اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

درباره سرزمین‌مان بیشتر بدانیم

درباره سرزمین‌مان بیشتر بدانیم
سهیل سمی مترجم ادبیات

«رنج‌های ورتر جوان» اثری نوشته گوته است که به ترجمه محمود حدادی و با همراهی نشر ماهی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. کتاب مذکور تلفیقی از تراژدی و رمان است که در آن به فراز و نشیب زندگی ورتر، شخصیت اصلی کتاب پرداخته شده و تقریباً سبک و سیاقی مشابه زندگینامه دارد.

رمان عاشقانه‌ای که آن را از آثار موفق گوته می‌دانند؛ او در خلال توصیف ماجراهای عاشقانه ورتر به نکاتی اشاره کرده که بی‌شباهت به زندگی خودش نیست. این رمان با اینکه در زمره نوشته‌های ادبی کلاسیک به شمار می‌آید اما اثری جذاب برای علاقه‌مندان ادبیات است. اما کتاب دیگری که مطالعه آن را به همه دوستداران کتابخوانی برای اطلاع از آنچه ما را به امروزمان رسانده توصیه می‌کنم یکی از آثار تألیفی انتشارات دانشگاه آکسفورد است.

«تاریخ ایران» کتابی است که به همت این نشر تألیف شده و دوره تاریخی گسترده‌ای را شامل می‌شود؛ از تاریخ قبل هخامنشیان گرفته تا حتی دوره دولت اصلاحات در روزگار معاصر. این کتاب در قالب مجموعه‌ای مقاله نوشته شده، مقاله‌هایی که به سفارش نشر آکسفورد به گروهی از نویسندگان تألیف و منتشر شده‌اند. ترجمه این کتاب پژوهشی ارزشمند در کشورمان به همت گروهی از مترجمان انجام شده که سرپرستی آن را «تورج دریایی» به عهده داشته است. نکته جالب توجه اینکه در میان نویسندگان کتاب حتی نویسندگان ایرانی هم دیده می‌شود؛ هر چند که عمده آنان پژوهشگران خارجی هستند. شاید بپرسید اهمیت این کتاب از چه بابت است؟

در «تاریخ ایران» شما با اثری پژوهشی روبه‌رو می‌شوید که نه با نگاه خصمانه نوشته شده و نه به‌دنبال ارائه تاریخی اسطوره‌ای از ایران است. برای مطالعه این کتاب نیازی نیست که شما تخصص خاصی در حیطه تاریخ داشته باشید؛ همین که علاقه‌مند باشید بدانید سرزمینی که در آن زندگی می‌کنیم چه گذشته‌ای داشته و چه فراز و فرودهایی را پشت سر گذاشته تا به امروزمان رسیده کافی است. «تاریخ ایران» کتابی تک جلدی است که نگاه همه جانبه‌ای به گذشته و امروز کشورمان تا دوره دولت خاتمی دارد و مخاطبان می‌توانند از جهات مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حتی فرهنگی با دوره‌های مختلف این سرزمین کهن آشنا شوند؛ این کتاب از سوی نشر ققنوس در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

کپی