اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

تالاب سوستان کجاست؟

تالاب سوستان کجاست؟

این تالاب یکی از موهبت های طبیعی ایران به حساب می آید که قابلیت به ثبت رسیدن در مقیاس جهانی را داراست. این تالاب در سرزمین جلگه ای گیلان واقع شده است و در فصل زمستان و پاییز پر آب است و آب آن بسیارشیرین و گواراست.

 گیاهان مردابی، تنومند و نیزار جادویی اطراف این تالاب از معجزه های حیرت انگیز طبیعت به حساب می آیند.این منطقه به دلیل داشتن اقلیم مناسب، آب شیرین، پوشش و مواد غذایی مناسب زیستگاه پرندگان و آبزیان فراوانی شده است. از ویژگی های منحصر به فرد این تالاب داشتن پسته ی دریایی است. پسته های دریایی که فقط در مناطق استوایی رشد می کنند در این تالاب نیز یافت می شوند. این گیاه هم خواص دارویی فراوانی دارد، هم موجب زیبایی بیشتر این منطقه شده است.

سوستان
هر سال گردشگران زیادی از این تالاب دیدن می کنند. دسترسی به این تالاب بسیار آسان است. محوطه سرسبز و دلنشینی دارد و مناظر طبیعی آن بکر و وحشی است. این ها دلایل کافی برای جذابیت یک منطقه برای گردشگری به حساب می آیند ضمن اینکه در اطراف تالاب امکان اینکه بتوان چادر زد و استراحت کرد نیز از طرف دهیاری روستای سوستان فراهم شده است. اگر قصد غوطه ور شدن در طبیعتی بکر و دلپذیر را دارید تالاب سوستان لاهیجان را حتما در لیست سفرهایتان قرار دهید.در ادامه مقاله عکس های تالاب سوستان را خواهید دید و مجذوب آن خواهید شد. 
سوستان
تاریخچه ی تالاب سوستان
این تالاب حدود صد سال پیش برای آبیاری شالیزارها توسط اهالی منطقه حفاری شد. این تالاب از طریق آب باران و رودی از منطقه کته شال تغذیه می شود.
سوستان
جغرافیای تالاب سوستان
آبگیر طبیعی سوستان از شمال به روستای کوبیجار، از شرق به روستای کتشال، باغ های چای و تپه ماهورها، از جنوب و غرب نیز به شالیزارهای دشت لاهیجان محدود می شود. این منطقه جاذبه های ژئومورفولوژیکی و ژئوتوریستی دارد به همین دلیل در پائیز پذیرای پرندگان مهاجری چون چنگر و خوتکا می شود. درختانی که در این منطقه یافت می شوند بیشتر از نوع توسکا هستند، البته ماز و بید هم آنجا فراوان دید می شود. نهرهای این تالاب نیز محل رویش نی می باشند. 
سوستان
روستای سوستان
سوستان یکی از روستاهای دهستان لیل در بخش مرکزی شهرستان لاهیجان در استان گیلان است. این روستا منطقه ای کوهستانی است. سوستان از دو واژه« سی » و «ستان» تشکیل شده است. سی در زبان گیلکی به معنای کوه سنگ است.
سوستان
آثار تاریخی مجاور تالاب سوستان
آثار تاریخی مهم و زیبایی در نزدیکی تالاب سوستان قرار دارند که از آن جمله می توان به «بقعه میر مظفر »و «عمارت و باغ حاجی امین الدیوان» اشاره کرد. وجود آثار تاریخی گرانبها که نشانگرقدمت و فرهنگ مردم روستای سوستان می باشد درکنار یک طبیعت بی نظیر و روح بخش باعث شده است تا گردشگران زیادی با سلایق متفاوت جذب تالاب سوستان شوند. این روستا در پای کوه های مجاور لاهیجان و نزدیک غکایه و کویجار قرار دارد.
سوستان
خانه های اطراف تالاب سوستان
جنس خانه های اطراف این تالاب از چوب و گل و الیاف طبیعی است. در سقف این خانه ها ساقه های برنج به کار رفته است. این خانه ها بسیار زیبا و تماشایی هستند و هماهنگی خاصی با جلوه گاه آرام تالاب دارند. 
غیر از این خانه های تماشایی و خاص آرامگاه شخصی که برای اولین باربهترین چای ایران را در این منطقه کشت کرد نیز قرار دارد.این شخص که محمد میرزا قاجارقوانلو نام داشت از مردان تحصیلکرده و بلندمرتبه مملکتی در زمان قاجار بود. او وسایل کاشت چای را از هندوستان به ایران آورد و بهترین زمین را برای کشت چای زمین های سوستان تشخیص داد. وی به دلیل تلاش هایش در امر کشت چای به چایکار شهرت یافت و تپه ای که کشت چای را در آن انجام می داد به تپه چای معروف شد. وی وصیت کرد که بعد از فوت آرامگاهش را نیز در همان منطقه بسازند. بنابراین در بالای تپه چای مشرف به تالاب سوستان می توانید ضمن دیدن آرامگاه محمد میرزا که به کاشف السلطنه هم معروف بود «موزه تاریخ چای» را هم تماشا کنید.
سوستان
استخر سوستان
این استخر در شمال غربی تالاب سوستان قرار گرفته است و به بعد گردشگری این منطقه افزوده است. این جاذبه توریستی در زمینی به وسعت هفده هکتار و با عمق چهار متر قرار گرفته است. از این استخر در گذشته به عنوان مخزن آب جهت آبیاری شالیزارهای برنج استفاده می شده است.
شیطان کوه
شیطان کوه
در قسمت شرق تالاب سوستان شیطان کوه را می بینید که قبلا به شاه نشین کوه معروف بوده است. درون این کوه آبشاربسیار زیبایی است که بازدید از آن منطقه را آرامش بخش تر و شیرین تر می کند. حضور یک آبشاری چنین زیبا در کنار تالابی چنان آرام طبیعتی دلپذیر را رقم زده است که حسابی از بازدیدکنندگانش دلربایی می کند.
سوستان
قاب عکسی بدون تاریخ در تالاب سوسان
زمانیکه در سکوت آرامش بخش این تالاب فرو می روید در گوشه ای از تالاب نیلوفران مردابی را می بینید که گرداگرد یکدیگر پیچیده شده اند، رشد کرده و به سمت آسمان قد کشیده اند.اما اگر با زاویه ی دیگری با این منظره هم سو شوید و به این گیاه خارق العاده نگاه کنید متوجه می شوید که هر نیلوفر با اینکه توانسته است که خود را از بند زمین رها کند و بالا رود اما در عین ناباوری خم می شود و به سمت سایر نیلوفرهایی که نتوانسته اند قد علم کنند بر می گردد دور تا دور آن ها می پیچد و سفر صعود را از نو و با آنها مجددا آغاز می کند. دیدن این قاب عکس بی نظیر الهی و چگونگی طی کردن مسیر از مرداب تا به آسمان نیلوفرها جنبه معنـوی عجیبی را به این تالاب بخشیده است.
انعکاس عکس درختان در آئینه تالاب، انسان را به یک درون نگری ژرف دعوت می کند. گویا در همان لحظه راغب می شوید خودتان را همانند درخت ها در آب ببینید. قدرت این انعکاس طبیعی از چهره انسان توسط آب آنقدر زیاد است که دلتان می خواهد ساعت ها به این قسمت از خودتان که انگار هیچ وقت آن را این گونه ندیده اید خیره بمانید. در همین حین وزش باد از لا به لای نیزار به برکت بخشیدن به این لحظه کمک می کند. نگاهتان را از آب بر می دارید و به آسمان می نگرید. پرنده های جورواجور مشغول پروازند.شاید هوای پرواز به سرتان بزند. شاید رهایی این پرندگان شما را به نوعی از رهایی روح ترغیب کند تا بدانجا که اگر جسمتان ناتوان از پریدن است اما روحتان تا آسمان هفتم نیز می تواند همراه این پرندگان صعود کند.
بوی نم چوب باران خورده که از سمت خانه های چوبی اطراف تالاب به مشام می رسد حال و هوای هر مسافری را خوب می کند. 
سوستان
لذت ماهیگیری
علاقمندان به ماهیگیری می توانند در این تالاب لذت ماهیگیری را تجربه کنند. در ایام تعطیل علاوه بر مسافران و گردشگران بومیان زیادی را می بینید که برای گذراندن اوقات فراغت در کنار دریاچه چادر زده اند و از طبیعت زیبای این منطقه در کنار خانواده و دوستان خود لذت می برند.

 

کپی