اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹

ربیعی: روند اخذ شناسنامه فرزندان مادران ایرانی دارای همسر خارجی از تیرماه آغاز می‌شود

ربیعی: روند اخذ شناسنامه فرزندان مادران ایرانی دارای همسر خارجی از تیرماه آغاز می‌شود

سخنگوی دولت گفت: زنان ایرانی دارای همسران خارجی که در ایران ساکن هستند می‌توانند از ابتدای تیرماه تا پایان تابستان برای اخذ شناسنامه فرزندانشان به استانداری‌ها مراجعه کنند و مادران ایرانی خارج از کشور نیز می‌توانند در همین مدت برای این کار به کنسولگری‌ها بروند.

«علی ربیعی» روز یکشنبه در جلسه مشترک نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با اجرای قانون «اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» با تشکر از زحمات وزارت امور  خارجه گفت: همان طور که نماینده این وزارتخانه اعلام کردند روند اجرایی شدن قانون تابعیت مادران ایرانی ساکن خارج از کشور از سه هفته آینده اجرایی می شود و این مادران می‌توانند به سفارتخانه ها و کنسولگری ها مراجعه کنند ‌
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری همچنین به گزارش نماینده وزارت کشور و وزارت کار در این جلسه اشاره کرد ‌و گفت: مادران مشمول این قانون که همسر خارجی دارند و در ایران ساکن هستند برای دریافت تابعیت برای فرزندان خود از ابتدای تیرماه به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها مراجعه کنند و مراحل قانونی دریافت تابعیت برای فرزندان را آغاز کنند.

ربیعی با بیان اینکه جمع‌بندی سخنان مادران حاضر در این جلسه به  رییس‌ جمهوری و وزاری خارجه و کشور ارائه خواهد شد، اظهار کرد: برخی برچسب‌زنی‌ها  و سخنان نادرست از سوی تعداد معدودی از افراد درباره زنان ایرانی که با اتباع دیگر کشورها ازدواج کرده‌اند متاسفانه در جامعه ما وجود دارد. ما این موضوع را کتمان نمی کنیم و از این جهت متاسفیم‌. این‌ها رفتارهای فردی است و رویکرد سیاست‌گذاران ما نیست. اما باید برای همین سخنان فردی نیز عذرخواهی کرد و من از این اتفاق عذرخواهی می‌کنم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اظهار داشت : حتی بعضی وقت‌ها ممکن است زبان‌ها و لهجه‌های داخلی کشور نیز گاهی مورد همین برخوردها قرار گیرد که به هیچ عنوان در قاموس مسئولان ‌و سیاست گذاران جمهوری  اسلامی جایی ندارد و هیچ انسان فرهیخته، روشنفکر و آگاهی چنین کارهایی را نمی‌پذیرد.

وی گفت: من از طرف رییس‌جمهوری و با دستور ایشان این جلسه را برگزار کردم و تاکید ویژه شخص دکتر روحانی بر این است که مشکلات این بخش از جامعه که سال‌ها با مسایل مختلف برای هویت فرزندان خود درگیر بودند، برطرف شود.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: مسیر برای اینکه نکات جدیدی به تصمیم ما در این زمینه افزوده شود باز است و بهترین مکان برای انجام این امور خود وزارت کشور است. همچنین داده‌ها و اطلاعاتی که از آموزش و پرورش به دست آوردیم نیز بسیار مفید است و می‌تواند به وزارت کشور ارجاع شود تا مشخص شود حتی فرزندان اتباع بازمانده از تحصیل در چه وضعیتی هستند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری تأکید کرد: ما برای تصویب این تصمیم که فرزندان مادران ایرانی دارای همسر خارجی، شناسنامه‌دار شوند بیشتر از هر چیز احترام به هویت مادر ایرانی را در نظر داشتیم و نیز معتقدیم که آینده فرزندان این مادران، قطعاً بر آینده ایران تاثیرگذار است

به گزارش ایرنا در راستای سیاست‌های دولت دوازدهم مبنی بر پیگیری و دفاع از حقوق ملت و حقوق شهروندی و تلاش برای به اجرا درآوردن این حقوق اساسی، لایحه‌ای به منظور دفاع از کرامت و حقوق بخشی از زنان ایرانی و نیز کودکان به مجلس ارائه شد که سرانجام در تاریخ ۲ مهرماه سال ۱۳۹۸ با عنوان «قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» به تصویب رسید.

هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت ۹۹) و در اجرای ماده واحده قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد و «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری دو هفته بعد (13 خرداد 99) آن را برای اجرا به وزارتخانه‌های کشور، اطلاعات و امورخارجه و معاونت حقوقی رییس‌جمهوری سیزدهم خردادماه ابلاغ کرد.

براساس این آیین‌نامه، هر زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج کرده و در نتیجه این ازدواج، دارای فرزند زیر ۱۸ سال باشد و هر فردی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده و بیش از ۱۸ سال تمام داشته باشد می‌تواند متقاضی اعطای تابعیت برای فرزند خود باشد.

بر اساس این آیین نامه، ایرانی بودن مادر، ازدواج وی با مرد غیرایرانی و تعلق فرزند به مادر و حصول آن از ازدواج مذکور برای اعلام تابعیت فرزند توسط استانداری، ضروری است و ارائه‌ اسناد و دلائل مربوط به این موارد به عهده متقاضی و احراز اصالت این موارد به عهده‌ استانداری های سراسر کشور است. هم‌چنین، فوت مادر، پدر یا فرزند و حجر این افراد، مانع از درخواست اعلام تابعیت ایرانی برای فرزند، نمی باشد و در صورت فوت مادر و نرسیدن فرزند به ۱۸ سالگی، دادستان شهرستان محل اقامت فرزند، پس از انجام تحقیقات و گردآوری مستندات و ادله، درخواست مورد نظر را به استانداری ارائه می کند.

فرزند موضوع قانون و این آیین نامه، پس از طی روند مقرر درآیین‌نامه و از زمان تأیید تابعیت ایرانی وی، از حقوق و تکالیف تبعه ایران، برخوردار است.

دفاتر خدماتی اداره کل اتباع در استان‌ها به شکل روزانه پاسخگو هستند

همچنین «مهدی محمودی» مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور در ادامه این نشست گفت: مسائل و مشکلات مربوط به تابعیت فرزندان زنان ایرانی همسران خارجی مانند درد کهنه‌ای است که سالها وجود داشته است است و ما در آن زمان فقط بر روی کاغذ و در گزارش‌ها این را می‌دیدیم ولی الان واقعا احساس کردیم که چه مشکلاتی وجود دارد.‌

مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور افزود: همانطور که دوستان هم توضیح دادند در سال ۸۵ این ماده واحده تصویب شد در آن سال بخشنامه‌ای هم به استانداری‌ها صادر شد و تعدادی توانستند شناسنامه ایرانی را بگیرند اما به دلایل مختلف این طرح متوقف شد و باز هم این درد به همان شکل باقی ماند بدون اینکه درمان قطعی صورت بگیرد. تا اینکه در این دولت و در سال ۹۸ قانون مصوب شد.

محمودی تصریح کرد: از آنجایی که هر قانونی که تصویب می‌شود یک آیین‌نامه اجرایی دارد. درباره آیین‌نامه اجرایی آن هم در معاونت حقوقی ریاست جمهوری جلسه برگزار شد و این اواخر به دلیل بحث کرونا قدری متوقف شد اما دوستان به‌شکل فضای مجازی این کار را دنبال کردند و در ۱۳ خرداد این آیین‌نامه ابلاغ شد.

وی ادامه داد: البته در این آیین‌نامه ابهاماتی هم وجود دارد و تنها استانداری‌ها نیستند که بخواهند این آیین‌نامه را اجرا کنند و حتماً باید دستگاه‌ها با هم هماهنگ شوند تا این کار صورت بگیرد.به همین منظور جلسه ای برای فردا دوشنبه طراحی کردیم که دستگاه‌هایی که با موضوع مرتبط هستند در این جلسه شرکت کنند ما به آنها موضوعات را ابلاغ و اعلام کنیم که وقتی پرونده تشکیل شد، بتوانند این کارها را انجام بدهند.

مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور عنوان کرد: این نوید را می‌دهم که از اول تیرماه پرونده‌ها به جریان می‌افتد و استعلام صورت می‌گیرد و  شاهد این خواهیم بود که شناسنامه‌ها از طرف ثبت احوال چاپ شود و در اختیار خانوادهها و این افراد قرار گیرد.

محمودی خاطرنشان کرد: برای اجرای قوانین و مقررات باید به قانون و بخشنامه‌ها توجه شود علاوه بر بحث رفع احساسی و شوری که وجود دارد و باید انجام شود حتما به قوانین و مقررات هم توجه شود.

وی ادامه داد: برخی‌ها به دلیل عدم آگاهی با مشکل مواجه شده‌اند در زمینه ثبت نام بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری چند سال است که افراد لازم التعلیم و حتی اتباع غیرمجاز هم ثبت‌نام می‌شوند چه برسد به آن افرادی که الان در کشور حضور دارند و ادارات کل اتباع هر سال مجوز تحصیلی صادر می‌کند و اگر فردی جا مانده است می‌تواند مجددا برای ادامه تحصیل اقدام کند.

مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور با اشاره به گرفتاری‌ها و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، گفت: بهتر است از هر استان یک نماینده وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال از استان کردستان، اردبیل یا تهران نماینده‌ای را تعیین ‌کنند و اینها بیایند و ما را یاری کنند تا بتوانیم موانع و مشکلات را پشت سر بگذاریم و شاهد تعیین تکلیف این عزیزان باشیم.

محمودی ادامه داد: به عنوان رئیس کمیسیون اقامت در وزارت کشور، همانطور که آقای رضوانی هم مطلع هستند ما افراد نخبه در دانشگاه‌ها، مانند نخبه‌های فرهیخته علمی و ورزشی را شناسایی کرده‌ایم و تاکنون چنین اتفاقی نبوده و ما در عرض این یک سال این کار را انجام دادیم و به آنها پرونده‌های اقامت داده شد، همچنین اقامت ویژه که یکی از مدافعین حرم نیز به آن اشاره کردند.

وی عنوان کرد: به‌هر صورت تسهیلات وجود دارد و قانون همه اینها را دیده است اما برخی از ما به دلیل عدم اطلاعات و آگاهی از قوانین و مقررات متاسفانه از این موضوع محروم مانده‌ایم. که البته به نوعی نقص هم محسوب می‌شود و باید که در این زمینه اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد. به عنوان مثال این می‌تواند یکی از وظایف ان جی او ها و سمن (سازمان مردم نهاد) باشد که در این زمینه به خوبی اطلاع‌رسانی انجام دهند تا افراد بتوانند از حقشان استفاده کنند.

مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور بیان داشت: مطمئن باشید به عنوان یک خدمتگذار همواره برای خدمت‌رسانی حاضر هستم و هر زمانی که به هر اداره کل اتباعی مراجعه کردید اگر به‌کار شما رسیدگی نشد مستقیما به دفتر خود من مراجعه کنید تا پیگیری‌های لازمه را انجام دهم.

محمودی عنوان کرد: قطعا در ابتدای کار ممکن است موانعی وجود داشته باشد و ما این موانع را پشت سر خواهیم گذاشت و ان شاءالله شاهد این باشیم که شرایط و وضعیت مطلوبی برای فرزندان مادران ایران و اتباعی که با ایرانیان ازدواج کرده‌اند فراهم شود و به تبع این ازدواج مشکلات اقامتی همسران آنها نیز مرتفع خواهد شد.

همچنین علی ربیعی در ادامه خطاب به محمودی مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور گفت: دوستان پیشنهاد کردند که سایتی را طراحی کنیم که هم آموزش و پرورش پاسخگو باشد و هم اینکه بتوانند به آنجا مراجعه کنند، تا این مساله سرانجام برسد.

سخنگوی دولت افزود: البته پیشنهاد شما هم پیشنهاد خوبی بود، که چند نماینده بتوانند با هم در ارتباط باشند. اگر سایتی هم برای سوالات افراد وجود داشته باشد، به عنوان مثال در یک قسمتی از سایت به سوالات پاسخ داده شود، و افراد بتوانند مشکلاتشان را بیان کنند که به عنوان مثال دستگاه‌ها همکاری نمی‌کنند. آموزش و پرورش هم که چیزی در این زمینه ننوشته تخلف انجام داده است. البته معمولاً یک پروژه اجتماعی تا بتواند به جایی برسد کمی زمان می‌برد.

محمودی در پاسخ به ربیعی گفت: ما در این زمینه سایتی را به عنوان سایت بافیا (اداره کل امور اتباع) داریم که در آن سایت اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد و افراد باید به آن مراجعه کنند. اداره کل امور اتباع برای افرادی که امکان مراجعه به سایت را ندارند، تلفن گویایی هم در این زمینه فراهم کرده است.

مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور ادامه داد: در استان‌ها همه این کار صورت می‌گیرد. ما دفاتر خدماتی را در استان ها برای اتباع قرار داده ایم که در آنجا به صورت روزانه از صبح تا غروب پاسخگوی سوالات افراد هستند و اگر مواردی وجود داشته باشد به‌طور حضوری هم پاسخگو این افراد هستند.

وی افزود: البته بحث حضوری در تهران و شهرهای بزرگ به دلیل رفت و آمد قدری سخت و مشکل است بنابر این افراد هم می‌توانند از همان شماره تلفن گویا استفاده کنند و هم به سایت مراجعه کنند.

محمودی تصریح کرد: از آنجایی که بعد از این همه سابقه مدیریتی، می‌بینیم که مشکلاتی وجود دارد برای اینکه این موضوع به نتیجه برسد اگر نماینده وجود داشته باشد قطعاً برای پیگیری موضوعات نتیجه‌بخش و بهتر خواهد بود.

/ایرنا

کپی