اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

تأیید اعتبارنامه تاجگردون در شعبه 12

تأیید اعتبارنامه تاجگردون در شعبه 12

گروه سیاسی/اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون به سلامت از شعبه 12 مجلس گذشت. دیروز بعد از بیش از یک هفته بحث بر سر رد یا تأیید اعتبارنامه نماینده گچساران، 9 نفر از نمایندگان عضو شعبه برای دادن رأی مثبت به صلاحیت نمایندگی او قانع شدند.البته در مقابل 7 نفر هم بودند که چنین اعتقادی نداشتند. اعتبارنامه تاجگردون پیشتر با اعتراض 9 نفر از نمایندگان مجلس در همین شعبه رد شده بود. بعد از آن اتفاق طبق آیین‌نامه مجلس معترضان اسناد خود را تقدیم این شعبه کردند و در جلسه‌ای هم به‌طرح دلایل خود برای رد اعتبارنامه تاجگردون پرداختند. در مقابل هم او در جلسه‌ای که روز دوشنبه برگزار شد و 5 ساعت هم به‌طول انجامید، به‌ دفاع از خود پرداخت. جلسه رأی‌گیری و جمع‌بندی نهایی اما به دیروز موکول شد که نتیجه آن به کام تاجگردون بود.
آن طور که محمد علیپور، نماینده شبستر و سخنگوی شعبه 12 مجلس به «ایران» توضیح داده درباره اعتبارنامه تاجگردون دو مرحله از مجلس با شورای نگهبان مکاتبه شده بود؛ یکی از طریق شعبه 12 و دیگری هیأت رئیسه مجلس. به‌ گفته علیپور در این مکاتبات مستندات مربوط به موارد دوازده‌گانه مورد اعتراض در اعتبارنامه تاجگردون تقدیم شورای نگهبان شده بود. او به «ایران» گفته است: «شورای نگهبان در جواب به ما اعلام کرد که از مجموع این 12 مورد، 9 مورد را قبلاً در جریان رسیدگی اولیه به صلاحیت نامزدی آقای تاجگردون در دوره انتخابات بررسی کرده‌اند و مستندات آنها چیز جدیدی برای شورای نگهبان نیست و در 3 مورد دیگر هم اعتراض را وارد ندانستند.» آن‌طور که نماینده شبستر توضیح داده مورد اول این سه مورد مربوط به مدرک تحصیلی تاجگردون می‌شود که به گفته شورای نگهبان او هیچ‌گاه در اسناد رسمی مدعی داشتن مدرک دکترا نشده و همواره مدرک تحصیلی خود را فوق لیسانس عنوان کرده است. مورد دوم نیز بحث توصیه و سفارش برای افراد نزد دستگاه‌های مختلف بوده که به‌نظر شورای نگهبان تخلف نیست و از روال عادی امورات نمایندگان محسوب می‌شود. مورد سوم هم مربوط به مسأله‌ای می‌شده که شعبه 12 در جریان آن نبوده و از طریق هیأت رئیسه به شورای نگهبان ارسال شده بوده است. این شورا به شعبه 12 اعلام کرده که در این مورد هیچ‌گونه مدرک و سندی توسط معترضان ارائه نشده.
بلافاصله بعد از انتشار خبر تأیید اعتبارنامه تاجگردون، اعتراضاتی در فضای مجازی نسبت به این اقدام و توسط طیف حامیان مجلس یازدهم شکل گرفت که خواستار علنی شدن رأی اعضای این شعبه به اعتبارنامه یاد شده بودند. علیپور به «ایران» گفته است که شعبه 12 به‌دلیل تصریح آیین‌نامه داخلی مجلس بر مخفی بودن آراء، چنین اقدامی انجام نخواهد داد و آرای داده شده به اعتبارنامه تاجگردون علنی نخواهد شد. دیروز ناصر موسوی لارگانی، رئیس شعبه 12 درباره سرنوشت این اعتبارنامه به «ایرنا» گفت که «احتمالاً چهارشنبه اعتبارنامه تاجگردون در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.» به گفته موسوی لارگانی «بعد از مطرح شدن اعتبارنامه آقای تاجگردون در صحن مجلس، رئیس مجلس باید نظر دهد که آیا این اعتبارنامه باید به رأی گذاشته شود یا نه.»

بــــرش
در جلسه غیرعلنی مجلس چه گذشت

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران گفت: مجلس با حضور وزرای نفت، اطلاعات و همچنین مسئولان بخش‌های مختلف در وزارت اطلاعات جلسه غیرعلنی برگزار کرد که بخش اول جلسه به مسائل پیرامون انرژی، نفت، گاز و دیگر مسائل وزارتخانه نفت اختصاص داشت. آقای زنگنه درخصوص فرصت‌ها و تهدیدها، صحبت‌های مفصلی در دو نوبت انجام دادند و نمایندگان نیز، دیدگاه‌ها، انتقادات و نظرات خود را بیان کردند. به گزارش خانه ملت، محمدحسین فرهنگی افزود: آخرین وضعیت تولید داخل، صادرات، نفت خام و فرآورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمی و آخرین وضعیت ذخایر در داخل کشور که البته باید توضیح دهم در وضعیت کاملاً مطلوبی قرار دارد و... بخشی از مجموعه محورهای صحبت‌های وزیر نفت بود. وی با بیان اینکه مسائل امنیتی بیشتر از حوزه نفت زمان جلسه را به خود اختصاص داد، افزود: موضوعات متنوعی در این خصوص توسط آقای علوی وزیر اطلاعات مطرح شد، شرایط امنیت داخلی و تهدیدهای خارجی و نفوذ‌های داخلی تا جایی که فرصت اجازه داد مورد بحث قرار گرفت. همچنین چند نفر از معاونان وزیر اطلاعات نیز موضوعاتی همچون مسائل ضدجاسوسی و تهدیدات دیگر را توضیح دادند. وی گفت: از جمله محورهایی که بخشی از وقت جلسه غیرعلنی امروز (سه‌شنبه) را به خود اختصاص داد، تدابیر امنیتی درخصوص مسئولان و مشکلاتی است که برای آنها به وجود می‌آورند، همچنین تدابیر صیانتی و برخی توصیه‌ها را داشتند که با مستندات در جلسه ارائه شد.

کپی