اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

طلا و نفت در بازار جهانی چند؟۹۹/۰۳/۲۴

طلا و نفت در بازار جهانی چند؟۹۹/۰۳/۲۴

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با ۱۸ سنت معادل ۰.۴۹ درصد رشد به ۳۸ دلار و ۷۳ سنت رسید.همچنین قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۱۸ درصد رشد به ۱۷۳۰ دلار و ۷۵ سنت رسید.

 در حالی که موارد شیوع ویروس کرونا در آمریکا افزایش یافته و نگرانی از به راه افتادن موج دوم شیوع کرونا سبب افت تقاضا برای انرژی گشته است، قیمت نفت روز جمعه با تغییری اندک مواجه بود و اولین افت هفتگی از ماه آوریل را به ثبت رساند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با 18 سنت معادل 0.49 درصد رشد به 38 دلار و 73 سنت رسید. نفت خام آمریکا هم در پایان معاملات دیروز با 8 سنت کاهش به 36 دلار و 26 سنت رسید.

قیمت هر دو شاخص نفتی در پایان معاملات هفتگی شاهد افت حدودا 8 درصدی بود که اولین افت هفتگی پس از 6 هفته رشد متوالی به شمار می رود.

در حالی که بیش از 10 ایالت آمریکا گزارش هایی مبنی بر افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا منتشر کرده اند نگرانی ها از موج دوم شیوع کرونا بالا گرفته است.

فیل فلین تحلیلگر ارشد گروه پرایس فیوچرز در این باره گفت: «بازار در میانه راه قرار گرفته است. اگر تقاضا همچنان افزایش یابد بازار شاهد تداوم رشد قیمت خواهد بود... اما اگر وضعیت به گونه ای شود که ما شروع به برداشتن گام هایی رو به عقب در مورد مقابله با کرونا بکنیم قیمت ها شروع به کاهش خواهند کرد.»

در عین حال میزان ذخایر نفت خام آمریکا به دلیل سرازیر شدن نفت ارزان عربستان به این کشور به رقم بی سابقه 538.1 میلیون بشکه رسیده است.

این افزایش حجم ذخایر در حالی رخ می دهد که تولیدکنندگان آمریکایی و اعضای گروه اوپک پلاس در حال کاهش تولید نفت خود هستند.

تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا که شاخصی از میزان فعالیت های تولیدی در این کشور است این هفته با 7 مورد کاهش به 199 سکو رسید.

قیمت جهانی طلا 
قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۱۸ درصد رشد به ۱۷۳۰ دلار و ۷۵ سنت رسید.
 در حالی که همزمان با نگرانی ها از به راه افتادن موج دوم شیوع کرونا و ترسیم چشم اندازی تیره و تار از اقتصاد جهانی توسط فدرال رزرو آمریکا اشتها برای سرمایه گذاری در بازار طلا افزایش یافته است، قیمت فلز زرد روز جمعه شاهد افزایش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 0.18 درصد رشد به 1730 دلار و 75 سنت رسید. در این هفته قیمت طلا حدود 2.7 درصد رشد داشت که بهترین عملکرد هفتگی از هفته منتهی به 10 آوریل تاکنون محسوب می شد. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی برای تحویل در ماه اوت با 0.14 درصد افت به 1737 دلار و 30 سنت رسید.

ادوارد مویا تحلیلگر بازار طلا در شرکت اوآندا گفت:‌«به رغم ترمیم اولیه شاخص های بورس در صبح روز جمعه، قیمت طلا به دلیل تداوم رشد تقاضا برای فلز زرد از سوی شرکت ها همچنان رو به افزایش بود.»

افزایش اخیر تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در چندین ایالت آمریکا علاوه بر افزایش تعداد تست های انجام شده حکایت از بالا رفتن تعداد موارد ابتلای جدید دارد.

مویا افزود: «این موج دوم کرونا نیست. ویروس تنها دارد فعالیت خود را در سراسر آمریکا ادامه می دهد و این مانع از بازگشایی بسیاری از فعالیت ها در این کشور خواهد شد. این به معنای کاهش فعالیت های اقتصادی است که به نفع بازار طلا تمام خواهد شد.»

حجم دارایی های اس پی دی آر گلد تراست بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در بازار طلا روز پنجشنبه با نیم درصد رشد به 1135.05 تن رسید که بالاترین رقم در طی 7 سال گذشته بود. این آمار نشان دهنده افزایش اقبال سرمایه گذاران به سمت بازار طلاست.

/تسنیم

کپی