهم اقلیم از بودجه دولت مرکزی متمرکز است.

کابینه فعلی به ریاست مصطفی الکاظمی تنها یک ماه حقوق این کارمندان را پرداخت کرد و ادامه پرداخت حقوق ماه‌های دیگر را به حصول توافقی نهایی با اربیل درباره اختلاف‌نظرهای موجود مشروط کرد.

برخی ناظران بر این باورند که بغداد از مساله حقوق کارمندان به عنوان اهرمی برای تحت فشار گذاشتن اربیل و تحمیل شروط خود در اختلاف‌نظرهای چند ساله دو طرف استفاده می‌کند.

این دو طرف سال‌هاست درباره موضوعات مختلفی با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند که در راس آنها مناطق مورد اختلاف، چگونگی مدیریت منابع نفتی، بودجه نیروهای پیشمرگ و سایر مسایل قرار دارند./ایسنا

کپی