اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

وزیر تعاون: حل معضل کار کودکان نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است

وزیر تعاون: حل معضل کار کودکان نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان تاکید کرد: حل معضل کار کودکان، نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کار، محمد شریعتمداری در پیامی به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان گفت: هر سال روز جهانی مبارزه با کار کودک فرصتی فراهم می‌کند تا از یکسو با تلاش فعالان مدنی و رسانه‌ای، جامعه بیش از پیش با اثرات مخرب کار بر روح و روان و جسم کودکان آگاه شود و از سوی دیگر مسئولان مربوط، نگاهی واکاوانه به سیاست‌ها، برنامه ها و اقدامات مرتبط با کنترل و کاهش کار کودک داشته باشند. واقعیت این است که «کار کودک»، پدیده‌ای تاریخی، مساله‌ای اجتماعی، چند سببی و با ماهیتی پیچیده است که باعث میشود این کودکان به جای آنکه کودکی کنند، در دام فقر، تبعیض و آسیب‌های اجتماعی بیفتند.

او ادامه داد: در این میان اما، امسال نگرانی جدی‌تری در سطح ملی و بین‌المللی وجود دارد و آن اینکه به دلیل اثرات مخرب اقتصادی، اجتماعی بیماری عالم‌گیر کووید-۱۹ از جمله بروز بحران‌های جدی اقتصادی، تشدید فقر، اختلال در سیستم آموزشی، از بین رفتن مشاغل و گسترش اقتصاد غیر رسمی، پدیده شوم کارکودک تشدید شود. رویکرد رسمی و قطعی اینجانب به عنوان وزیر تعاون کار ورفاه اجتماعی در برخورد با این پدیده شوم همواره این بوده که ممنوعیت و محو بدترین اشکال کارکودک موضوعی فوری و با اهمیت است و به‌ویژه در زمانی که بحران ویروس کرونا نگرانی‌های جدی برای تشدید آن ایجاد کرده، باید تلاش‌ها و اقدامات همه جانبه برای مقابله با کارکودک نیز گسترده‌تر شود.

شریعتمداری افزود: البته همانگونه که بارها تاکید کرده ام؛ همه دستگاه ها و سازمان های مسئول باید در مورد کار کودکان با اتخاذ رویکرد سیاست‌گذاری مشارکتی به مقابله با آن بپردازند، چرا که بدون مشارکت همه‌جانبه فعالان، دغدغه‌مندان مدنی، رسانه‌ای و پژوهشگران، موفقیت در این عرصه امکان‌پذیر نیست.

وزیر کار تاکید کرد: تصویب قانون «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی»، که با شکل‌گیری یک ائتلاف همه‌جانبه بین کنش‌گران مدنی، دانشگاهی و نهادهای حکومتی و نقش‌آفرینی و پیگیری‌های مستمر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت و سبب شد پس از هشت دهه، برای اولین بار شرایط قانونی برای کسب تابعیت فرزندان زنان ایرانی مهیا شود؛ یک تجربه موفق و تاریخی است و نشان داد وقتی «همه با هم باشیم» میتوان اقدامات اساسی برای دفاع از حقوق گروه‌های محروم و آسیبپ‌ذیر انجام داد.

شریعتمداری با اشاره به حضور کودکان کار مهاجر در ایران گفت: به دلیل وجود فقر  شدید در برخی از کشورهای همسایه، اشکال کار کودک به صورت خشن تری در کشور رخ نشان می‌دهد. با توجه به این موضوع و اینکه حقوق کودکان ملیت نمی شناسد و یک تعهد انسانی است، باید این نکته را نیز متذکر شوم که حضور کودکان کار از کشورهای مختلف در ایران، ضرورت اتخاذ راه‌های متنوع برای مقابله با این پدیده را با  همکاری وزارتخانه های کشور و خارجه دو چندان میکند.

وی در پایان گفت: با تاکید بر این نکته که باید شرایطی فراهم شود تا کودکان به جای کار در محیط‌های نامناسب به سمت تحقق رویاهای‌شان گام بردارند؛ وظیفه خود میدانم که از  همه کنش‌گران مدنی، سیاسی، پژوهش‌گران، اساتید دانشگاه، اصحاب رسانه و همه آنها که با قلم، اندیشه و گفتار و اقدامات خود در مسیر سخت حمایت از کودکان کار و از بین بردن همه اشکال کار کودک گام بر می‌دارند، تقدیر کنم. همچنین توصیه می‌کنم که در کنار امر شناسایی، تلاش و همت خود را بیش از پیش به امر توانمندسازی که کاری بنیادین، مؤثر و البته سخت‌تر و پیچیده‌تر است، معطوف کنند.

روز جهانی مبارزه با کار کودکان هر ساله در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) بزرگ داشته می‌شود./ایرنا

کپی