اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

قرنطینه شدید در کره شمالی و بحران قحطی

قرنطینه شدید در کره شمالی و بحران قحطی

یکی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل امروز (سه‌شنبه) نسبت به کمبود شدید غذا و سوء تغذیه در کره شمالی که به خاطر تعطیلی پنج ماهه مرز این کشور با چین و قرنطینه بسیار جدی علیه ویروس کرونا وخیم‌تر شده است، هشدار داد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، توماس اوجیا کوئینتانا، مخبر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در کره شمالی از شورای امنیت خواست تا درخصوص تحریم‌هایی که بر این کشور منزوی اعمال کرده، تجدید نظر کند تا پیونگ‌یانگ بتواند مواد غذایی لازم برای شهروندانش را تامین کند.

کره شمالی که در اواسط دهه ۱۹۹۰ گرفتار قحطی شد که در جریان آن بیش از سه میلیون تن کشته شدند، جزو معدود کشورهای جهان است که گزارشی درباره آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور را به سازمان بهداشت جهانی ارائه نکرده است.

اوجیا کوئینتانا گفت: پاندمی کرونا مشکلات اقتصادی شدیدی برای کره شمالی به وجود آورده است. کاهش ۹۰ درصدی تبادلات تجاری کره شمالی با چین در ماه‌های مارس و آوریل باعث کاهش شدید درآمدهای پیونگ‌یانگ شده است.

وی افزود: دورنمای تعمیق هر چه بیشتر کمبود مواد غذایی و ناامنیتی گسترده غذایی بسیار هشدار دهنده است.

این کارشناس سازمان ملل در بیاینه‌ای گفت: گزارشاتی درباره افزایش تعداد افراد بی‌خانمان از جمله کودکان بی‌خانمان در شهرهای بزرگ کره شمالی به دست آمده و هزینه دارو نیز سر به فلک کشیده است. تعداد بسیاری از خانواده‌ها در روز تنها دو وعده غذا می خورند یا تنها ذرت می‌خورند و بسیاری دیگر نیز قحطی زده هستند. 

در همین حال، الیزابت بایرز، سخنگوی برنامه جهانی غذا سازمان ملل در کنفرانسی خبری در ژنو گفت: وضعیت انسانی در کره شمالی همچنان وخیم است.

وی افزود: بیش از ۱۰ میلیون تن یا ۴۰ درصد از جمعیت کره شمالی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. سوء تغذیه پایدار و گسترده شده و باعث آسیب بلندمدت به رشد و سلامت کودکان و همچنین زنان باردار شده است./ایسنا

کپی