اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

کرونا به اشتغال زنان آذربایجان غربی رونق داد

کرونا به اشتغال زنان آذربایجان غربی رونق داد
حمیرا حیدریان خبرنگار

زنان کارآفرین و سرپرست خانوار آذربایجان غربی با تغییر تولیدات خود نه تنها بیکاری ناشی از کرونا را خنثی کردند بلکه بازارشان با تولید ماسک و گان رونق هم گرفته است.

پریسا علی لو مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی در گفت‌و‌گو باخبرنگار «ایران» گفت: «در حال حاضر 42 کارگاه خود اشتغالی در قالب خیریه و شخصی در استان آذربایجان غربی فعال هستند. تعدادی از این کارگاه‌ها در چندماه اخیر که بیماری کرونا شیوع پیدا کرده است مجوز بهداشتی دریافت کردند تا تولید کارگاه خود را از البسه به ماسک و گان تغییر دهند.»

به گفته علی‌لو، این تغییر تولید باعث افزایش و به کارگیری افراد بیشتری شده و میزان درآمدزایی را نیز چند برابر کرده است.

وی افزود: دفتر امور بانوان و خانواده استانداری از همان اوایل اسفندماه سال 98 با شروع بیماری کرونا اقدام به نامه نگاری برای تغییر نوع تولیدات این کارگاه‌ها کرد تا با در نظر گرفتن شرایط بحرانی، موقعیت معیشتی زنان سرپرست خانوار و دیگر افراد شاغل در این کارگاه‌ها در اولویت قرار گیرد. خوشبختانه با رایزنی‌هایی که با شهرداری و مجموعه‌های سازمان جوانان و بهزیستی و... صورت گرفت تمام تولیدات این کارگاه‌ها تاکنون به فروش رفته است.

به گفته او، فروش بالای تولیدات با افزایش شاغلان رو به رو شد. برای مثال اگر در یک کارگاه 3 نفر اشتغال به کار داشتند این تعداد به 5 برابر افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه برای حمایت از زنان سرپرست خانوار و روستایی در شرایط فعلی نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده است، بیان کرد: تهیه بسته‌های معیشتی و نیز تخصیص وام 3 میلیون تومانی برای این قشر زحمتکش در نظر گرفته شده است تا افرادی که متضرر شده‌اند با یک بازه زمانی و ایجاد تنفس مجدد، بتوانند مجدد فعایت خودرا رونق بدهند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی با بیان اینکه در اواخر اردیبهشت ماه سال‌جاری از سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده رونمایی شد اظهار داشت: این سند نقشه راهی جدی و هدفمند برای بهبود شاخص‌های حوزه بانوان و خانواده است. این سند در ۵ فصل با تکیه بر اسناد بومی‌سازی شده و بالادستی تدوین شده است. هدف از آن ارائه راهکارهای ارتقای وضعیت زنان و چشم اندازهای بهبود وضعیت با استفاده از توان دولتی و بخش خصوصی، مردم و سازمان‌های مردم نهاد است.

علی لو تصریح کرد: بر اساس آخرین آمارها ۴۹.۲ درصد جمعیت استان را بانوان تشکیل می‌دهند که می‌طلبید سندی برنامه محور به دور از کلی گویی با ویژگی قابل ارزیابی، تدوین و آماده شود. در حال حاضر ۱۷۹ تعاونی شهری و روستایی بستر مناسبی را برای اشتغال بانوان فراهم ساخته است. او عملیاتی نمودن سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان را تنها در گرو همراهی مدیران دستگاه‌های اجرایی، فرمانداران و بخش خصوصی دانست.

کپی