اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

گسترش مبارزه با ملخ در خراسان رضوی در سه هزار و ۵۳۰ هکتار

گسترش مبارزه با ملخ در خراسان رضوی در سه هزار و ۵۳۰ هکتار

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان رضوی از مبارزه با آفت ملخ در سطح سه هزار و ۵۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی این استان خبر داد.

فاطمه حلاج‌نیا روز سه‌شنبه افزود: مبارزه با آفت ملخ بومی در چندین شهرستان از جمله گناباد، فریمان، سبزوار، رشتخوار، خوشاب و تایباد انجام شده و پایش مستمر نیز در حال اجراست.

وی ادامه داد: ملخ‌های بومی هر سال در این استان مشاهده شده و مبارزه با آنها صورت می‌گیرد و به محض مشاهده کانون ملخ با مبارزه فوری اجازه گسترش به آن داده نمی‌شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص فیلمهای منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ورود ملخ مراکشی به این استان گفت: گونه موجود در این فیلمها ملخ کوهان دار است که آفت درختچه تاغ محسوب می‌شود و به هیچ وجه ملخ صحرایی نیست.

حلاج نیا افزود: مبارزه با ملخ صحرایی هم اکنون در استان خراسان جنوبی در حال انجام است و مرزهای مشترک خراسان رضوی با این استان به طور مداوم رصد و پایش می‌شود.

وی ادامه داد: هوشیاری کشاورزان و کارشناسان و رصد وضعیت در این زمینه بسیار مفید است و به محض ورود احتمالی این آفت به استان خراسان رضوی با آن مبارزه خواهد شد.

آفت ملخ به وضعیتی گفته می‌شود که رفتار این حشره در پی افزایش بارندگی سالیانه پس از یک دوره خشکسالی و تحریک برای تولید مثل به حالت طغیان درآید.

در صورت وقوع چنین شرایطی جمعیت انبوه ملخ‌ها برای پیدا کردن غذا دست به مهاجرت جمعی می‌زنند و با حمله به مزارع، زیان‌های بسیار وارد می‌کنند.
پیش از این مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی از هجوم ملخ‌های صحرایی در پی بارندگی‌های اخیر به مناطقی از کشور از جمله هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، جنوب استان کرمان و جزیره قشم خبر داده و گفته بود: هجوم ملخ می‌تواند تهدیدی جدی برای زمین‌های کشاورزی و عرصه‌های طبیعی باشد.
ملخ صحرایی که از شبه جزیره عربستان، امارات متحده عربی و عمان وارد ایران شده است می‌تواند روزانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر و پوره ملخ (بچه ملخ) می‌تواند روزانه بین چهار تا هشت کیلومتر مسافت را طی کند.

سالانه برای تولید هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود. بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است./ ایرنا 

کپی