اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

جنگ روبات ها با "کرونا" در کره جنوبی

جنگ روبات ها با "کرونا" در کره جنوبی
بیتا میرعظیمی خبرنگار

کره جنوبی با بهره گیری از روبات های هوشمند به جنگ "کووید 19" می رود.

اخیرا حضور یک روبات هوشمند در دفتر مرکزی اپراتور تلفن همراه SK Telecom واقع در سئول، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این روبات هوشمند در ورودی در ایستاده و دمای بدن تمامی مشتریان را اندازه گیری می کند. این سیستم هوشمند با بهره گیری از هوش مصنوعی وجود تب بالا را شناسایی کرده و در صورت شناسایی وضعیتی مشکوک به ماموران حاضر در طبقه هشدار می دهد.
این سیستم علاوه  بر رصد دمای بدن افراد، کف محیط را نیز ضدعفونی کرده و مقداری مایع دستشویی و ضدعفونی نیز برای تمیز کردن دست مشتریان آزاد می کند. اما این تنها ویژگی این روبات هوشمند نیست؛ چرا که این سیستم با بهره گیری از فناوری یادگیری ماشینی فاصله اجتماعی را تشخیص داده و در صورت تجمع افراد هشدار می دهد. این روبات در صورت شناسایی افراد نزدیک به یکدیگر هشدار داده و از انها می خواهد که فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

"را کیهونگ هی وان" یکی از توسعه دهندگان این سیستم هوشمند می گوید: این روبات با بهره گیری از هوش مصنوعی تماس افراد با یکدیگر را به حداقل رسانده و با بررسی دمای بدن مشتریان نقش قابل توجهی را در مبارزه با ویروس کرونا ایفاء می کند.
وی افزود: این روبات به کمک چراغ های ماوراء بنفش و دیگر تجهیزات فناوارنه منطقه ای 33 متری را در عرض 10 دقیقه ضدعفونی می کند.
اما همزمان با توسعه مبارزه روباتیک با کرونا در کره جنوبی، بسیاری از رستورانهای این کشور نیز از روبات ها استفاده کرده و کار سرو غذا و برخی نوشیدنی ها را به این سیستم های هوشمند سپردند. به طور مثال روباتی در شهر مرکزی دائجون کار سرویس دهی به مشتریان و سرو نوشیدنی را آغاز کرده تا از این طریق ارتباط افراد با یکدیگر و احتمال انتشار ویروس کرونا را به حداقل برساند.
این روبات هوشمند برای کمک به فاصله‌گذاری اجتماعی در کافه‌ها و رستوران‌ها سفارش گرفته، قهوه درست کرده و نوشیدنی‌ها را به مشتریان تحویل می دهد. این سیستم با بهره گیری از یک بازوی روباتیک قهوه ساز ۶۰ نوع قهوه و نوشیدنی مختلف را تهیه کرده و به مشتریان ارائه می دهد.

همزمان با حضور روبات ها در رستوران ها و کافه های کره جنوبی، بزرگترین شرکت سینمایی این کشور نیز به استفاده از روبات ها روی آورد. این شرکت سینمایی روبات ها را برای فروش بلیط و غذا و تعدادی را نیز برای هدایت افراد به صندلی های خود استخدام کرده و با این اقدام از حضور پرتردد نیروی انسانی در محیط جلوگیری کرد.

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی