اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

ساخت ۴۰۰ میلیون واحد واکسن کرونا توسط ۴ کشور اروپایی تا پایان سال میلادی

ساخت ۴۰۰ میلیون واحد واکسن کرونا توسط ۴ کشور اروپایی تا پایان سال میلادی

شرکت داروسازی آسترازنکا اعلام کرد با چهار کشور اروپایی برای تهیه حدود ۴۰۰ میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ به توافق رسیده و قرار است عرضه این واکسن پس از تایید مراجع ذیصلاح، در پایان سال میلادی آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این ابتکار به رهبری آلمان، فرانسه، ایتالیا و هلند انجام شده است، اما این شرکت داروسازی اعلام کرده است که در نظر دارد این واکسن را در اختیار سایر کشورهای اروپایی که مایل به شرکت در این ابتکار هستند، نیز قرار دهد.

پاسکال سوریوت، مدیر اجرایی شرکت داروسازی بریتانیایی سوئدی آسترازنکا در بیانیه ای اعلام کرد: این توافق اطمینان می دهد که پس از تایید واکسن دانشگاه آکسفورد، بسیاری از مردم به این واکسن دسترسی خواهند داشت.

وی افزود: می خواهم از دولت های آلمان، فرانسه، ایتالیا و هلند به دلیل تعهد و واکنش سریع آنها تشکر کنم.

شرکت داروسازی آسترازنکا در پایان ماه مه،  با شرکت انگلیسی ژن و سلول درمانی Oxford Biomedica برای تولید بالقوه واکسن بالقوه کووید-۱۹ به توافق رسید.

این شرکت همچنین بیش از یک میلیارد دلار از دولت آمریکا دریافت کرد تا واکسن کرونا را بسازد. دانشگاه آکسفورد در ماه مه از آغاز مرحله دوم و سوم آزمایش یک واکسن در انگلیس بر روی حدود ۱۰ هزار داوطلب بزرگسال خبر داد.

در بیانیه شرکت داروسازی آسترازنکا آمده است، این شرکت می داند که این واکسن ممکن است کارایی نداشته باشد، اما متعهد می شود که این برنامه بالینی را با سرعت پیش ببرد.

در آمریکا نیز محققان نظامی سرگرم آزمایش واکسن هایی کرونایی هستند که در آزمایشگاه های خارج  از ارتش ساخته می شوند. این محققان نیز موفق به ساخت یک واکسن کرونا شده اند و می گویند که آزمایش های بالینی این واکسن بر انسان به زودی در پایان تابستان آغاز می شود./ ایرنا
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 
کپی