اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹
سخنگوی دولت اعلام کرد

تکذیب تصمیم برای افزایش نرخ گازوئیل/ هنوز در موج اول کرونا هستیم/ درباره یارانه موالید جدید نگران نباشید

تکذیب تصمیم برای افزایش نرخ گازوئیل/ هنوز در موج اول کرونا هستیم/ درباره یارانه موالید جدید نگران نباشید

سخنگوی دولت برخی اخبار مبنی برتصمیم برای افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب و اعلام کرد: برنامه‌ای در این زمینه نداریم.

علی ربیعی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره آخرین اقدامات در حوزه مبارزه با بیماری کرونا و وضعیت کشور در این خصوص، اظهار کرد: ما ۵ وظیفه را توامان در هر جلسه دولت و ستاد ملی کرونا پیگیری می‌کنیم. یکی از این اقدامات گسترش فضای سلامت بوده است. گسترش اقدامات زیرساختی مانند تخت‌های آی سی یو قابل پیگیری است. حدود ۵۰هزار متخصص و فوق تخصص و اعزام ۳۰۰۰ متخصص به شهرهای محروم از جمله استراتژی‌های ما است. این زیرساخت‌ها نه تنها ما را مقابل کرونا بلکه بیماری‌های احتمالی آینده محفوظ می‌کند.

شیب مرگ و میر حاصل از کرونا کاهش پیدا کرده است

وی ادامه داد: غربالگری و تست هوشمند برنامه مداوم نظام سلامت ما خواهد بود. اقدام دوم استقرار وسایل لازم جامعه از استقرار امنیت تا تامین آب است که در دستور ستاد کرونا و دولت قرار گرفته است. در اقدام بعدی تامین کالاهای ضروری را داریم. بنا دولت این است با میزان ارز پیش‌بینی شده حمایت غذایی را از کل جامعه بویژه اقشار ضعیف انجام دهیم.

ربیعی گفت: اقدام بعدی ما بر اساس آخرین جلسه ستاد که چشم انداز نزدیک پایان کرونا را نشان نمی‌دهد بر اساس گسترش این ویروس است. باید بر کرونا غلبه کنیم و این موضوع به عنوان یک استراتژی مد نظر قرار می‌گیرد.

وی به تلاش دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا در راستای فرهنگ سازی، آموزش و ایجاد حساسیت بین مردم اشاره کرد و گفت: شیب مرگ و میر حاصل از کرونا کاهش پیدا کرده است.

ایران آمادگی کامل برای تبادل زندانیان با آمریکا را دارد

سخنگوی دولت در ارتباط با تبادل زندانیان میان ایران و ایالت متحده آمریکا گفت: تبادل ایرانیان عزیز با کسانی که جرمی در ایران با ایالت متحده مرتکب شدند اتفاق افتاد. سه دانشمند ایرانی دکتر سلیمانی، دکتر طاهری و دکتر عسگری به تهران بازگشتند یا در راه بازگشتند. ما امیدواریم روند بازگشت ایرانیان زندانی شده در آمریکا ادامه پیدا کند. ایران آمادگی کامل برای تبادل زندانیان را دارد و مسئولیتش به عهده دولت آمریکا است.

دعوت ترامپ به مذاکره و توافق چیزی بیش از یک کار نمایشی نیست

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره دعوت ترامپ به مذاکره با ایران اظهار کرد: ما درباره اینکه دعوت ترامپ به مذاکره و توافق چیزی بیش از یک کار نمایشی باشد، خوشبین نیستم.

واردات تمامی کالاهای دارای مشابه داخلی ممنوع اعلام شده است

وی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت صادرات و واردات و زمان معرفی فرد پیشنهادی برای وزارت صمت به مجلس گفت: ما واردات تمامی کالاهای دارای مشابه داخلی را ممنوع اعلام کردیم و توقف عملیات ثبت سفارش آنها را انجام دادیم.

سخنگوی دولت افزود: فهرستی از کالاهای غیرضروری را هم در دولت در حال تهیه داریم که این موارد نیز دیگر وارد نشود. اگر نتوانیم چیزی را تولید کنیم یا تولید آن مقرون به صرفه نباشد آن را وارد می‌کنیم.

وزیر پیشنهادی وزارت صمت پیش از پایان مهلت قانونی به مجلس معرفی می‌شود

ربیعی تاکید کرد: اینکه چه کسی برای وزارت صمت انتخاب شود را مثل هر وزارت خانه دیگری برایش فهرستی از افراد مشخص کردیم و الان هم در دوران سرپرستی با مشکلی در زمینه فعالیت این وزارتخانه مواجه نبودیم و پیش از پایان مهلت قانونی فرد مورد نظر را به مجلس اعلام می‌کنیم.

تصمیم برای افزایش نرخ گازوئیل صحت ندارد

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا افزایش قیمت گازوئیل صحت دارد، اظهار کرد: چنین چیزی صحت ندارد و ما برنامه‌ای در این زمینه نداریم.

افزایش حق مسکن در کنار کاهش ۷۵ هزار تومانی حق سنوات خواست خود کارگران بود

وی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه چرا در کنار افزایش حق مسکن ⁧‫کارگران ⁩ از ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان، حق سنوات آنان از ۱۷۵ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده و این ما به التفاوت به حداقل ⁧‫دستمزد ⁩ افزوده شده است، اظهار کرد: آنچه که صورت گرفته به نفع کارگران و مورد درخواست آنان بوده است. خود کارگران این درخواست را داشتند و این افزایش بیشتر به کسانی که کارگران تازه‌کار هستند کمک می‌کند - هرچند که در نهایت به نفع هم کارگران تازه‌کار و هم مجرب است - و این موضوع در سنوات نیز به نفع کارگران است.

وی افزود: ما خوشحال هستیم که این اتفاق صورت گرفت و رضایت نسبی کارگران را به دنبال خواهد داشت.

ربیعی تاکید کرد: مطمئن هستیم که این تصمیم همه مشکلات جامعه کارگری را رفع نمی‌کند، اما امیدواریم با افزایش این میزان در سال‌های بعد وضعیت بهبود بیشتری می‌یابد.

۱۰۳ مورد از آتش سوزی‌های اخیر در جنگل‌ها و مراتع عمدی بود

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در ماجرای آتش‌سوزی‌های اخیر فضای سبز در نقاط مختلف کشور کسی دستگیر شده یا خیر، اعلام کرد: آنچه که من مطلع شدم این است که فکر می‌کنم در ۱۰۳ مورد از این آتش‌سوزی‌ها نیت عمدی که یا به صورت سهل‌انگارانه یا آگاهانه بوده، وجود داشته است و حدود ۱۵۰ نفر مظنون شناخته شدند و مورد پرسش قرار گرفته‌اند و البته اطلاعات کامل در این زمینه را باید قوه قضائیه اعلام کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما از اوایل فرورین تا ۱۷ خرداد، ۳۷۴ فقره در عرصه‌های طبیعی حریق داشتیم. ۶ مورد از این حریق‌ها عمدتا در استان کهگیلویه، خراسان و منطقه گچساران، بهبهان، خوزستان و دشتستان بوشهر اتفاق افتاده بود که مناطق صعب‌العبوری بودند و حریق به سختی در این مناطق مهار شدند، وزش باد هم وجود داشت و امکانات خیلی مهیا نبود.

وی ادامه داد: با تمهیداتی که در مراحل مختلف صورت گرفت و ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای تامین هزینه اطفای حریق جنگل‌ها به سازمان جنگل‌ها داده شد. ۵۰ میلیارد تومان هم برای سوخت هواپیماها و هلی‌کوپترها به وزارت دفاع داده شد.

ربیعی گفت: هفته گذشته هم جلسه‌‌ای با مشارکت سازمان جنگل‌ها و مراتع و سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد که مدیرکل‌های همه استان‌ها در آن جلسه حضور داشتند و در این باره تبادل نظر صورت گرفت. همچنین ۲ میلیارد تومان برای خرید ایستگاه ویژه حمل آب اختصاص داده شد و اگر بخواهم از عددهای آماری صرفنظر کنم، ۱۰ هزار نیروی واکنش سریع الان از مجموع نیروهای نظامی، بسیج، مردمی، جنگلبانی و محیط زیست پیش بینی شده تا آموزش ببینند و لباس‌های مخصوص اینها هم خریداری شده و در اختیارشان قرار گرفت.

در باغ سبز نشان دادن ترامپ برای ما مهم نیست

ربیعی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره علت طرح موضوع مذاکره مجدد از سوی ترامپ همزمان با اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا، گفت: به سیاست دولت آقای ترامپ مربوط است که چه وقت می‌خواهد خشونت و چه موقع می‌خواهد مقاومت به خرج دهد. از خشونت به خرج دادن آنان واهمه‌ای نداریم و همچنین به قول معروف سیاست در باغ سبز نشان دادن او برای ما مهم نیست.

وی افزود: هر گاه منافع ملی ایجاب کند براساس شرایطی که گفتیم، تصمیمات خود را اتخاذ خواهیم کرد. تهدیدات شان در شورای امنیت برای قطعنامه تمدید دستیابی به تسلیحات را ناقض قطعنامه ۲۳۳۱ می‌دانیم و هیچ حقی برای تمدید محدودیت دستیابی به تسلیحات قائل نیستیم.

ربیعی تاکید کرد قطعنامه تلاش کند عواقب خطیری خواهد داشت و اعلام می‌کنم آمریکا و همکارانش باید عواقب کلی آن را برعهده بگیرند.

اختصاص وام ۳ میلیونی معیشت به برخی کارگران ساختمانی

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره اعتراض کارگران ساختمانی نسبت به بیکاری، دریافت نکردن وام معیشتی و بیمه و برنامه دولت برای حل این مشکل، تصریح کرد: شورای عالی کار جایی نیست که در آن درباره حقوق بازنشستگان تصمیمی گرفته شود. من نماینده کارگران و هم وزیر کار در این شورا بودم. حداقل دستمزد کارگری در حداقل دریافتی بازنشستگی تاثیر می‌گذارد. البته خود سازمان تامین اجتماعی با شرکای خودش باید توافق کند که چگونه در سطوح آن را اعمال کند. یعنی اساس چانه زنی روی این موضوع در جای دیگر است نه در شورای عالی کار.

سخنگوی دولت تأکید کرد: درباره مشکل کارگران ساختمانی هم سعی کردیم وام ۳ میلیونی معیشت به آن دسته از افرادی که در جایی بیمه نبودند، اختصاص دهیم. ما این کار را براساس اینکه چه کسانی بیمه دارند یا ندارند و با یک فعالیت آماری صورت دادیم. البته این افراد متناسب با پولی که سازمان هدفمندی به تامین اجتماعی می‌دهد، باید بیمه شوند ولی سازمان تامین اجتماعی معطل این پول نماند و بیمه آنان کماکان ادامه یافته است.

وی ادامه داد: آنها در سبد معیشتی قرار گرفتند. ما براساس چارچوبی که قانون تامین اجتماعی برای بیمه بیکاری تعیین کرده است، فقط می‌توانستیم به افرادی بیمه بیکاری بدهیم که سه درصد این بیمه توسط کارفرما پرداخت شده باشد و در حوزه مشخصی باشند. با تصمیمی در ستاد که دیروز گرفته شد و فکر می‌کنم شنبه آینده آن را تصویب کنیم بیمه بیکاری مشمول این کارگران خواهد شد.

هنوز در موج اول کرونا هستیم

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال آغاز موج دوم و سوم شیوع ویروس کرونا در کشور و برنامه‌های دولت برای جلوگیری از آن اظهار کرد: نظر کارشناسان وزارت بهداشت این است که ما هنوز در موج اول کرونا هستیم. آنان هیچ اعتقادی ندارند که ما وارد موج دوم شده‌ایم. آنچه در برخی از استان‌های جنوبی مشاهده شد، استان‌هایی بودند اساسا هیچ دوره پیکی را تجربه نکردند، بنابراین ما این شیوع را هیچ پیک و موج جدیدی محسوب نمی‌کنیم.

وی تأکید کرد: متوسط نمودار ما یک شیب نرمال را نشان می‌دهد و علت آنچه در آمارها آمده و موجب برخی نگرانی‌ها شده، این است که آمار افزایش مبتلایان به علت بیماریابی فعال ما افزایش یافته و الان تست‌های ما به روزی ۲۵ هزار مورد رسیده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: به علت بیماریابی فعال، آمار مبتلایان هم بیشتر شده است اما این به معنای آغاز موج دوم نیست. در استان خوزستان، مشارکت مردم و رعایت توصیه‌ها زیر ۵۰ درصد بوده است. مراسم شادی و عزای خود را جمعی برگزار کردند و مراعات نکردند. در یکی از استان جنوبی هم در بازار ماهی‌فروشان ملاحظات لازم رعایت نشده بود.

ربیعی کرد: ناچاریم بازگشایی را انجام دهیم که مسیر گریزناپذیر مقابله با کرونا است. هیچ کشوری سیستم‌های خود را تعطیل نکرده است. ما به موقع سیستم‌ها را بسته و به موقع هم باز کردیم. البته هر استانی که شبیه خوزستان شود در آنجا به تصمیمات سخت‌گیرانه باز می‌گردیم و محدودیت‌ها بیشتر می‌شود.

مصوبه دولت درباره «یارانه موالید جدید»

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره مصوبه دولت درباره «یارانه موالید جدید»، گفت: اظهارنظر برخی مقام‌های مسئول، جای تعجب دارد که مصوبه را کامل نمی‌خوانند و نظرات غیرکارشناسی بیان می‌کنند، زیرا هدف از این مصوبه مواردی نیست که آنان در رسانه‌ها و مصاحبه‌هایشان بیان کردند.

سخنگوی دولت افزود: در این مصوبه نحوه پرداخت یارانه به موالید جدید مانند سال‌های گذشته است و تغییر نمی‌کند و جای نگرانی هم نیست. آنچه که در این مصوبه وجود دارد موضوع شناسایی و تایید مشمولان دریافت یارانه نقدی است.

ربیعی در پایان گفت: آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ بودجه این موضوع را به این وزارتخانه واگذار کرده است و سال‌های قبل هم به همین روش انجام شده و تغییری صورت نگرفته است و جای هیچ‌گونه نگرانی هم نیست./ ایسنا

سخنگوی دولت اعلام کرد تکذیب تصمیم برای افزایش نرخ گازوئیل

کپی