اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

هشدار به تبلیغ‌کنندگان آگهی فروش حواله خودرو

هشدار به تبلیغ‌کنندگان آگهی فروش حواله خودرو

رئیس دفتر مرکزی حقوقی سایپا هشدار داد: با توجه به ممنوعیت معامله حواله خودروهای عرضه شده در طرح‌های اخیر خودروسازان و با هدف صیانت از حقوق مشتریان و جلوگیری از تکرار التهاب در بازار خودرو، علیه اشخاص، سایت‌ها و صفحات مجازی تبلیغ‌کننده آگهی فروش حواله خودرو اقدام حقوقی خواهد شد.

 «محمدهاشم سمتی» افزود: طبق مصوبه کمیته خودرو هرگونه نقل و انتقال مالکیت خودروهای صفر کیلومتر عرضه شده در طرح‌های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا به صورت وکالتی ممنوع است و تبعات حقوقی برای خریدار و فروشنده خواهد داشت.

این مسوول سایپا اظهار داشت: سند مالکیت خودروهای عرضه شده در این طرح‌های فروش، به مدت یک‌سال در رهن و نزد خودروساز باقی می‌ماند و معامله این خودروها از سوی دولت و نهادهای ذی‌ربط به رسمیت شناخته نخواهد شد.

وی با بیان اینکه گاهی مشاهده شده که برخی مشتریان به صورت غیررسمی خودروهای مذکور را معامله می‌کنند، گفت: ورود به معامله‌های غیررسمی فاقد روش‌های معتبر برای اثبات است و در صورت بروز اختلاف یا فوت یکی از طرفین معامله، فرآیند انتقال قطعی سند بسیار زمان‌بر و مستلزم صرف هزینه‌های قابل توجه در محاکم دادگستری خواهد بود.

سمتی اظهارداشت: سایپا محصولات عرضه شده در طرح‌های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش یک‌ساله را فقط به شخص خریدار تحویل خواهد داد و با هدف کاهش نقش واسطه‌ها در بازار، از پذیرش هر نوع وکالت‌نامه خودداری خواهد کرد.

وی یادآور شد: انتقال حقوق ناشی از قرارداد پیش‌فروش در سامانه‌های فروش سایپا و هیچ مرجع دیگری قابل ثبت نیست و این امر، انتقال سوء استفاده افراد سودجو و فروش یک خودرو به چند نفر را تشدید می‌کند.

رئیس دفتر مرکزی حقوقی سایپا ادامه‌داد: با توجه به تمهیدات اندیشیده شده برای جلوگیری از ورود واسطه‌ها به امر خرید و فروش حواله‌های خودرو، ورود به این معاملات با خطرپذیری بالایی همراه است و از هموطنان می‌خواهیم برای جلوگیری از بروز مشکل از هر گونه معامله قرارداد پیش خرید تحت عنوان خرید حواله خودرو خودداری کنند./ایرنا

کپی