اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

بیم کارشناسان امنیتی از اتحاد داعش و القاعده

بیم کارشناسان امنیتی از اتحاد داعش و القاعده

یک کارشناس امنیتی عراقی با اشاره به حضور ۷۰۰۰ داعشی در عراق و سوریه نسبت به احتمال قدرتگیری مجدد داعش از طریق اتحاد با القاعده هشدار داد.

روزنامه الحره نوشت، با گذشت کمتر از یک سال از اعلام شکست داعش، این گروه تروریستی بار دیگر از اوایل ۲۰۲۰ فعالیت خود را در عراق و سوریه از سر گرفته است هر چند هنوز این فعالیت‌ها به درجه اشغال نظامی شهرها و روستاها نرسیده است.

هشام الهاشمی، کارشناس امنیتی عراقی دلیل فعالیت مجدد داعش را نیاز این گروه به بودجه و نیز فراهم بودن فضا و حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی و آمریکا در خاک عراق عنوان کرد و گفت، ابوابراهیم القریشی الهاشمی، سرکرده جدید داعش جذابیت کمتری نسبت به ابوبکر البغدادی، سرکرده سابق دارد و به اندازه او قدرت فقهی ندارد اما تندرو بوده و از سال ۲۰۰۱ عضو گروه‌های تروریستی از جمله القاعده بوده است.

وی ادامه داد، در حال حاضر بین ۶ تا ۷۰۰۰ داعشی در مناطق مرزی عراق و سوریه فعالیت دارند و علاوه بر آنها ۱۱ تا ۱۲۰۰۰ پرسنل لجستیک غیر فعال هم هستند که در مناطق باز، مرزها و مناطق صعب العبور در شرق سوریه و غرب و شمال شرق عراق متمرکز هستند.

الهاشمی گفت، داعش و القاعده ممکن است در میان مدت به یک اتحاد جدیدی برسند و همین مساله قدرت آنها را برای ظهور مجدد بیشتر می‌کند./ایسنا

کپی