اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

ترامپ تحریم‌های آمریکا علیه دیوان کیفری لاهه را امضا کرد

ترامپ تحریم‌های آمریکا علیه دیوان کیفری لاهه را امضا کرد

دیوان بین‌المللی لاهه می‌خواهد در باره احتمال ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان، از جمله از سوی سربازان آمریکایی، تحقیق کند. رئیس جمهوری آمریکا برای جلوگیری از این امر حکم تحریم‌ کارکنان این دادگاه را صادر کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه ۲۲ خرداد (۱۱ ژوئن) طی حکمی اعمال تحریم علیه مقامات دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه را تصویب کرد.

او مقامات این دادگاه عالی بین‌المللی را تهدید کرد که اگر آنها بدون رضایت واشنگتن درباره عملکرد سربازان آمریکایی در افغانستان تحقیق کنند، از سوی آمریکا تحت مجازات‌های اقتصادی قرار خواهند گرفت.

کاخ سفید اعلام کرد که بر اساس این حکم دارایی‌های مقامات این دادگاه بین‌المللی در آمریکا مسدود می‌شوند. در این حکم همچنین رئیس جمهوری ایالات متحده محدودیت صدور ویزای ورود به آمریکا را برای این مقامات و وابستگان آنها تصویب کرده است.

در این حکم آمده است که «ایالات متحده تمام اقدامات لازم را برای محافظت از شهروندان و متحدان خود در برابر آزار و اذیت غیرقانونی این دادگاه انجام خواهد داد».

پیشینه تحقیقات درباره افغانستان

علت شروع این تحقیقات احتمال وقوع جنایات جنگی در افغانستان است. دیوان کیفری بین‌المللی لاهه در ماه مارس سال جاری (حدود سه ماه پیش) طی حکمی اعلام کرد که تحقیقات در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان می‌تواند در باره کارمندان سازمان امنیت آمریکا، سازمان سیا، نیز انجام شود. دادستان این دادگاه همچنین اعلام کرد ممکن است به طور رسمی در باره جنایات جنگی احتمالی در زندان‌های مخفی نیروهای مسلح ایالات متحده در خارج از افغانستان نیز تحقیق شود.

فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان کیفری لاهه، درخواست تصویب روند قضایی را علیه مسئولان شکنجه، قتل‌های خودسرانه، خشونت جنسی و سایر جنایات جنگی از زمان شروع جنگ در افغانستان در سال ۳ ۰۰ ۲، مطرح کرده بود.

در پرونده بررسی جنایات جنگی در افغانستان نیروهای طالبان، نظامیان دولتی افغانستان و همچنین نیروهای ارتش آمریکا در این کشور متهم شده‌اند که در افغانستان علیه غیرنظامیان جنایات جنگی انجام داده‌اند.

تهدید متقابل

دولت آمریکا پیش از این مسئولان دیوان عالی لاهه را به «اقدامات متقابل» تهدید کرده بود. ترامپ اعلام کرده بود که در صورت شروع تحقیقات در مورد شهروندان آمریکایی در رابطه با اقدامات آنان در افغانستان، مقامات این دادگاه بین‌المللی از ورود به خاک آمریکا منع خواهند شد. کمی پس از این تهدید ایالات متحده ویزای ورود بنسودا را پس گرفت.

دیوان کیفری بین‌المللی لاهه در سال ۰۰۲ ۲ میلادی راه اندازی شد. وظیفه این دادگاه عالی بررسی و تحقیق درباره جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی در جهان است. ایالات متحده عضو این نهاد نیست، آن را به رسمیت نمی‌شناسد و سال‌ها است که با این دیوان مخالف کرده است. آمریکا دیوان لاهه را به انجام «تحقیقات با انگیزه‌های سیاسی» متهم می‌کند.

دولت‌های پیشین آمریکا نیز به تحقیقات دیوان عالی لاهه در باره سربازان آمریکایی با نگاه انتقادی برخورد کرده بودند./ دویچه‌وله

کپی