اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

سفر غیرضروری اکیداً ممنوع!

سفر غیرضروری اکیداً ممنوع!
مسعود مردانی عضو ستاد ملی کرونا

در روزهای اخیر آمار مبتلایان به کرونا در کشور با افزایش همراه بود و روز گذشته تعداد فوت شدگان ناشی از این بیماری به 113 نفر رسید. اگر همین روند ادامه پیدا کند، هفته آینده با رشد بیشتری مواجه شده و با مرگ هر ایرانی در فاجعه‌ای که قابل پیش‌بینی است، شاهد مصیبتی بزرگ می‌شویم.

برای جلوگیری از این فاجعه و مصیبت، مردم باید در خانه بمانند، به هیچ عنوان نباید مسافرت غیرضروری رفت، دید و بازدیدها را فعلاً لغو کنید. چرا که شمار مبتلایان در حال افزایش است و با سفر رفتن، احتمال اینکه به شرایط اسفند ماه برگردیم زیاد است. بنابراین برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا در جامعه باید همه شهروندان فاصله گذاری‌های اجتماعی را رعایت کرده و ...
نکات بهداشتی را در نظر بگیرند ناگفته نماند دلیل موفقیت ما در دور اول ابتلا به کرونا این بود که شروع بیماری با تعطیلات نوروز همزمان شد و بیمارستان‌ها هم از حدود صددرصد ظرفیت و نیروی انسانی خود برای مقابله با ویروس کرونا استفاده کردند. آن زمان اکثر تخت‌های بیمارستانی خالی بودند و بیماران مبتلا به کرونا براحتی بستری می‌شدند اما حالا تخت‌های بیمارستانی پر هستند و پذیرش بیماران جدید و خارج از حد متعارف برای نظام سلامت کشور، فاجعه است. گرمای هوا و کم حوصله شدن مردم و پرسنل پزشکی هم مزید علت می‌شود و همه این عوامل دست‌به‌دست هم داده و می‌تواند سبب افزایش مرگ و میر در آینده‌ای نزدیک شود. همان طور که دیدیم، مرگ و میر در کشور ما نسبت به کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و امریکا کمتر بود. این در حالی است که امکانات درمانی و مالی و تجهیزات بیمارستانی در کشور ما سطح پایین تری داشت. دلیل این موفقیت هم همکاری و همراهی مردم بود. من در طول عمرم هیچ وقت ندیده بودم که مردم 13 بدر از خانه بیرون نیایند. انصافاً مردم در طول این مدت در سطح خوبی همکاری و همراهی داشتند. چنانچه این همکاری ادامه پیدا کند، روند رشد بیماری کم می‌شود اما در غیر این صورت و با رفتن به سفرهای غیرضروری بسرعت شاهد رشد آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا خواهیم بود. آخرین توصیه سازمان بهداشت جهانی به کشورها در خصوص مبارزه و مهار این بیماری نیز این است که چه بیمار باشیم یا بیمار نباشیم باید حتماً از ماسک استفاده کنیم.

کپی