اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

اژه‌ای: تخلف اکبر طبری ​برای من و رئیس پیشین قوه قضاییه احراز نشد/حرفم درباره توبه درست است

اژه‌ای: تخلف اکبر طبری ​برای من و رئیس پیشین قوه قضاییه احراز نشد/حرفم درباره توبه درست است

معاون اول قوه قضاییه گفت: در گام دوم انقلاب و در شرایطی که شرایط جهانی، منطقه‌ای و کشور متفاوت شده، به سمت تمدن اسلامی می‌رویم.

محسنی اژه‌ای در نشست خبری که به مناسبت اعلام برنامه‌های قوه قضاییه برگزار شد گفت که امسال به لحاظ شرایط کرونا برگزاری همایش قوه قضاییه و دیدار با رهبری مانند سال‌های گذشته نخواهد بود اما ما همان همایش را به صورت ویدیو کنفرانس خواهیم داشت و در آن همایش از همین طریق گزارشی خدمت رهبری ارائه می‌شود و از رهنمودهای ایشان استفاده خواهد شد.

 دیدار مسئولان قضایی با رهبری امسال امکانپذیر نیست

محسنی اژه‌ای که به مناسبت رئیس ستاد بزرگداشت قوه قضائیه در نشست خبری سخن می‌گفت ضمن تسلیت شهادت امام جعفر صادق (ع) گفت: آن چه در سال ۱۳۶۰ گذشت را به یاد می‌آوریم و گرامی می‌داریم و شهادت شهید بهشتی را نیز گرامی می‌داریم. هر ساله هم دولت برنامه‌هایی دارد و هم قوه قضائیه، دولت در شهریور ماه هفته‌ای به نام دولت دارد و قوه قضائیه نیز از اول تیر تا ۷ تیر هفته قوه قضائیه را دارد اما امسال کمی به دلیل کرونا شرایط متفاوت است.

وی افزود: یکشنبه اول تیر، روز مبارزه با فساد و احیای حقوق عامه، روز دوشنبه، روز حمایت قضایی از تولید و کارآفرینی، روز سه‌شنبه روز کرامت مردم و حقوق بشر، روز چهارشنبه روز عدالت الکترونیکی و فناوری‌های نوین، روز پنج‌شنبه، روز نظارت بر پیشگیری از وقوع جرم، روز جمعه، روز ترویج کار جهادی و در نهایت روز شنبه، روز ارتقای سلامت قوه قضائیه است.

معاون اول قوه قضائیه در ارتباط با پرونده اکبر طبری گفت: عده‌ای می‌پرسند آقای طبری در مراجع قضایی چقدر از فسادش به دیگران سرایت کرده و اعمال نفوذ کرده؟ باید گفت تخقیقات زیادی شده، بسیاری از افراد با ایشان همکاری کردند اما بسیار موارد نادری بوده است. در بین قضات، ۲ قاضی شاغل و بازداشت شده و ۲ قاضی بازنشسته مربوط و دخیل در این پرونده داشتیم.

هم‌چنین تعدادی وکیل و دلال هم در این پرونده دخیل بودند و مجموعا ۲۱ نفر مربوط به اکبر طبری تحت تعقیب قرار گرفتند.

وی افزود: در پاسخ به این سوال که آیا ایشان فسادش آشکار و روشن بوده باید گفت: ایشان مقدار زیادی پیچیده عمل کرده و بدون تحقیقات ۱ ساله، تخلفاتشان بروز و ظهور نداشته و فقط شایعاتی بوده است و در سال ۹۷، وقتی اطلاعات سپاه به میدان آمد سرنخ‌های جدیدی پیدا شد.

اژه‌ای اظهار کرد: برای بسیاری از معاونین عالی قوه، رییس پیشین و حتی من احراز نشد که ایشان متخلف است وگرنه حتما اقدامی می‌کردیم.

محسنی اژه‌ای در ارتباط با آمارهای دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی گفت: از سال ۹۷ تا پایان سال ۹۸، بیش از ۹۰۰ حکم قطعی در ارتباط با دادگاه‌های ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی صادر شد که از این ۹۰۰حکم، ۹ مورد اعدام، ۴ مورد حبس ابد، ۴۴ مورد حبیس بیش از ۲۰ تا ۳۰ سال، ۱۰۰ مورد حبس بیش از ۱۰ تا ۲۰ سال، ۷۳۰ مورد حبس زیر ۱۰ سال، ۱۱۶ مورد انفصال دائم از خدمات دولتی و ۱۷۲ مورد انفصال موقت از خدمات دولتی محکوم شدند.

وی افزود: در سال ۹۸، کم‌تر از ۱ درصد تخلف قضات را داشتیم ولی بیش از ۶۴۰۹ قاضی مورد تشویق قرار گرفتند هم‌چنین ۱۲۵ قاضی نیز سلب صلاحیت شدند و تعدادی نیز محاکمه و محکوم شدند.

 

 مصاحبه تلویزیونی رئیسی شنبه آینده پخش می‌شود

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول دستگاه قضا در نشست خبری عناوین روزهای هفته قوه قضاییه را به شرح زیر، اعلام کرد.

وی افزود: روز شنبه قبل از روز اول تیر، مصاحبه تلویزیونی آیت الله رییسی با رسانه ملی پخش می‌شود.

معاون اول دستگاه قضا بیان داشت: یک شنبه مراسم تجدید میثاق رییس قوه و مسئولین دستگاه قضا با حضرت امام (ره) در مرقد مطهر و زیارت قبور شهدای هفتم تیر و شهید رجایی و باهنر و سایر شهدا برگزار می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: یک شنبه اول تیر روز مبارزه با فساد و احیای حقوق عامه، روز دوشنبه روز حمایت قضایی از تولید و کارآفرینی، روز سه شنبه روز کرامت مردم و حقوق بشر، روز چهارشنبه روز عدالت الکترونیک و فناوری‌های نوین، روز پنج شنبه نظارت پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی، روز جمعه روز ترویج کار جهادی و فرهنگ صلح و سازش و روز شنبه روز ارتقای قوه قضاییه عزت و کرامت قضات و کارکنان نامگذاری شده است.

برای من و رییس پیشین قوه قضاییه احراز نشد که طبری متخلف است

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به پرونده اکبر طبری گفت: برای بسیاری از معاونین عالی قوه، رییس پیشین و حتی من احراز نشد که ایشان متخلف است وگرنه حتما اقدامی می‌کردیم.

2 قاضی در ارتباط با پرونده طبری بازداشت شدند

غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در ارتباط با پرونده اکبر طبری گفت: عده‌ای می‌پرسند آقای طبری در مراجع قضایی چقدر از فسادش به دیگران سرایت کرده و اعمال نفوذ کرده؟ باید گفت تخقیقات زیادی شده، بسیاری از افراد با ایشان همکاری کردند اما بسیار موارد نادری بوده است. در بین قضات، ۲ قاضی شاغل و بازداشت شده و ۲ قاضی بازنشسته مربوط و دخیل در این پرونده داشتیم.

مجموعا ۲۱ نفر مربوط به اکبر طبری تحت تعقیب قرار گرفتند

وی افزود: هم‌چنین تعدادی وکیل و دلال هم در این پرونده دخیل بودند و مجموعا ۲۱ نفر مربوط به اکبر طبری تحت تعقیب قرار گرفتند.

معاون اول قوه قضائیه گفت: در پاسخ به این سوال که آیا ایشان فسادش آشکار و روشن بوده باید گفت ایشان مقدار زیادی پیچیده عمل کرده و بدون تحقیقات ۱ ساله، تخلفاتشان بروز و ظهور نداشته و فقط شایعاتی بوده است و در سال ۹۷، وقتی اطلاعات سپاه به میدان آمد سرنخ‌های جدیدی پیدا شد.

وی اظهار کرد: برای بسیاری از معاونین عالی قوه، رییس پیشین و حتی من احراز نشد که ایشان متخلف است وگرنه حتما اقدامی می‌کردیم.

حرفم درباره توبه درست است و بر آن پافشاری دارم

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال ایسنا، در ارتباط با اظهارات چند روز پیش او مبنی بر در نظر گرفتن فرصت «توبه» برای مجرمین و انتقاداتی که از این اظهارات که همزمان با برگزاری دادگاه طبری مطرح شده است، گفت: من عرضم در خصوص در نظر گرفتن فرصت «توبه» برای مجرمین درست بوده و الان هم بر این مسئله پافشاری دارم.

وی افزود: انسان‌ها جایزالخطا هستند و نعمتی که خدا به ما داده این است که توبه ما را می‌پذیرد. ما باید بستر فساد را کم کنیم و اگر ما نتوانتیم بستر لغزش را کم کنیم مقصر هستیم و باید بعد از برطرف کردن بستر هشدارهای لازم را بدهیم.

محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: اگر فردی مرتکب خطا شد و واقعا می‌خواهد کارش را جبران کند فرصت جبران دهیم.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اینکه آیا عدم احراز تخلفات طبری توجیه قابل قبولی است و چرا دادگاه‌ عیسی شریفی علنی برگزار نمی‌شود؟ گفت: اگر کسی از من در مورد اکبر طبری بپرسد و من به او بگویم واقعا از تخلفات وی مطلع نشدم من حق را به او می‌دهم که قانع نشود.

وی افزود: از وقتی بعضی قرائن مشخص شد، کارگروهی تشکیل شد اما وی کار را پیچیده انجام داده بود و اکنون چون معما حل شده، آسان شده است.

محسنی اژه‌ای با بیان این‌که تشخیص علنی بودن یا نبودن دادگاه برعهده قاضی است، گفت: ما مردم را محرم می‌دانیم اما ممکن است بعضی اطلاعات مطرح شده در دادگاه مورد سواستفاده دشمنان قرار بگیرد و این می‌تواند دلیل غیرعلنی بودن دادگاه‌ها باشد./ایسنا و میزان

کپی