اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

16 سال حبس در انتظار تفنگدار جاسوس سابق آمریکایی

16 سال حبس در انتظار  تفنگدار جاسوس سابق آمریکایی

یک دادگاه روسیه‌ای در محاکمه‌ای پشت درهای بسته حکم به محکومیت "پل ولان"، تفنگدار دریایی سابق آمریکایی از بابت جاسوسی برای آمریکا داده و مجازات ۱۶ سال حبس را برای او در نظر گرفت.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، ولان که گذرنامه‌های آمریکایی، انگلیسی، کانادایی و ایرلندی دارد در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۸ به دست ماموران سرویس امنیتی فدرال روسیه در اتاق هتلی در شهر مسکو بازداشت شده و از آن زمان تا کنون در بازداشت به سر می‌برد.

مسکو اظهار کرده، ولان ۵۰ ساله با مدرک جرم دستگیر شده و یک حافظه کامپیوتری محتوی اطلاعات محرمانه از او یافت شده است. ولان که در جریان محاکمه‌اش اتهاماتش را رد کرد، اظهار کرده که او در یک دسیسه گرفتار شده چون این حافظه کامپیوتری توسط یک دوست روسی به او داده شده و تصور می‌کرده که در آن عکسهای تعطیلات قرار دارد.

دیپلماتهای آمریکایی این پرونده را یک "مانع چشمگیر" بر سر راه بهبود روابط دوجانبه ضعیف آمریکا و روسیه خوانده و تاکید داشته‌اند که هیچ مدرکی علیه او موجود نیست و از روسیه خواسته او را آزاد کند.

دادستانهای روسیه که ولان را دست کم یک سرهنگ اطلاعاتی ارتش آمریکا خوانده‌اند، از دادگاه خواسته‌ بودند تا او را به ۱۸ سال حبس در یک زندان با بالاترین سطح امنیتی محکوم کند./ایسنا

کپی