اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

آغاز انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر/هلال احمر به جایگاه واقعی خود بازگردد

آغاز انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر/هلال احمر به جایگاه واقعی خود بازگردد

مرحله نخست پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر صبح امروز آغاز شد.

 این انتخابات هر چهار سال یکبار برای شکل‌گیری مجمع عمومی و شورای عالی هلال احمر بر اساس قوانین فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر برگزار می‌شود.

این انتخابات با حضور بیش از ۳۵۰هزار شرکت‌کننده در سراسر کشور برگزار خواهد شد و انتخابات تمام اعضا و داوطلبانی که واجد شرایط شرکت در انتخابات مجمع جمعیت هلال احمر هستند، حق رأی و انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسی جمعیت هلال احمر را دارند.

این انتخابات به صورت هماهنگ در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

از جمع نامزدهای ثبت‌نام کننده برای شوراهای اجرایی و بازرسی، ۳۶۸۳ نفر تایید صلاحیت شده‌اند که باید توسط اعضا و داوطلبان واجد شرایط انتخاب شوند.

کریم همتی - رییس جمعیت هلال احمر در پیامی به پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر آورده است:« جان و خرد؛ بزرگترین نعمات خداوند بلندمرتبه به انسان است. با "جان" زندگی و حیات می یابیم و با "خرد"، تصمیم می‌گیرم و انتخاب می‌کنیم.

امروز با نام و یاد خدای متعال و در سایه نعمات بی‌کران پروردگار، پنجمین دوره انتخابات مجامع هلال احمر را در سراسر کشور آغاز می‌کنیم؛ به امید بالندگی و شکوفایی هرچه بیشتر.

هلال احمر مظهر یکی از مردمی‌ترین نهادهای نظام جمهوری اسلامی است و نمادی جهانی برای ارائه خدمات داوطلبانه است. و انتخابات مظهر مشارکت و مردم سالاری بر پهنه این جهان پرتلاطم به شمار می‌رود. به همین دلیل انتخابات مجامع در این نهاد مردمی جایگاه ویژه‌ای دارد، از آن روی که سرآغاز تصمیم گیری‌های کلان به دست اعضا داوطلب و بشردوست است. جوانان و داوطلبانی که پایه اصلی همه فعالیت‌های هلال احمر هستند و گاه حتی جان خویش را هم در راه نجات جان دیگر انسان‌ها و خدمت به صلح و آرامش در جبهه‌های دفاع مقدس تقدیم کرده‌اند.

در چهار سال آتی و در این دوره جدید از فعالیت مجامع هلال احمر، یکصدمین سال تاسیس این نهاد را در ایران جشن خواهیم گرفت و جای بسی امیدواری است که در این دوره، جمعیت هلال احمر بتواند در شکوفاترین شرایط، قرن دوم فعالیت‌های داوطلبانه و انسان دوستانه خود را رقم بزند.

به عنوان رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران پنجمین دوره این انتخابات پرشور را در سراسر کشور آغاز می‌کنم و امیدوارم همه اعضا داوطلب در یک رقابت سالم با مشارکت آگاهانه، انتخابی درست و تدبیری خردمندانه یک بار دیگر تلاش و امید را در این نهاد بشردوست شعله ور سازند.»

شاهین فتحی - سرپرست جمعیت هلال احمر استان تهران در این باره گفت: در استان تهران بیش از ١٣ هزار نفر در سامانه برای انتخابات ثبت شدند که ١٢٢ نفر افراد حائز شرایط برای شوراهای اجرایی و بازرسان بودند.

فتحی در مراسم برگزاری انتخابات مجمع هلال احمر در این باره اظهار کرد: در آستانه صدمین سالگرد تاسیس جمعیت هلال احمر هستیم. این نهاد عمومی و عام المنفعه با طی کردن یک قرن در جایگاهی است که به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای خدمات رسان در بحث امور بشر دوستانه و امدادی در کشور و منطقه است.

وی ادامه داد: هلال احمر استان تهران نیز همگام با سایر استان‌ها در خصوص تبیین آرمان‌های این جمعیت قدم برداشته است.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان تهران با بیان اینکه در استان تهران بیش از ١٣ هزار نفر در سامانه برای انتخابات ثبت شدند که ١٢٢ نفر حائز انتخاب برای شوراهای اجرایی و بازرسین بودند، گفت: این انتخابات در ١٢ شعبه برگزار می شود. در تهران به دلیل وسعت شهر و برای تبعیت از پروتکل‌های اجرایی سعی کردیم چندین حوزه انتخاباتی تشکیل دهیم.

کریم همتی در مراسم انتخابات مجامع هلال احمر که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: بودن در این جمع صمیمی بسیار لذت‌بخش است و آرزو می کنم خدای بزرگ زحمات شما را قبول بفرماید و آرزوی توفیق داریم.

وی گفت: جمعیت هلال احمر با توجه به شرایط خاصی که دارد و از بزرگترین نهادهای مردمی جمهوری اسلامی است، حق دارد که از وجود جوانان پرشور بهره‌مند شود.

وی گفت: انتظار ما آمار و ارقام بیشتری است و آرزو می‌کنیم اعضای جمعیت به بیش از چند میلیون نفر برسد. جمعیت هلال احمر بیش از ۵۵٩ هزار عضو داوطلب داشته که حدودا ٣١۵ هزار نفر افراد واجد شرایطی هستند که آمدند تا در میان نامزدهای کاندید شده، انتخاب کنند.

همتی افزود: به علت حواشی که جمعیت هلال احمر داشت این انتخابات از زمان برگزاری کمی فاصله گرفته بود، اما به همت همکاران ما علیرغم بازه زمانی محدود، تمامی موضوعات تمهید شد. بیش از ١٨۶٩ نفر را باید از میان شوراهای اجرایی و بازرسی انتخاب کنیم.

وی گفت: در بیشتر از ١٧٠ شعبه این انتخابات انجام خواهد شد. تلاش ما این است که جمعیت هلال احمر به دور از حواشی اداره شود و هلال احمر به جایگاه واقعی خود برسد.

رییس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه هر بار که در تنگنا قرار می‌گیریم در تمام بحران ها بعد از خدا و ائمه دست ما و چشم ما نیازمند کمک است، گفت: لباس‌های سرخ هلال احمر واقعا به مردن آرامش می‌دهد. این سازمان در مواقعی می‌تواند موفق باشد که به دور از حاشیه کار کند.

همتی افزود: اگر می‌خواهیم اعتماد عمومی وجود داشته باشد باید به همه حق انتخاب بدهیم. هر کسی که به دنبال سود در جمعیت هلال احمر باشد ضرر خواهد کرد. امروز رقابت بین خیرین است و بین سیاسیون نیست.

رییس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: شرایط سیاسی کشور هر آنچه که می‌خواهد باشد، ما به آن‌ها کاری نداریم و ما فقط باید تعداد خیرین را افزایش دهیم. این چند روزه میان سایت‌های معاند هم تبلیغاتی در خصوص تحریم این انتخابات وجود داشت، اما این نشان می‌دهد که این افراد هیچ شناختی از جمعیت هلال احمر ندارند.

وی گفت: ما باید بخشی از آلام و دردهای مردم را کم کنیم. این افرادی که انتخاب می‌شوند باید از تمام انرژی خود برای حل مشکلات جمعیت استفاده کنند.

همتی افزود: همکاران اجرایی ما مجاز نیستند در هیچ مرحله‌ای افراد را غربال کنند. عقل سلیم حکم می‌کند مانع ورود افراد حاشیه ساز شوند./ایسنا

کپی