اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹
فرماندار ویژه آبادان در گفت‌و‌گو با «ایران» خبر داد

آغاز فعالیت پلیس کرونا در آبادان

آغاز فعالیت پلیس کرونا در آبادان
زهره افشار خبرنگار

با تشکیل کمیته‌ای در آبادان برای الزام مبتلایان به رعایت قرنطینه، پلیس کرونا در آبادان به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. این کمیته از این پس همه کسانی را که به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند به دقت زیر نظر می‌گیرد تا به بهبودی کامل برسند.

 «سیدزین‌الدین موسوی»، فرماندار ویژه آبادان به «ایران» می‌گوید: درواقع این کمیته تا بهبودی کامل مبتلایان بیماری کرونا گام به گام در کنار آنها خواهد بود و ضمن کنترل و رسیدگی به وضعیت معیشتی آنها از تردد آنها در سطح شهر جلوگیری خواهد کرد.

به گفته وی، در بسیاری از موارد افراد به‌دلیل اینکه نمی‌خواهند زندگیشان لنگ بماند با وجود داشتن این بیماری به سر کار می‌روند و در سطح شهر تردد می‌کنند.

وی خاطرنشان می‌کند: این کمیته و پرسنل مرتبط با آن «پلیس کرونا» نام گرفته و از همه ظرفیت‌های قانونی و اجرایی حاکمیتی شهرستان آبادان برای جلوگیری از آمارهای انفجاری کرونا استفاده می‌کند. تا پیش از این اجرای دستورالعمل‌ها در سطح شهر بدون اجبار و تنها متکی به همکاری مردم بوده اما از این به بعد با شروع به کار پلیس کرونا همه ملزم و مجبور به اجرای دستورالعمل‌های شانزده گانه کمیته کرونا هستند. این کمیته به ریاست فرماندار آبادان و با ترکیب فرمانده نیروی انتظامی، فرمانده نیروی مقاومت بسیج، رئیس تعزیرات حکومتی، دانشگاه علوم پزشکی، شهردار امام جمعه، ریاست صدا و سیمای شهرستان، رئیس اتاق اصناف، رئیس اداره صمت و دیگر نهادهای اجرایی و نظارتی است .

موسوی تأکید می‌کند: این کمیته سه واحد شناسایی، اجرایی و پشتیبانی را در زیرمجموعه خود دارد. واحد شناسایی به ریاست دانشگاه علوم پزشکی وظیفه شناسایی افراد آلوده را دارد. واحد اجرایی با بازوی اجرایی نیروی انتظامی وظیفه نظارت و کنترل بر قرنطینه خانگی، به سر بردن در نقاهتگاه و بستری افراد مبتلا تا مرحله صدور گواهینامه سلامت را دارد. در واقع این واحد از صفر تا صد بر امر تردد، خانه نشینی و راستی آزمایی مبتلایان نظارت دارد.

وی خاطرنشان کرد: کمیته پشتیبانی نیز با دبیری امام جمعه وظیفه تأمین نیازمندی‌های افراد محتاج از قبیل بسته‌های غذایی، دارویی و بسته‌های بهداشتی را برعهده دارد. این واحد در طول بستری و قرنطینه بسته‌های غذایی افراد مبتلا را تأمین و تحویل خواهند داد. افراد مبتلا نیز مکلف هستند به محض دریافت نتیجه مثبت آزمایش کرونا تا رسیدن به سلامتی کامل، فرآیند لازم را زیر نظر این کمیته طی کنند. عدم رعایت دستورالعمل شهرستانی کرونا از سوی بیماران آبادانی تعقیب قضایی را به‌دنبال دارد و متخلف مطابق قوانین و مقررات مجازات می‌شود.

فرماندار آبادان در پایان با اشاره به انجام 500 تست روزانه کرونا در این شهرستان از مردم خواست حتماً در اماکن عمومی ماسک بزنند و بدانند که کرونا همچنان در کمین مردم است.

کپی