اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
کنفرانس مطبوعاتی مدیر کل آژانس

گروسی : موضع شورای حکام درباره ایران به پاسخ اعضا بستگی دارد

گروسی : موضع شورای حکام درباره ایران به پاسخ اعضا بستگی دارد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک کنفرانس مطبوعاتی پاسخگوی سوالات خبرنگاران درباره فعالیت آژانس در ایران شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک کنفرانس مطبوعاتی که پس از آغاز جلسه امروز شورای حکام آژانس برگزار شد و به صورت مستقیم از پایگاه اینترنتی آژانس پخش شد، به برخی سوالات خبرنگاران درباره فعالیت‌های آژانس در ایران پاسخ داد.

او درباره موضع ایران درباره گزارش اخیر آژانس اظهار کرد که این نهاد بر اساس تحلیلی علمی فعالیت می‌کند. آژانس یک تحلیل روش‌مند دارد و این ارائه این گزارش‌ها بخشی از عملیات استاندارد آژانس است. هیچ ابهام قانونی‌ای در این باره وجود ندارد کارشناسان آژانس اطلاعات مربوطه را بررسی می‌کنند.

شورای حکام ممکن است چه موضعی در برابر ایران داشته باشد؟

گروسی همچنین درباره این که شورای حکام ممکن است چه موضعی در برابر ایران داشته باشد، گفت: این به اعضای شورا بستگی دارد که چگونه پاسخ بدهند. من به دنبال روشی مشخصی نیستم که برای واکنش آن‌ها تعیین شود. وظیفه من این است که گزارش فعالیت‌هایم را به آن‌ها بدهم.

مدیرکل آژانس در ادامه درباره این که ممکن است چه اتفاقاتی در جلسات روزهای آتی شورای حکام درباره ایران بیافتد، اظهار کرد: چیزی که از طریق رئیس جلسه متوجه شده‌ام این است که رایزنی‌های سازنده ادامه دارد تا تضمین شود که شورا به فعالیت خود در این باره ادامه می‌دهد. انتظار می‌رود شاهد مباحثاتی فعالانه پیرامون ایران باشیم. من گزارشم را در اختیار شورا می‌گذارم و در این باره نگرانی جدی دارم؛ به عهده اعضای شورا است که ارزیابی نهایی را انجام دهند.

او در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است با بیشتر کردن فشار بر ایران درباره ایجاد دسترسی به برخی محل‌ها، ایران همکاری‌اش با آژانس را کمتر کند، گفت: امیدوارم این گونه نباشد. نه فقط برای ایران بلکه برای همه کشورها. تعهدات تعهدات هستند. همکاری‌‎ها ادامه دارند، امیدوارم کارمان را بهتر انجام بدهیم.

اظهارات امروز گروسی در حالی مطرح می شود که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری امروز خود گزارش اخیر آژانس و ادعاهای مطرح شده در آن را مورد انتقاد قرار داد و گفت: بر مبنای ادعای جاسوسی رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو آنها  موضوعی که بسته شده است را باز می‌کنند و این جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران با آژانس به ادعاهای رژیمی می‌پردازد که خصومتش با مردم، نظام ایران و خطری که برای عرصه بین الملل دارد بر همگان مشخص است.

وی ادامه داد: ایران تاکنون همکاری‌های سطح بالای با آژانس داشته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی باید  این همکاری ها را قدر بداند و تحت تاثیر برخی از رژیم‌ها و کشورها و حاشیه سازی‌های بی مورد آنها نباشد.

سخنگوی وزارت خارجه خاطر نشان کرد:  همکاری های ایران با آژانس بعد از کاهش تعهدات برجامی ادامه پیدا کرد و ایران با اطلاع آژانس این اقدامات خود را انجام داد و اگر آنها بخواهند این رویه را در پیش بگیرند قدری  تعامل با این نهاد بین المللی دچار مشکل می‌شود.

در حال تکمیل 

ایسنا

کپی