اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

اقدامات یک جانبه اسرائیل برای طرح الحاق کرانه باختری

اقدامات یک جانبه اسرائیل برای طرح الحاق کرانه باختری

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ارتش این رژیم یک سند محرمانه با عنوان «آمادگی‌های لازم برای اقدامات یکجانبه اسراییل در مورد الحاق کرانه باختری» تهیه کرده است.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری لبنانی « العهد»، این شبکه تلویزیونی افزود که راز محفوظ مانده برای کابینه رژیم صهیونیستی نقشه‌های مربوط به الحاق کرانه باختری است که به نظر می‌رسد فقط برای «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر و شمار اندکی از نزدیکان وی شناخته شده هستند.

شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی تاکید کرد: ارتش اسراییل در جریان این نقشه‌ها قرار ندارد و همین امر باعث شده تا خود را برای سناریوهای مختلف آماده کند.

خبرنگار نظامی این شبکه تلویزیونی ادعا کرد که ارتش اسراییل برای اعلام الحاق کرانه باختری به سرزمینهای اشغالی در اوج آمادگی بسر می‌برد و طرح ارتش در این خصوص «سپیده دم کوهستان » نام دارد و هدف از آن مقابله با هرگونه تنش احتمالی و حفظ وضعیت موجود پس از عملی شدن طرح «معامله قرن» «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا است.

به گفته این خبرنگار، ارتش اسراییل با توجه به شدت و ضعف پیامدهای حاصل از الحاق کرانه باختری و تحقق یافتن طرح معامله قرن تصمیم خواهد گرفت که چه تعداد گردان نظامی به کرانه باختری و نوار غزه اعزام کند.

وی فاش کرد: سند ارتش اسراییل پیامدها و واکنش‌های احتمالی در نوار غزه و اردن به الحاق کرانه باختری را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است. بر همین اساس احتمالا «عبدالله دوم» شاه اردن در واکنش به این اقدام رژیم صهیونیستی قرارداد گاز میان کشورش و این رژیم را متوقف خواهد کرد و از هماهنگی‌های امنیتی امان با تل اویو خواهد کاست. در این سند همچنین انجام عملیات از سوی «حماس» و حمله نظامی این جنبش به جنوب سرزمینهای اشغالی و تسلط یافتن نیروهای اسراییلی بر کرانه باختری مورد توجه قرار گرفته است.

ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز سه ‌شنبه هشتم بهمن ماه ۱۳۹۸، برای نخستین بار از طرح سازش خود موسوم به  «معامله قرن» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید پرده برداشت. وی اعلام کرد که شهر قدس پایتخت رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

طرح معامله قرن خواستار چشم‌پوشی آوارگان فلسطینی ساکن کشورهای عربی به ویژه لبنان از حق بازگشت به سرزمین خود است؛ طرحی که بر خلاف مفاد قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌باشد. این طرح همچنین در پی الحاق قدس و بخش‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن به سرزمینهای اشغالی فلسطین است.

به دنبال انتشار ایده معامله قرن بسیاری از شخصیت‌ها، مقام‌های سیاسی و دینی سراسر جهان به ویژه مسلمانان این طرح را محکوم کردند./ایرنا

کپی