اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

اکران «بر باد رفته» در پاریس لغو شد

اکران «بر باد رفته» در پاریس لغو شد

فیلم سینمایی «بر باد رفته» که عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما (با در نظر گرفتن تورم) را یدک می‌کشد، در پاریس هم روی پرده نخواهد رفت.

 کمپانی هالیوودی برادران وارنر اعلام کرد که در پی اعتراضات اخیر اکران ویژه فیلم «بر باد رفته» در پاریس را لغو کرده است.

بر اساس خبر ورایتی، قرار بود ۲۳ ژوئن به مناسبت بازگشایی سینماهای فرانسه پس از ۳ ماه تعطیلی، فیلم «بر باد رفته» نمایشی ویژه داشته باشد.

در پی بالا گرفتن تظاهرات اعتراضی علیه نژادپرستی، بسیاری از نمودهای این رفتار در جامعه مورد حمله قرار گرفته‌اند. چند روز پیش هم شبکه اچ‌بی‌او اعلام کرد که «بر باد رفته» را از فهرست فیلم‌های سرویس وی‌اودی خود حذف کرده است.

حذف فیلم بر باد رفته از یک سرویس آنلاین
در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها به نژادپرستی در آمریکا یک سرویس آنلاین پخش فیلم و سریال، فیلم کلاسیک و پرآوازه بربادرفته را از فهرست پخش خود حذف کرده است.
اچ‌بی‌او مکس (HBO Max) توضیح داده است که این اثر کلاسیک سینمای آمریکا که حدود ۸۰ سال پیش ساخته شده "محصول زمان خود بوده" و "تعصبات نژادی و قومی" را به تصویر کشیده که "هم در آن زمان اشتباه بوده و هم الان."
این شبکه پخش آنلاین که دو هفته پیش کارش را آغاز کرده، می‌گوید فیلم بربادرفته را به همراه "بحثی درباره زمینه‌های تاریخی آن" به فهرستش برمی‌گرداند اما تاریخی برای دسترسی دوباره به این فیلم نداده است.
مرگ جورج فلوید، آمریکایی سیاه‌پوست در اثر خشونت ماموران پلیس در آمریکا موجی از اعتراض‌های گسترده را در این کشور و نقاط دیگر جهان به دنبال داشته و بحث نژادپرستی نهادینه و سیستماتیک و شیوه‌های مقابله با آن را داغ کرده است.
اچ‌بی‌او مکس در بیانیه‌اش ادامه پخش فیلم "بدون توضیح و تقبیح" درباره "تصاویر نژادپرستانه‌‍" را غیر مسئولانه خوانده است.
Image captionویوین لی و کلارک گیبل در نقش اسکارلت اوهارا و رت باتلر - شخصیت‌های بربادرفته در ایران هم از خاطره‌انگیزترین شخصیت‌های سینمایی هستند
بربادرفته که ماجراهای آن به زمان جنگ داخلی آمریکا مربوط می‌شود یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما است که البته به دلیل شیوه به تصویر کشیدن دوران برده‌داری با انتقادهایی روبرو بوده است.
این فیلم بر اساس رمانی از مارگارت میچل ساخته شده و از جمله شخصیت‌های آن برده‌هایی هستند که در داستان از کار و وضعیت خود راضی‌اند و بعد از پایان دوره برده‌داری در آمریکا هم به اربابان قبلی خود وفادار می‌مانند.
هتی مک‌دنیل، که نقش مامی، یک خدمتکار خانگی را در این فیلم بازی کرد، اولین هنرپیشه سیاه‌پوست بود که نامزد جایزه اسکار شد و آن را برد.
این فیلم در ایران هم بسیار محبوب بوده و شخصیت‌های آن، اسکارلت اوهارا و رت باتلر، از جمله خاطره‌انگیزترین شخصیت‌های سینمایی برای تماشاگران ایرانی هستند.
«برباد رفته»، از زمان اولین اکران تا امروز جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های سینما بوده است. مجموع فروش این فیلم توانسته آن را به عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما مطرح کند. «برباد رفته» در ایران نیز طرفداران زیادی دارد، جواد طوسی منتقد فیلم درباره این فیلم نوشته است: «فکر می‌کنم کسی که برباد رفته را ندیده باشد، انگار نیمی از سینمای جهان را تجربه نکرده است!» این منتقد ادامه می‌دهد: «بر بادرفته یکی از نمونه‌های استثنایی سیستم فیلمسازی استودیویی در سال‌های طلایی هالیوود بود و مشخصه‌های این نوع سینما و آن دوران را یکجا و به طرزی تمام و کمال به نمایش گذاشت.»
شاید همین نگاه صرفاً فنی به ماجرا باشد که باعث شد برباد رفته با کسب ۱۰ جایزه اسکار یکی از موفق‌ترین فیلم‌های سینمای هالیوود باشد؛ فیلمی که در آن برای اولین بار به یک بازیگر سیاهپوست اسکار داده شد ولی قصه اسکار گرفتن «هتی مک‌دنیل» زنی که در برباد رفته نقش کلفت را بازی می‌کند، خود نشانگر دردی است که سیاهپوستان در امریکا متحمل می‌شوند.
شب جشن اسکار در هتلی برگزار شد که در آن مدیران سفیدپوست هتل اجازه ورود سیاهپوست‌ها را به سالن نمی‌دادند و حتی اجازه داده نشد که «مک دنیل» در کنار سایر عوامل فیلم بر سر یک میز بنشیند.

این بازیگر سیاهپوست در انتهای سالن هدایت شد و در تمام زمان مراسم به تنهایی در آن گوشه باقی ماند، به طوری که وقتی به عنوان برنده جایزه اسکار روی سِن مراسم رفت، به گریه افتاد، ولی این تنها بخش گزنده ماجرای اولین برنده سیاهپوست اسکار نیست. بازیگر بربادرفته در سال ۱۹۹۹ چشم از جهان فروبست و با وجود افتخار سینمایی که به دست آورده بود، سیستم نژادپرستانه در هالیوود اجازه دفن وی در گورستان ستاره‌های هالیوود را نداد.
به رغم نگاه‌های یک سویه و اغراق‌آمیز به «برباد رفته» این فیلم از نگاه فلسفی به نژادپرستی از سوی بسیاری از منتقدان سینما مورد مذمت قرار گرفته است. سعید مستغاثی می‌گوید: «به نظرم نژادپرستانه‌ترین فیلم تاریخ هالیوود فیلم بربادرفته است که در آن نه تنها ارباب و رعیت میان سفیدان و سیاهان وجود دارد که حتی سفیدان فیلم رسماً جزو فرقه کوکلاس کلانند. این تازه چیزی است که در جلوی دوربین است، پشت صحنه هالیوود بماند که در آن عوامل فیلم‌ها و هنرمندان چه ارتباطی با فرقه‌های نژادپرست دارند.»
«برباد رفته» با شوآف پراسم و رسم‌تر شد!
حدود ۸۰ سال از زمان ساخت نسخه سینمایی «برباد رفته» می‌گذرد؛ فیلمی با بیش از سه ساعت زمان که علاقه‌مندان سینما آن را به عنوان یکی از ۱۰۰ اثر برتر تاریخ می‌شناسند. در همه این سال‌ها نگاه نژادپرستانه در فیلم اگر چه از سوی برخی محافل سینمایی تقبیح شده ولی هیچ گاه آن نگاه به حدی نبوده است که باعث توقف اکران‌های مختلف آن شود.
یک روز پس از آنکه اچ‌بی‌او فیلم «بر باد رفته» را به دلیل دیدگاه‌های نژادی حذف کرد، این فیلم در رأس فهرست پرفروش‌های سایت آمازون قرار گرفت.
سایت آمازون چندی پیش به مناسبت دو صفحه دی وی‌دی را به قیمت ۵۵ /۲۹ دلار ارائه کرد و امکان اجاره دیجیتال آن را نیز ۹۹/ ۳ دلار و خرید آن را ۹۹/ ۹ دلار تعیین کرد. «بربادرفته» از چهارشنبه پنجمین فیلم پرفروش آمازون بود و پس از «شکار»، «پرندگان شکاری»، «پسران بد برای همیشه» و «مرد نامرئی» قرار داشت، اما حالا و پس از آنکه شبکه پربیننده «اچ بی‌اُ» به خاطر جوّ اعتراضات ضد نژادپرستی این روزهای امریکا، این فیلم را از فهرست آرشیو خود حذف کرده، در رأس فهرست فروش قرار گرفته است.
به نظر می‌رسد سایت‌های ارائه کننده محتوای تصویری و گردانندگان هالیوود سال‌ها فرصت داشته‌اند که برباد رفته را از خروجی‌های سایت‌ها حذف کنند ولی این اتفاق نیفتاده است، چون هنوز هم عقایدی که در این فیلم ترویج می‌شود در جامعه امریکا طرفداران زیادی دارد. «بربادرفته» در واقع روح و سیطره‌ای که بر ساختار جامعه امریکایی با وجود لغو برده‌داری سایه انداخته را بازتاب می‌دهد و آیینه‌ای از واقعیت امریکا در برهه‌ای از زمان است.

---
---
---

رکوردشکنی بازیگر «بر باد رفته» در 100 سالگی
 

کپی