اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

«رابرت گیتس»:ترامپ صلاحیت مملکت‌داری ندارد

«رابرت گیتس»:ترامپ صلاحیت مملکت‌داری ندارد

«رابرت گیتس» وزیر دفاع پیشین آمریکا با توجه به اینکه تنها هفت ماه تا پایان دوره چهارساله دونالد ترامپ باقی است، او را فردی ناآگاه به مسائل جهان و فاقد صلاحیت مملکت‌داری دانست.

گیتس که در دوران ریاست جمهوری «جرج دبلیو بوش» و «باراک اوباما» عهده‌دار این سمت بود دیروز (یکشنبه) در مصاحبه با شبکه خبری آمریکایی «ان.بی.سی» افزود: ترامپ همچنین بعنوان فرمانده کل قوا فردی نالایق است.
گیتس که به مناسبت انتشار کتابش به نام «مشق قدرت: شکست‌ها، موفقیت‌های آمریکایی‌ها و مسیر نوین پسا جنگ سرد جهانی» در این مصاحبه شرکت کرده بود، در پاسخ به این پرسش که آیا نظرش درباره ترامپ نسبت به سال ۲۰۱۶ تاکنون تغییر کرده است، گفت: ترامپ معادنانه (لجوجانه) نسبت به وقایع جهانی و در هدایت و رهبری کردن آمریکا بی‌اطلاع است؛ بویژه آنکه در رهبری (فرماندهی) ارتش آمریکا نیز فاقد صلاحیت و فردی نامناسب است.

وی که بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ میلادی وزیر دفاع آمریکا بود در ادامه گفت: ترامپ نسبت به سه رئیس جمهوری پیش از خود بر ارتش تیکه ورزید، با این حال حداقل این مهم بوده که وی برخلاف رئیسان جمهوری گذشته آمریکا جنگ تازه‌ای به راه نیانداخت.

در حالی که دوره چهار ساله ریاست جمهوری ترامپ تا هفت ماه دیگر به سر خواهد آمد، بسیاری از مقام‌های کنونی و پیشین آمریکایی نسبت به عملکرد ریاست جمهوری او انتقاد داشته‌اند. او سومین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکاست که در کنگره این کشور استیضاح شد. /ایرنا

کپی