اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

«تراتوم» بهترین رمان متفاوت سال 97 معرفی شد

«تراتوم» بهترین رمان متفاوت سال 97 معرفی شد

شانزدهمین دوره‌ جایزه ادبی «واو» بهترین رمان متفاوت سال را برگزید.

بر اساس خبر رسیده، جایزه ادبی «واو» رمان «تراتوم» نوشته‌ رویا دستعیب را به عنوان بهترین رمان متفاوت خود در سال ١٣٩٧  معرفی کرد. ساخت بازی دقیق راوی و زاویه‌ دید در جهت نشان دادن گم‌گشتگی‌ها و آشفتگی‌های درونی انسان در زمان و مکان‌های سیال، آفرینش تصویر گویای برزخ میان حقیقت و واقعیت، خلق تجربه‌ بی‌مرگی بدون لذت بردن از جاودانگی و پردازش درست شخصیت‌هایی نمادین و سرگشته در برابر بی‌نهایت امکان از واقعیت، دلایل انتخاب این رمان عنوان شده است.

همچنین نشر افق برای چاپ این رمان به عنوان بهترین ناشر رمان متفاوت سال ١٣٩٧  برگزیده شد.

فائزه سیدشاکری، دبیر جایزه «واو» با اعلام این خبر، رمان «وضعیت تهی»  نوشته‌ امیررضا مافی را برای خلق شخصیتی چندبعدی در فضایی وهم آلود و غیرقابل اعتماد و تصویر موقعیت‌هایی در هم تنیده با روایت و زاویه دید که در پی آن حقیقت و رویا قابل تشخیص نیست به عنوان رمان شایسته‌ تقدیر معرفی کرد.

وحید پاک‌طینت، فائزه سیدشاکری و صبا جاوید داوران مرحله‌ نهایی این جایزه بودند.

این دو اثر از میان پنج نامزد نهایی «واو» برگزیده شدند. دیگر آثار نامزد این جایزه، «سیاوش اسم بهتری بود» نوشته‌ لیلا صبوحی، «خون‌خورده» نوشته‌ مهدی یزدانی‌خرم و «ط» نوشته‌ زاهد بارخدا بودند.

دیگر رمان رویا دستغیب یعنی «مجمع الجزایر اوریون» رمان شایسته‌ تقدیر سال ١٣٩٤ جایزه «واو» بوده است.

سیدشاکری در پایان متذکر شد فراخوان جایزه برای ارسال آثار سال ١٣٩٨ اوایل هفته‌ آینده منتشر خواهد شد.

خلاصه داستان : مامور کلاه از سر برمی دارد و با چشم‌های نافذ که انگار اولین بار است بازیگر را می‌بیند میگوید: «شما همان دختری نیستید که بیماری عجیب و غریبی دارد؟ بیماری‌تان چه بود؟ آهان یادم آمد، تراتوم. همه درباره‌ی شما و بیماری تان حرف می زنند و برایشان جالبید.»

درباره نویسنده
رمان تراتوم دومین اثر داستانی بلند، نوشته‌ی رویا دستغیب (1337) است. رویا دستغیب در نخستین رمانش مجمع الجزایر اوریون دنیایی تازه با روایتی غیرخطی خلق کرد که از آن در جایزه‌‌ی رمان متفاوت واو (1394) تقدیر شد.
این نوع روایت داستان، ژانری متفاوت در رمان ایرانی محسوب می‌ شود و دستغیب که با فلسفه قرن بیستم و نظریه های ادبی معاصر انس دارد، به خوبی توانسته در نوشته های خود آن را به کار بگیرد.
او در دومین رمانش تراتوم نیز همین مسیر دشوار را ادامه داده و مرزهای واقعیت و خیال را از میان برداشته است.

درباره رمان تراتوم

شخصیت‌های خاص رمان بازیگر، سرباز، خرگوش و مادربزرگ زمان و مکان متعارف را گم کرده و در جهانی پر آشوب به جست و جوی پیوندهای خود با حقیقت برآمده‌اند./ایسنا

کپی