اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

قبوض کاغذی گاز هم رسماً حذف شد

صدور قبض، فقط با درخواست مشترکان

صدور قبض، فقط با درخواست مشترکان

گروه اقتصادی / پس‌از قبوض کاغذی برق، نوبت به قبوض کاغذی گاز رسید. به این ترتیب که سخنگوی شرکت ملی گاز می‌گوید: «قبض کاغذی به‌طور رسمی حذف شده و تنها در موارد خاص و بنا به درخواست مشترکان چاپ می‌شود.»

گفته می‌شود با حذف تمام قبوض گاز که از آبان ماه 1398 شروع و بهمن ماه رسمی شده است، مبلغی حدود 85 میلیارد تومان به‌صورت سالانه در هزینه‌های آشکار صرفه‌جویی خواهد شد. ضمن آنکه کاغذ کمتری نیز مصرف می‌شود و این اقدام به حفظ محیط زیست کمک می‌کند. مسئولان معتقدند که این فرآیند به ارتقای کیفیت ارائه خدمات به مشترکان و تسریع در وصول مطالبات نیز کمک خواهد کرد. اما آن دسته از مشترکانی که به تلفن همراه دسترسی یا توان استفاده از آن را برای پرداخت قبوض خود ندارد، چکار باید انجام دهند؟ یا اینکه چطور می‌توان جزئیات قبض خود را ملاحظه کرد؟
دو راه حل برای کسانی که تلفن همراه ندارند
محمد عسگری، سخنگوی شرکت ملی گاز می‌گوید که «اکنون حدود ۲۴ میلیون نفر مشترک گاز در کشور وجود دارد و از این تعداد ۲۱.۵ میلیون نفر، شماره همراهشان ثبت شده و بقیه به‌دلایل مختلف از جمله نبود امکانات مخابرات، نداشتن تلفن همراه یا نداشتن علم استفاده از امکانات تلفن همراه، شماره همراهشان ثبت نشده است.» او در گفت‌و‌گو با ایرنا تصریح می‌کند: «این افراد نیز با توجه به اطلاع‌رسانی‌های انجام‌شده از طریق شرکت‌های گاز استانی و با مراجعه به سایت یا استفاده از شماره همراه بستگان خود، از قبض گاز خود مطلع می‌شوند.»
اما در صورت وجود این دسترسی، مشترکان باید از طریق یکی از درگاه‌های اطلاع‌رسانی مانند وب‌سایت و شماره پیامک شرکت ملی گاز ایران یا شرکت‌های گاز استانی، به شماره پیامک مندرج روی قبوض گاز، اطلاعات پرونده‌ای خود را کامل کنند. سامانه پیامکی 1000194 برای کلیه مشترکین شرکت ملی گاز ایران در تمام نقاط کشور است. در سایت شرکت گاز هر استان، جزئیات قبوض گاز مشترک به‌طور کامل وجود دارد و مشترکان می‌توانند با مراجعه به سایت مورد نظر اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند.
اما برای آن دسته از مشترکانی که شماره همراه خود را ثبت کرده‌اند، چند نکته وجود دارد. در صورتی که مستأجر شماره تلفن همراه خود را از طریق یکی از درگاه‌ها ثبت کند، برای مستأجر و در غیر این صورت برای تلفن همراه ثبت شده در هنگام اشتراک‌پذیری ارسال خواهد شد. همچنین یک تلفن همراه را برای چند اشتراک می‌توان ثبت کرد. در مقابل، می‌توان 5 شماره تلفن همراه را برای شماره یک اشتراک درج کرد.
آخرین وضعیت قبوض آب
اواخر پاییز سال ۱۳۹۷ بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن خبرداد و اذعان کرد که با این صرفه‌جویی می‌توان کارهای بزرگی به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را باید نسبت به‌هدر رفت این منابع حساس کرد. آمارها حاکی از آن بود که ۳۵ میلیون کنتور برق، حدوداً همین تعداد کنتور آب و ۲۰ میلیون کنتور گاز در ایران وجود دارد و برآوردها نشان می‌داد ۱۴۴۰ میلیارد تومان برای قبوض خدماتی هزینه می‌شود. آذری جهرمی تأکید داشت که ظرفیت کامل برای صدور تمام این قبوض به‌صورت الکترونیکی وجود دارد. تاکنون قبوض کاغذی برق و گاز در کل کشور حذف شده اما برای حذف قبوض کاغذی آب هنوز این امر به طور رسمی رقم نخورده است و طبق گفته مسئولان این کار به زمان بیشتری نیاز دارد. مشترک بودن کنتورهای آب در بسیاری از آپارتمان‌ها از جمله مشکلاتی است که اجازه حذف آسان قبوض آب را نمی‌دهد.
چند نکته درباره قبوض برق
در پیک امسال
طرح حذف قبوض کاغذی برق هم که در سال گذشته به اجرا گذاشته شد، مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان معادل ۱۲ هزار اصله درخت صرفه‌جویی سالانه به همراه داشت. اما مشترکان چگونه می‌توانند در هزینه برق خود صرفه‌جویی کنند؟
در این راستا، طبق مصوبه هیأت دولت، تعرفه برق امسال ۷ درصد افزایش یافته است، اما خوش‌مصرف‌ها می‌توانند هزینه قبض خود را با استفاده از پاداش خوش مصرفی صفر کنند. اکنون حدود ۸۵ درصد مشترکان زیر الگوی تعیین شده برق مصرف می‌کنند. ایسنا در این باره نوشته است: نحوه محاسبه قبوض به این شکل است که به ازای هر ۱۰ درصد کاهش مصرف برق ۲۰ درصد از هزینه بهای برق مصرفی در قبوض کاهش می‌یابد. البته امسال نیز برای مشترکان پرمصرف، ۱۶ درصد بیش از تعرفه سایر مشترکان بهای برق افزایش می‌یابد که به نوعی جریمه بدمصرف‌ها تلقی می‌شود.
در این رابطه، ایران به پنج منطقه اقلیمی تقسیم‌بندی شده است که برای مناطق عادی نظیر تهران که شدت دما کمتر است، الگوی مصرف ماهانه ۳۰۰ کیلووات ساعت در نظر گرفته شده و در شهری همانند اهواز این رقم حدود ۳۰۰۰ کیلووات ساعت است. بیش از ۹۰ درصد مشترکان مناطق گرمسیر برق کمتر از الگو مصرف کرده و شامل افزایش ۱۶ درصدی تعرفه نمی‌شوند.
این در شرایطی است که در حال حاضر شاهد افزایش پنج تا شش درصدی مصرف برق بخش صنعتی هستیم. علاوه بر این در بخش خانگی نیز حدود ۱۵ درصد مشترکان بیش از الگوی تعیین شده برق مصرف کرده و جزو مشترکان پرمصرف محسوب می‌شوند. این گروه از مشترکان صنعت برق چندین برابر بیشتر از مشترکان دهک اول برق مصرف و فشاری قابل توجهی به شبکه وارد می‌کنند. اما با کاهش مصرف در برخی از بخش‌ها می‌توانند به جمع خوش‌مصرف‌ها بپیوندند. مثلاً مشترکان می‌توانند با تنظیم دمای کولرهای گازی خود روی ۲۴ تا ۲۵ درجه در تأمین مطمئن برق سهم بسزایی داشته باشند. استفاده از دور کند کولر آبی در زمان اوج مصرف و نصب سایبان روی کولر تا ۳۰ درصد مصرف برق را کاهش می‌دهد، تغییر درجه ترموستات کولر گازی از ۱۸ به ۲۴ درجه معادل ۲۰ درصد و خاموش کردن هر لامپ اضافی، در زمان اوج مصرف هزار مگاوات از مصرف برق کشور را کاهش می‌دهد. ساعت‌های اوج مصرف از ساعت ۱۳ تا ۱۷ است که مشترکان باید در این ساعات از دور کند کولر آبی استفاده کنند، دمای ترموستات کولر گازی را روی عدد ۲۴ درجه قرار دهند و از وسایل پرمصرف مانند ماشین لباسشویی، ظرفشویی و اتو بخار در این ساعت‌ها استفاده نکنند. در این ساعات تعرفه برق بالاتر است./ایران

کپی