اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

از حال و روز تالاب شادگان و تالاب نشینان چه خبر؟

از حال و روز تالاب شادگان و تالاب نشینان چه خبر؟

رحیم مجدمی گفت: در حال حاضر تالاب بین المللی شادگان وضعیت مطلوبی دارد و پوشش گیاهی آن به سبب بارش باران پارسال، غنی شده است.

رحیم مجدمی رئیس اداره محیط زیست شهرستان شادگان گفت: تالاب بین المللی شادگان با بیش از ۴۰۰ هزار هکتار، یکی از تالاب‌های بزرگ استان خوزستان و جزو ۲۴ تالاب کنوانسیون رامسر محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه بیش از ۳۲۷ هزار هکتار تالاب شادگان پناهگاه حیات وحش است، افزود: رودخانه جراحی با بیش از ۹۰ درصد انتقال آب، منبع اصلی تغذیه تالاب بین المللی شادگان است، ضمن اینکه مابقی آب موردنیاز این تالاب از زهاب نیشکر و سرریز‌های رودخانه کارون تامین می‌گردد.

مجدمی به تاثیرات مطلوب بارندگی‌های ۳ سال اخیر بر وضعیت این تالاب بین المللی اشاره کرد و اظهار داشت: بیش از ۸۰ درصد سطح تالاب آبگیری شده و پوشش گیاهی در این منطقه غنی شده است، ضمن اینکه صیادی که شغل تالاب نشینان محسوب می‌شود، رونق گرفته است.

این مقام مسئول بیان کرد: در فصل تابستان، گرمای هوا و شدت تبخیر آب و همچنین خروج آب به سمت دریا، سبب کاهش آب موجود در تالاب شده و همین امر سبب وخامت حال تالاب خواهد شد که به منظور جلوگیری از کاهش شدید آب در تالاب شادگان، کالورت‌های مسیر آبادان-ماهشهر تحت کنترل قرار دارند./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی