اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

سوء استفاده ترامپ از دستاوردهای ناسا و اسپیس ایکس

سوء استفاده ترامپ از دستاوردهای ناسا و اسپیس ایکس

کارمندان ناسا و اسپیس ایکس با امضای نامه ای از دونالد ترامپ می خواهند که از دستاوردهای آنان به نفع خود استفاده نکند.

به تازگی هزاران نفر امضای نامه‌ای از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می‌خواهند تا از دستاوردهای ناسا و اسپیس ایکس به نفع خود سو استفاده نکند.

این نامه در واکنش به ویدئوی «Make Space Great Again» است که کمپین انتخابات ریاست جمهوری ترامپ آن را منتشر کرد. در این ویدئو بخش‌هایی از عملیات پرتاب کپسول کرو دارگون اسپیس ایکس همراه ۲ فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی وجود دارد.

البته این ویدئو به دلیل نقض قوانین کپی رایت و استفاده از محتوای ناسا از توئیتر و شبکه‌های اجتماعی دیگر حذف شد زیرا ناسا اعلام کرد قوانین تبلیغاتی این سازمان درباره شیوه نشان دادن فضانوردان در رسانه‌ها را شکسته است. اما دلیل واقعی حذف آن مشخص نیست.

اریک برگر یکی از دبیران وب سایت آرس تکنیکا با انتشار لینک این نامه در توئیتر نوشت: افراد زیادی در ناسا و اسپیس ایکس از این ویدئو تبلیغاتی آزرده شده اند.

این ویدئو در سوم ژوئن ساخته شد و در آن تلمیح شده که اعتبار آغاز دوباره فرایند ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا فقط به دولت ترامپ تعلق دارد.

اما در نامه مذکور آمده است: این تلمیح نادرست است. برنامه خدمه تجاری ناسا از دوران ریاست جمهوری اوباما و در سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شده است. هرگونه تلمیحی که نشان دهد یک فرد مسئول عملیات پرتاب فضانوردان به فضا (با همکاری ناسا و اسپیس ایکس) است، بی احترامی به محققانی به حساب می‌آید به موفقیت آن کمک کرده اند./مهر

کپی