اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

مقابله پلیس کانادا با معترضان /شلیک گاز اشک آور

مقابله پلیس کانادا با معترضان /شلیک گاز اشک آور

روزنامه کانادایی "مونترآل گزت" گزارش داد که پلیس مونترال، بزرگ‌ترین شهر ناحیه فرانسوی-زبان کبک، برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان علیه خشونت پلیس و نژادپرستی، از گاز اشک آور استفاده کرده است.

به نقل از اسپوتنیک، هزاران نفر روز گذشته به خیابان‌های کبک آمدند تا به دنبال مرگ جورج فلوید در آمریکا، علیه نژادپرستی و خشونت پلیس اعتراض کنند.

بر اساس اخبار خبرگزاری‌ها، تظاهرات مونترال نسبتاً مسالمت‌آمیز بوده اما، افسران اجرای قانون به منظور پراکنده کردن کسانی که بعد از تمام شدن رویداد مایل به ترک محل نبوده‌اند، از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند. پلیس بعد از آنکه مردم به سمت مأموران چیزهایی پرتاب کردند، استفاده از "مواد شیمیایی محرک" را تأیید کرده است. یک نفر نیز به اتهام تهدید قتل بازداشت شد.

تظاهرات‌ها در جهان پس از مرگ جورج فلوید، مرد آمریکایی آفریقایی‌تبار که ۲۵ مه (۵ خرداد) در بازداشت پلیس مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتای آمریکا جان سپرد، آغاز شده است. ویدئوی دستگیری این مرد نشان می‌داد که یک افسر پلیس سفیدپوست زانوی خود را به مدت دست‌کم ۸ دقیقه، در حالی که او را به شکم خوابانده و دستبند زده، بر گردنش می‌فشارد، در حالی که فلوید مرتباً  تکرار می‌کرد که نمی‌تواند نفس بکشد.

این حادثه، اعتراضاتی را علیه خشونت پلیس و نژادپرستی در شهرهای مختلف آمریکا و سایر کشورها به راه انداخته است./ایسنا

کپی