اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
بالا گرفتن نگرانی ها در گیلان و مازندران از موج جدید بیماری

مسافران کرونا را نادیده گرفتند

مسافران کرونا را نادیده گرفتند

گروه ایران زمین/ با پایان تعطیلات و بازگشت مسافران به شهرهای خود مسئولان بهداشتی استان‌های گیلان و مازندران با نگرانی در حال رصد آمارهای روزانه مبتلایان به کرونا هستند، زیرا انتظار دارند با حجم بالای مسافرانی که طی روزهای اخیر به این دو استان سفر کردند شاهد موج دیگری از ابتلای کرونا در این دو استان باشند.

 رفتار ناشناخته و غیرقابل پیش‌بینی ویروس کرونا باعث شده مسئولان بهداشتی همواره بدترین احتمال‌ها را در ارزیابی‌های خود در نظر بگیرند. سفر در تعطیلات نیمه خرداد ماه هرچند در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 14 درصد کاهش داشته اما با توجه به شرایط کرونایی این میزان کاهش کمک چندانی به مدیریت و مهار بیماری نمی‌کند. فقط در 10 روز اول خرداد ماه دومیلیون مسافر راهی مازندران شدند.
«سیدعباس موسوی»، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این زمینه در گفت گو با «ایران» می‌گوید: در روزهای اخیر حجم بالای سفر به این استان سبب نگرانی در خصوص شیوع موج دوم این بیماری در استان شده است. عادی انگاری ویروس کرونا از سوی این مسافران که اغلب بی‌توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در اماکن گردشگری تجمع داشته‌اند حتماً افزایش شیوع بیشتر کرونا را در چند روز آینده به‌دنبال خواهد داشت.
 وی ادامه می‌دهد: متأسفانه در روزهای اخیر رفتار‌های بهداشتی میان مردم کاهش پیدا کرده و نوعی غفلت در رعایت اصول پیشگیری و بهداشت فردی را شاهد هستیم. هر چند طی چند روز گذشته رشد بیماری زیاد نبوده اما عواقب حضور مسافران از هفته‌های آینده مشخص خواهد شد.
«مهران حسنی»، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران با اشاره به حضور حدود ۲ میلیون مسافر طی 10 روزه اول خرداد ماه در استان می‌گوید: درست است که امسال مسافران کمتری نسبت به سال گذشته به مازندران آمده‌اند اما همین تعداد هم در شرایط فعلی زیاد بوده و نگرانی‌هایی برای مردم استان به وجود آورده است. حسنی با اشاره به زیان چند هزار میلیارد تومانی صنعت توریسم استان از شیوع ویروس کرونا تأکید می‌کند: به‌دلیل شرایط اقتصادی تعطیلی‌ها بیشتر از این نمی‌توانست طولانی شود، اما همه تصمیمات باید با دقت و قدم‌به‌قدم اتخاذ شود تا دوباره شاهد اوج‌گیری ویروس کرونا نباشیم.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران حجم مسافرت به این استان را بسیار زیاد و غیرقابل تصور توصیف کرده و می‌افزاید: جمعیت گسترده‌ای در روزهای اخیر وارد مازندران شدند که تقریباً همگی مسافر هستند. حضور پرتعداد و بدون فاصله مسافران در سواحل، عدم استفاده از تجهیزات بهداشتی همچون ماسک و دستکش، فروشگاه‌های شلوغ، دورهمی در طبیعت و مناطق جنگلی و همچنین تردد در اماکن عمومی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی نگرانی‌ها را افزایش داده است.
مسافران، گیلان را به پیک دوم کرونا نزدیک‌تر کردند
 سفر به استان گیلان در تعطیلات اخیر گرچه به اندازه استان مازندران نبود اما موج گسترده‌ای ازمسافران راهی این استان شده بودند و تراکم جمعیت در اکثر مناطق گردشگری، سواحل و شهرهای این استان به چشم می‌خورد. «فریبرزمرادی»، مدیرکل راهداری استان گیلان به «ایران» گفت: در روز سه‌شنبه هفته گذشته حدود 75 هزار خودرو و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه روزانه حدود 97 هزار خودرو وارد استان و در مقابل تنها به طور میانگین روزانه 45 هزار خودرو از استان خارج شده بودند. در همین حال «ارسلان سالاری»، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم به «ایران» گفت: متأسفانه نه تنها مسافران بلکه مردم خود استان نیز فاصله‌گذاری اجتماعی را در شهرها، مراکز خرید، تفرجگاه‌ها و سواحل رعایت نکردند و این عادی تلقی کردن برخورد با کرونا ما را نگران پیک دوم کرونا در استان کرده است. به گفته وی، نتیجه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این چند روزه تا دو هفته آینده خود را نشان می‌دهد. وی افزود: بعد از برداشته شدن برخی محدودیت‌ها مردم تصور می‌کنند ویروس کرونا کنترل شده و با هر تعطیلات بار سفر می‌بندند و به سفر می‌روند در صورتی که هنوز هیچ چیز تغییر نکرده و باید بشدت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم. وی خاطرنشان کرد: افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید 19 در گیلان طی روزهای اخیر موجب شده شاهد افزایش بیماران بستری در مراکز بستری گیلان باشیم.
 

کپی